Gyógynövények

Szomáliai balzsamfa hatóanyaga, alkalmazása

Szomáliai balzsamfa (Commiphora molmol) története, alkalmazott drogjai

A mirhát – nem csupán gyógyászati célból – évezredek óta alkalmazzák. Az ókori Egyip­tomban balzsamozószerként használták.

A zsidó, muzulmán és keresztény szent könyvek egyaránt említik. Az ókorban a tömjénnel együtt az egyik legértékesebb árucikk volt. Ma is különböző vallások rituális füstölőszere, szent „olaja”. Régóta alkalmazzák gyógyszer­ként Észak- és Kelet-Afrikában valamint az indiai ajurvédikus orvoslásban. A 7- századtól a kínai és tibeti medicina is használja.

A drog (Myrrha Ph. Hg. VIII.) a Commiphora molmol Engler (Burseraceae), a szomáliai balzsamfa kérgéből spontán vagy sebzés hatására kifolyó és levegőn megszilárduló mézga-gyanta. A Ph. Hg. VlII-ban hivatalos Myrrhae tinctura 1 rész porított Myrrhából és 5 rész 90 %-os etanolból készül.

Más Commiphora fajok is szolgáltathatják a drogot (C. abyssinica, C. schimperi), ha azok fi­zikai tulajdonságai és kémiai összetétele megfelel az előírtaknak. A forgalomban lévő drog főként Szomáliából, Észak-Etiópiából és Dél-Arábiából származik.

A Commiphora africanum és a kelet-indiai C. mukul drogja, a hamis mirha (Bdellium in-dicum) kevesebb illóolajat tartalmaz. Az Arábiában és Észak-Afrikában honos C. erythraea drogját, a bizabol-mirhát (Bizabol-opoponax) főként parfümök, kozmetikumok gyártá­sánál alkalmazzák. A Mekka-balzsam (Balsamum de Mekka) az észak-afrikai C. opobalsamumból nyert magas illóolajtartalmú sűrű folyadék.

Jellemző vegyületek, hatóanyagok

A mirha illóolajból (2-10%), gyantából és mézgából áll. Illóolajának jellegzetes összetevői főként furano-szeszkviterpének. A gyanta alkohololdékony komponensei (25-40%) szeszkviterpének, triterpének és szterinek. A vízoldékony mézgafrakció (25-40%, max. 70%) nagyrészt savas arabinogalaktán-típusú poliszacharidból, vala­mint fehérjéből áll.

Farmakológia, gyógyászati alkalmazás

Hagyományos alkalmazás

A népi gyógyászatban emmenagógumként, köptctőként, antikoagnlánsként, hasmenés, sárgaság, gyomorrontás kezelésére használják. Kelet-Afrikában és egyes arab országokban gyulladáscsökkentőként és antireumatikumként alkalmazzák. Az indiai ajúrvédikus orvos­lásban szájüregi fekélyek, gingivitis, pharyngitis, afta helyi kezelésére használják. Belsőleg alkalmazzák dysmenorrhoea, amenorrhoea, ill. menopauza esetén. A kínai orvoslás seb­gyógyításra, mozgásszervi fájdalom enyhítésérc, aranyér kezelésére használja.

Preklinikai vizsgálatok

A mirha illóolajtartalma révén lokálisan antimikróbás, adsztringens és granulációt fokozó hatású.

Állatkísérletben a drog per os alkalmazott petroléteres kivonata gyulladásgátló, eta-nolos kivonata antiptretikus. vizes kivonata gyomornyálkahártya-protektív és vércukor­szint-csökkentő hatásúnak bizonyult. Szájon át adagolt porított drog fájdalomcsillapító hatását állapították meg.

Humán bizonyítékok

A mirhával nem végeztek humán vizsgálatokat, gyógyászati felhasználását tradicionális alkalmazása, esettanulmányok, in vitro vizsgálatok, állatkísérletes eredmények, valamint illóolajának, gyantájának és mézgájának kémiai összetétele támasztja alá.

Indikációk, adagolás

Adsztringens és enyhe antiszeptikus hatása révén kisebb szájüregi sebek, fogágybetegségek, gingivitis, fogprotézis okozta irritáció, szájpenész, torokgyulladás, aranyér kezelésére alkalmazható.

Ecsetelőként a szájnyálkahártyát naponta 2-3-szor hígítatlan tinktúrával kell kezelni. Öblítőfolyadék, gargarizma készítéséhez egy pohár hideg vízhez 5-10 csepp, illetve egy pohár meleg vízhez 30-60 csepp tinktúrát kell adni.

Hazánkban is forgalmazott sokkomponenséí gyomorkeserű készítmények, fogkrémek egyik összetevője.

Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók

A tinktúra magas alkoholtartalma miatt a kezelt felületen átmenetileg égető érzés jelent­kezhet. Gyógyászati céllal csak külsőleg alkalmazzák, kontraindikáció és interakció más gyógyszerekkel nem ismeretes. A mirha per os alkalmazva befolyásolhatja a diabéteszterá­piát.