Hogyan éljünk együtt a cukorbetegséggel?
Az valóban igaz, hogy az élete megváltozik – valószínűleg véglegesen. Nem szabad azonban elfeledkezni arról, hogy ez egyben remek alkalom néhány viszonylag egyszerű életmódbeli változtatásra. Módosítsa étrendjét, testmozgási szokásait és egész mentalitását. Hosszú évekre megalapozhatja egészségét.
A betegség nem gyógyítható
Nagyrészt igaz. Bár hasnyálmirigy-átültetéssel olykor gyógyítható az 1-es típusú cukorbetegség, ez a módszer nem alkalmazható széles körben. A 2-es típusú cukorbetegség pedig végleges állapotnak számít. Nemrégiben azonban kiderült, hogy súlyosan elhízott személyeknél a gyomorszűkítő műtét képes lehet megszüntetni a 2-es típusú cukorbetegséget.
Ennek oka egyelőre nem ismert. Magyarázat lehet, hogy ha a tápanyagok gyorsabban jutnak el a gyomorból a bélbe, javul a szervezet glükóz hasznosító képessége. Mások szerint a gyomornak a műtéttel kiiktatott részében termelődő ismeretlen vegyület okozhatja az inzulinrezisztenciát és a cukorbetegséget.
Szénhidrátszámlálás
A szénhidrátszámlálás az inzulinadag és a szénhidrátbevitel összehangolását segítő módszer, amelynek révén hatékonyabban szabályozhatja vércukorszintjét, és rugalmasabbá teheti az életmódját, 1-es típusú cukorbetegségben a módszer különösen alkalmas a vércukorszint szabályozására. A 2-es típusúban kevésbé hasznos, mivel az inzulinrezisztencia miatt valószínűleg más az inzulin-szénhidrát arány.
A szénhidrátszámláláshoz tudnia kell, mennyi szénhidrátot tartalmaznak az egyes élelmiszerek, és ezen információ alapján ki kell számolnia a szükséges inzulin mennyiségét. Sokféle könyv, brosúra és internetes oldal segít megállapítani az egyes ételek szénhidráttartalmát, és a legtöbb élelmiszer címkéjén is megtalálja, hogy mennyi szénhidrát van egy adagban. A szénhidrátszámlálás módszerének elsajátításához kérje dietetikusa segítségét, vagy vegyen részt egy ezzel a témával foglalkozó tanfolyamon.
- Áttörés a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára
- A cukorbetegség típusai és kezelése
- A cukorbetegség és hatása az érrendszerre
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az ételcsoportok egyensúlya
Egészsége megőrzése és jelenlegi testsúlya megtartása szempontjából is fontos, hogy napi étrendjében mind az öt fő ételcsoport szerepeljen, méghozzá nagyjából olyan arányban, ahogy az a képen látható tányéron van.
Nem okvetlenül kell minden egyes étkezésnél pontosan betartani ezeket az arányokat – a magas zsír- és cukortartalmú ételeket és italokat akár ki is hagyhatja -, az viszont fontos, hogy az energiabevitel javát zöldségekből és gyümölcsökből, valamint keményítőben gazdag ételekből, például kenyérből, rizsből, burgonyából és tésztából fedezze. Az itt bemutatott arányok betartása segít stabilizálni a vércukorszintjét.
Ezek csupán általános jellegű útmutatások, egyéni szükségletekre szabott tanácsokat dietetikusától kaphat.
Ha fogynia kell
Már 10 százalékos fogyással is jelentősen javíthatja szervezete inzulinérzékenységét és glükóz toleranciáját, emellett a vérnyomását és a koleszterinszintjét is csökkentheti. Cukorbetegeknek nem mindig könnyű fogynia, mert egyes gyógyszerek hízásra hajlamosíthatnak. Dietetikusa segíthet a gyógyszerezés, az étrend és a testmozgás ideális kombinációjának megtalálásában.
Hajtson végre kisebb változtatásokat étkezési szokásaiban, mozogjon többet, de ne kezdjen szigorú fogyókúrába, mert hamar feladja. Az ajánlások szerint tányérja felét zöldségek és saláták töltsék meg, az egyharmadát keményítőtartalmú ételek, a fennmaradó rész javát pedig zsírszegény fehérjék (sovány hús, hal, bab vagy lencse).
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.