Papsajtmályva, a gyulladáscsökkentő gyógynövény
Más néven kereklevelű mályva. A mályvafélék (Malvaceae) családjába tartozó egyéves vagy évelő növény. Mediterrán területeken őshonos, mára kozmopolita. Rokon faja az erdei mályva (Malva sylvestris), mely kétéves vagy évelő, és szintén gyógynövény. A papsajtmályva természetes növénytársulásokban, a Malva sylvestrisnél nedvesebb élőhelyeken, kertekben, utak mentén gyomnövényként gazdagon termő, elterjedt növény.
Gyökere vékony, elágazó – az egyéves növényekre jellemző. Az évelő példányoknak hosszú, fás gyöktörzsük van, melyből a talajon elterülő szár fejlődik. Szára hengeres, legfeljebb 30 cm magas. Levelei szórt állásúak, kerekek vagy vese alakúak, kb. 4-8 cm átmérőjűek, 5-7 karéjjal. Rövid nyelűek, az alsó levélnyelek hosszabbak. A levélszél csipkés, a levélfonák szőrös, a felszín kopasz. Virágai aprók, a levelek hónaljában kocsányon ülnek. Kettős csészekörük, 5 sziromlevelük van, melyeknek csúcsa kicsípett, színe fehér, rózsaszín vagy halvány ibolyakék, sötét erezettel.
Áprilistól őszig virágzik. Virágzás után a kocsányok lehajlanak. Termése a maradó csészelevelekben a virágzás alatt egész nyáron át folyamatosan képződik. Korong alakú, összetett toktermés, kb. 7 mm átmérőjű. Éretten sima felületű résztermésekre esik szét. (A virágzás elhúzódó ideje miatt egy növényen egyszerre lehetnek jelen a virágok és a termések is.) A növények levelét gyűjtik kb. 3 cm nyélrésszel a virágzás elején, júliusban. A drog szagtalan, íze nyálkás.
Kémiai alkotórészek:
cserzőanyag, nyálka, flavonoidok.
Hatás:
köhögési inger-csökkentő, köhögéscsillapító, gyulladáscsökkentő.
Alkalmazás:
A levelekből forrázással és hideg vizes áztatással is készítenek teát. Az áztatással készült tea magasabb nyálkatartalmú. Egy kávéskanál drogot este beáztatnak 150 ml vízben, majd reggel leszűrik. Légúti fertőzések, légutak gyulladásos megbetegedései, meghűlés, rekedtség, a húgyhólyag, a gyomor és a bélcsatorna nyálkahártya-gyulladása esetén használhatjuk a nyálkahártya bevonására. Száraz, görcsös köhögés ellen hatásos köhögéscsillapító. Ajánlott adagja naponta 2-3 csésze langyos tea, lassan kortyolgatva fogyasztva. Fehérmályvával, ökörfarkkóróval társítható, fokozzák egymás hatását.
Külsőleg:
A teát toroköblögető szerként javasolják – a növény nyálkatartalma csillapítja a torokfájást. Borogatószerként túlzott könnytermelés ellen is használják. A leveleket meleg vízzel átitatva ekcémás bőrre, kelésekre, visszér-gyulladásra, fekélyre, sebekre helyezik bőrlágyítóként, fertőtlenítőszerként. Fiatal sarjhajtásaiból készíthetünk tavaszi salátát is.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.