Gyógynövények

Viaszok (Cerae)

Karnaubaviasz (Cera carnauba)

A karnaubaviasz a Brazíliában honos karnauba pálma leveleinek terméke. A Copcrnicia ceri-fera Mart. gyorsan megtelepszik a legeltetéssel felhagyott területeken, de ipari célra ter­mesztik is. Törzse 15-30 méter magas, 20-30 cm vastag. Csupasz törzsét a legyezőforma levelek nyelének maradéka borítja. Gömbölyű koronáját kb. 2 méter hosszú kékeszöld levelek alkotják, melyeket mindkét oldalról viasz borít. A pálmák Iája tartós, vízi építke­zésre, épületiának és hangszerkészítésre használják.

A leveleken levő viaszpikkelyek néhány napos szárítás után meglazulnak, és egyszerű ko­pogtatásra leperegnek a levélfelületről. Egyetlen levélről 8-10 g viasz gyűjthető, amelyet tisztítanak és fehérítenek. A karnaubaviasz 80%-ban a cerotinsav miricilalkohollal alko­tott észteréből áll.

A tisztított karnaubaviasz (más néven brazilviasz) szagtalan, szemcsés, lapok vagy tömbök tormájában kerül forgalomba. A jó minőségű viasz színe világossárga, a sötétebb sárgászöld, a szürkés szín rosszabb minőséget jelez. Olvadáspontja a természetesen elő­forduló viaszok között a legmagasabb (83-86 °C). A gyógyszer-technológiában drazsék fényezésére és tablettabevonószerként használják, de megtaláljuk kozmetikai termékek összetevőjeként is. A karnaubaviasz élelmiszeripari adalékanyag (E-903), fényezőanyag­ként rágógumik, cukorkák, csokoládék stb. összetételében szerepel. Gyümölcsök felület­kezelésére is használják, hogy megvédjék a kiszáradástól, a viasszal kezelt gyümölcsök fényesebbek és erőteljesebb színűek. Bútorok polírozására is felhasználják.

A karnaubaviasz veszélytelen adalékanyag, a szervezet változatlan formában választja ki.

Sárga viasz (Cera flava)

A drogot a házi méh (Apis mellijica) és egyéb méhrajok által termelt és lépekké formált viasz szolgáltatja, amelyet megolvasztanak, mosással tisztítanak, majd pedig vízteleníte­nek. A viasz szilárd halmazállapotú, sárga vagy halványbarna színű és enyhén mézszagú, íztelen. A kéz melegétől lágyul és képlékennyé válik. Sűrűsége a víznél kisebb, olvadás­pontja ~65 oC.

A sárga viasz 70-80% miricil-palmitátot, miricil-sztearátot, kb. 15% cerotinsavat, ceroleint, miricilalkoholt, cerilalkoholt tartalmaz. A gyógyászatban kenőcsök, tapaszok alapanyagaként alkalmazzák.

Fehér viasz (Cera alba)

A fehér viaszt a Cera Jtava (sárga viasz) oxidálószerekkel történő kezelésével, vagy pedig a fény, levegő és a nedvesség hatására lassan végbemenő lehérítési folyamat során merik. Fehér vagy sárgásfehér színű, vékony rétegben áttetsző, szaga a sárga méhviaszéhoz ha­sonló, de gyengébb, íztelen. Kézmeleg hatására meglágyul és gyúrhatóvá válik.