Gyógynövények

Piros gyűszűvirág – hatóanyagai, gyógyászatai alkamazása, mellékhatásai

Piros gyűszűvirág (Digitális purpurea) története, alkalmazott drogjai

A gyűszűvirág fajok sokáig a szívelégtelenség kezelésének leghatásosabb eszközéül szol­gáltak. Napjainkban, amikor egyre hatásosabb szintetiktimok jelennek meg a piacon, a szívglikozidokat tartalmazó növények (köztük a gyűszűvirág fajok) jelentősége csökken. Enyhe szívelégtelenségben pedig a Digitális fajokkal hatásosságban egyenrangú, de sokkal biztonságosabb növényi alternatívának számít a galagonya (Crataegus sp.).

A szívelégtelenséget már az ókorban is próbálták kezelni. A kezelés az empírián alapult: megfigyelték, hogy az ödéma bizonyos esetekben csökkenthető egyes növények alkalma­zásával. Ezeket a növényeket vizelethajtó hatásúnak tartották, jóllehet szíveredetű ödéma esetén a „diuretikus hatás gyakran közvetve, a szív teljesítmények javulása következté­ben jelentkezett. Az ókor egyik leghatásosabb „vizelethajtó” (valójában a szívműködést javító) növénye a gyűszűvirágéhoz hasonló hatóanyagokat, szívglikozidokat tartalmazó tengeri hagyma (Urginea maritima) volt.

A Digitális purpurea L. (Scrophulariaceae1) Nyugat-Európában honos, Magyarorszá­gon csak kis egyedszámban előforduló védett, kétéves növény. A gyógyszeripar számára a nyersanyag termesztett állományokból származik. A Ph. Hg. VlII-ban a piros gyűszűvirág levele (Digitális purpureac lolium) található meg hivatalos drogként, amelynek digito-xinban kifejezett kardenolidglikozid-tartalma legalább 0,3%. A hazánkban honos Digitális lanata a piros gyűszűvirággal azonos céllal használható fel, a növény a hazai szívglikozid-gyártás fő alapanyagául szolgál.

1 Az Újabb rendszerek a Plintaginaceae családba sorolják a nemzetséget.

Jellemző vegyületek, hatóanyagok

A piros gyűszűvirág levele kardenolid-glikozidokat (0,5-1,5%) tartalmaz, amelyek közül legnagyobb mennyiségben a digitoxin fordul elő.

Farmakológia, gyógyászati alkalmazás

Hagyományos alkalmazás

Európában a tradicionális gyógyászatban különböző gyűszűvirág-fajokat számos kórkép kezelésére alkalmazták, de csak a 18. században, elsősorban William Withering munkás­ságának eredményeként ismerték fel igazi jelentőségüket. Ő körvonalazta gyűszűvirág valódi indikációját (szívelégtelenség kezelése) és az adagolás pontosságának jelentőségét.

Preklinikai vizsgálatok

A gyűszűvirággal is számos preklinikai vizsgálatot végeztek, de a drog hatóanyagai hatás­mechanizmusának megértéséhez a tiszta vegyületekkel végzett modern vizsgálatok vezet­tek el. A különböző növényfajokban található szívglikozidok nagyon hasonló szerkeze­tű szteránvázas vegyületek, amelyek alapvázához cukorrész kapcsolódik.

Hatásuk módja azonos: lényege a Na+-K+-ATP-áz enzim gátlása, ezáltal az intracclluláris nátriumszint emelése. Ennek következtében megemelkedik a sejten belüli kalciumtartalom, és fokozó­dik a szívizom-összehúzódások intenzitása (pozitív inotróp aktivitás). A hatás további jelentős komponense az ingerületvezetés lassítása (negatív dromotróp aktivitás).

Humán bizonyítékok

A szívglikozidok, köztük a digitaloidok hatásosságát vizsgálatok sora igazolja. A drogok­ban található akár több tíz kardioaktív anyag közül számos nemkívánatos hatással bír, az egyes aglikonok és a glikozidok aránya a drog begyűjtésének idejétől és a környezeti té­nyezőktől függően erősen változhat. Ez az oka annak, hogy a különböző eredetű drogok hatásossága eltérhet. A szívglikozidok azonosítása után az állat- és humán vizsgálatokat egyre inkább tiszta vegyületekkel végezték, így az egyes jelentősebb tiszta vegyületekről jóval gazdagabb farmakológiai bizonyítékok állnak rendelkezésre, mint az anyanövények­ről.

Indikációk, adagolás

Bár a szívglikozidok terápiás jelentősége csökken, napjainkban is jelentős helyet fog­lalnak el a krónikus szívelégtelenség és egyes szívritmuszavarok terápiájában. A készít­mények jellemzően tiszta hatóanyagokat tartalmaznak, nem drogokat, vagy azok nyers kivonatát, ugyanis izolált vegyületek alkalmazásával biztonságosabb kezelés valósítható meg.

Magyarországon legnagyobb mennyiségben a Digitalis-glikozidokat használják fel, a gyógyszerek a növényekből izolált vegyületeket tartalmazzák, mivel jóval gazdaságosabb növényi nyersanyagból kinyerni a bonyolult szerkezetű szivglikozidokat, mint szinteti­kus úton előállítani. A szívglikozidok adagolását individuálisan kell megszabni a testsúly, vesefunkció és a lehetséges gyógyszerinterakciók függvényében.

Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók

Már évszázadokkal ezelőtt megfigyellek, hogy a Digitális-drogok terápiás tartománya na­gyon szűk, ezért a gyűszűviráglevclek esetén alkalmaztak talán először a biológiai érték­mérésen alapuló standardizálást. A toxikus tünetek egyes esetekben terápiás dózis alkal­mazása mellett is jelentkezhetnek.

Ezek között nagy jelentőségűek a toxikus szívhatások (bradyeardia, extraszisztólék, majd tachyeardia). Az extrakardiális toxikus hatások között leggyakrabban gasztrointesztinális zavarok (hányinger, étvágytalanság, hasmenés), ritkáb­ban látási és neurotoxikus zavarok (fejfájás, szemkáprázás, színlátászavar, dezorientáltság, hallucináció) fordulnak elő.

Hiperkalcémia (amely kialakulhat kalciumsók, D-vitamin, egyes diuretikumok alkal­mazásának következményeként), hipokalémia (amely egyes vizelethajtók, szteroidkezelés, hányás, hasmenés, vesebetegség következtében jelentkezhet) fokozza a szívglikozidok ha­tását, ezért növeli a toxicitás kockázatát. A szívglikozidok felszívódását csökkentő (pl. an-tacidok) vagy metabolizmusát fokozó (pl. cimetidin, rifampicin) gyógyszerek mérséklik a hatásosságot, a felszívódást fokozó (pl. tetraciklinek, eritromicin) és a kiürülést gátló (pl. kinidin) szerek pedig a toxikus hatások kialakulásának esélyét növelik.

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.