Gyógynövények

Pohánka hatóanyaga, alkamazása, mellékhatások

Pohánka (Fagopyrum esculentum) története, alkalmazott drogjai

A (közönséges) pohánka, vagy más néven hajdina hazája feltehetőleg Közép-Ázsia. Euró­pába Oroszországon keresztül jutott el, ahol nagy hagyománya van nemesítésének és fo­gyasztásának. Európában a középkor végén vált ismert kultúrnövénnyé, a szegény emberek eledelévé. Magas keményítő- és fehérjetartalmú termését kásaként és lisztként egyaránt fogyasztották, illetve takarmányozásra használták. Egyes középkori füveskönyvek említik a növényt, de igazán jelentős gyógyhatást nem tulajdonítottak neki.

Napjainkban elsősorban tápláléknövényként ismert, de alkalmazzák gyógynövényként és takarmánynövényként, valamint ipari nyersanyagként is. Esszenciális aminosavakban gazdag termését a táplálkozástudomány újra felfedezte, ezért egyre gyakrabban találkoz­hatunk vele az élelmiszerboltok polcain. Herbájának drogként való alkalmazását az 1970-es években felismert magas flavonoidtartalmának köszönheti. Ma a gyógyszeriparban szükséges rutin kinyerésének egyik legfontosabb nyersanyagforrása.

A Fagopyrum esculentum Moench (Polygonaceae) hazánkban pohánka vagv hajdina néven ismert egyéves, lágyszárú növény. Termesztésben 120 cm magasra is megnő, apró fehér vagy rózsaszín virágai jó mézelők. Míg élelmiszerként a F. tataricum (tatárka) termését is fogyasztják, gyógyászati céllal csak a F. esculentum herbáját alkalmazzák. A növény föld feletti részét virágzáskor gyűjtik, mert ekkor legmagasabb a rutintartalma, majd 105-135 °C-on gyorsan megszárítják. A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben hivatalos drogot a pohánka virágos hajtása képezi (Fagopyri herba), amelynek rutintartalma legalább 4%.

Jellemző vegyületek, hatóanyagok

A Fagopyri herba flavonoidokban gazdag drog, 4-8% rutint tartalmaz. Kisebb mennyi­ségben találhatók benne egyéb Havonol O- és C-glikozidok (kvercitrin, hiperozid, vitexin, orientin) is. A virágzat és a maghéj jellegzetes vegyülete a fagopirin nevű naftodiantron-származék (0,01-0,03%). Tartalmaz továbbá fenilszubsztituált karbonsavakat és fenilpropán-származékokat.

Farmakológia, gyógyászati alkalmazás

Hagyományos alkalmazás

A hajdinalisztből egyes vidékeken borogatást készítenek gyulladt bőrfelületek, bőrelvál­tozások, pl. orbánc és gyulladt mellbimbó kezelésére. A herba tradicionális alkalmazása kevéssé jellemző. Újabban magas vérnyomás és vénás panaszok esetén fogyasztják.

Preklinikai vizsgálatok

A pohánkafűvel és fő hatóanyagával, a rutinnal számos preklinikai vizsgálatot végeztek. Antioxidáns és gyökiogó tulajdonságú, csökkenti a kórosan magas érfal-permeabilitást, ezáltal csökkenti az ödémaképződést. A rutin gátolja a hialuronidáz enzimet, ezzel mér­sékli a gyulladásos folyamatok kapilláriskárosító hatását. Meghosszabbítja az adrenalin felezési idejét, így annak érszűkítő hatását is. Igazolták a drog flavonoidjainak diuretikus, antimikróbás, virusztatikus aktivitását. Egereken végzett akut toxicitásvizsgálatok alapján a Fagopyri herba vizes kivonata ártalmatlannak bizonyult.

Humán bizonyítékok

A rutin és rokon vegyületeinek krónikus vénás elégtelenségben kifejtett jótékony hatását több klinikai vizsgálat igazolta. Hatásukra mind az objektív (ödéma, lábkörfogat), mind pedig a szubjektív tünetek mérséklődnek. A pohánkával jóval kevesebb humán vizsgá­latot végeztek. A Fagopyri herba tea, illetve a troxerutinnal kombinált pohánkatabletta több klinikai vizsgálatban csökkentette a lábszárödémát, javította a mikrocirkulációt. A drogból készült tea és tabletta hosszú távú alkalmazása során sem tapasztaltak krónikus toxicitásra utaló jeleket.

Indikációk, adagolás

Rutintartalmának köszönhetően a pohánka virágos hajtásából készült kivonatot és teát krónikus vénás elégtelenség I. és II. stádiumában a tünetek (nehézláb-érzés, ödéma, lábik­ragörcs) enyhítésére, az alkalmazott rugalmas kötés hatékonyságának javítására, valamint aranyér okozta panaszok (végbéltáji viszketés, fájdalom) és a kapillárisfal gyengeségéből eredő bevérzések kiegészítő terápiájára használják.

A rutin napi adagja 150 mg, ami kb. 2 grammnyi pohánkahajtásban található meg. Forrázat készítésével a rutin kb. 90%-a kivonható, a fotoszenzibilizáló hatáséi, lipofil fagopirin csak nyomokban található meg a teában. A rutint jellemzően gyári készítmények tormájában alkalmazzák.

Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók

Ellenjavallat és interakció nem ismeretes. Allergiás reakció a herba alkalmazása során nem jelentkezett. Fgves esetekben a hajdinaliszt proteinjei iránti túlérzékenység lépett fel.

A középkortól ismert a tagopirizmusnak nevezett betegség, amely pohánkával etetett állatok esetében jelentkezik. Oka a virágban és a maghéjban lévő naftodiantronok foto­szenzibilizáló hatása. Az állatok csupasz bőrfelületén napsugárzás hatására viszkető gyul­ladás, fájdalmas hólyagok keletkeznek. Bár humán esetet nem írtak le, nagyobb dózisú fagopyrum-készítmény fogyasztását követően kerülendő az erős fény.

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.