Az egészséges hát edzésprogramja
Vezessen hátnaplót!
Szintén írja fel, hogy a gyakorlatok elvégzése előtt és után hogyan érzi magát nedves-meleg vagy jeges borogatás használatát követően. Vigye magával a naplóját a következő szakorvosi vizsgálatra, és nézze át azokat a problémákat, érzéseket, aggodalmakat, amelyek Önben a gyakorlatok alatt és után felmerültek. Beszéljen arról is, ha valami miatt csökkenteni kellett a gyakorlatokat. Kérdezze meg orvosát arról, hogy gyógyszerek segítségével fájdalommentes maradhatna-e.
A gyakorlatok és az Ön gerince
A gerincfájdalom rendszeres fizikai aktivitással csökkenthető vagy akár teljesen meg is szüntethető. A nyújtás, erősítés és kondicionáló gyakorlatok megerősítik azokat az izmokat, melyek a gerincet, és ezáltal a test súlyát is tartják. Tehát, ha a testet ilyen erős izmok tartják, akkor kisebb az esélye a sérüléseknek és az egyéb gerincfájdalmaknak.
Ezeknek a férfiaknak és nőknek valószínűleg kevesebb gyógyszert kell szedniük a gerincproblémáikra, ha folyamatosan edzenek.
A krónikus gerincfájdalom ciklusa
A legtöbb ember, ha gerincfájdalma jelentkezik, csökkenti aktivitását. Sokuk napokig ágyban fekszik, remélve, hogy fájdalma megszűnik. Mások csak üldögélnek, ahelyett, hogy többet mozognának, és amennyire csak lehetséges, próbálják elkerülni izmaik használatát. Emiatt azok az izmok, melyek a gerincoszlopot tartják, fokozatosan sorvadásnak indulnak. Hetekig tartó inaktivitás után a gerincizmok elvesztik tónusukat és erejüket, feszessé és vékonnyá válnak, és különösebb ok nélkül fájdalmasak és érzékenyek lehetnek.
Sokszor ez a szűnni nem akaró fájdalom okozza a fokozatosan csökkenő aktivitást, mely további elkedvetlenedést okoz, ami viszont szomorúsághoz, depresszióhoz vezethet. A depresszió további csökkent aktivitást eredményez. Minél inaktívabbá válik valaki, annál valószínűbb, hogy a fájdalom fokozódik. Ahogy látni fogja, az egészséges hát programja ennek az ördögi körnek a különböző pontjait célozza meg.
- „Erősítő” edzéstípus – mit jelent és mi a hatása?
- Tíz ok, amiért érdemes mozogni
- Honnan tudhatom, hogy gerincsérvem van-e?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Mozogjunk többet!
A legtöbb gerincpanaszokkal küzdő ember mindent megpróbál, hogy elkerülje a fájdalmas, sérült izmok használatát. Valószínűleg ez a legnagyobb hiba, amit a gyógyulás útján elkövethetnek. Ugyanis, amikor így cselekszenek, a gerinc kisebb izmait erőltetik túl, ezáltal sokkal nagyobb terhelést okozva a gerincnek, így tehát egy könnyű tárgynak a lassú emelése, mint például egy bevásárlószatyor vagy iskolatáska, növeli azt az időt, amíg a gerinc a sok kis izom használata miatt extra terhelést kap.
Viszlát ágynyugalom!
Hogyan csökkenthető a gerincfájdalom?
Nehéz megérteni, hogy a növekvő aktivitás miként segít csökkenteni a fájdalmat. Különösen akkor van ez így, ha a fájdalmas gerinc már régóta okoz panaszokat, és megakadályozza a megszokott életmód folytatását. Ám a rendszeresen végzett tornagyakorlatok meg fogják szüntetni a gerincfájdalmát, és megerősítik a gerincet tartó izmokat is. A gyógyszeres kezelés csak az utolsó lehetősége legyen a gerincpanaszok hosszú távú kezelésének. A tornagyakorlatok – a fogyással és az életmódbeli változtatásokkal együtt – gyakran fontosabbak. Most nézzük meg azokat a módszereket, amelyekkel megszüntethetők véglegesen a gerincpanaszok.
1. Az erős izmok jobban megtartják a gerincoszlopot
A rendszeres mozgás – úgymint a séta, az úszás, az erőgyakorlatok, a nyújtás vagy a jóga – csökkenti a gerinc feszülését, javítja a tartást, növeli a mozgásterjedelmet és erősíti a gerincet tartó izmokat. Mozgással megelőzhető a csontritkulás (amely fájdalmas csigolyatöréseket okozhat), megőrizhető a mobilitás és elkerülhető az elesés, amely egy másik fontos rizikófaktor a fájdalmak szempontjából.
Amikor egy izmot edzünk – annak teljes mozgástartományát dolgoztatva -, akkor az emlékezni fog ezekre a mozgásokra, és hatékonyan fog működni akkor, amikor ténylegesen valamilyen tárgy emelésére, továbbvitelére lesz szükség, vagy amikor valamilyen sportot űzünk, illetve egyszerűen csak a napi tevékenységek végzése közben – és mindezt fájdalom nélkül. Azonban ha ezt az izmot csak egy kisebb mozgástartományban erősítjük, vagy egyáltalán nem dolgoztatjuk, akkor ezzel nagyban lecsökkentjük a működési hatékonyságát, ami könnyen vezethet sérüléshez, majd pedig krónikus fájdalomhoz.
2. Az erős hasizmok javítják a tartást
Az erős hasizmok javítják a tartást és az általános egyensúlyt, továbbá segítik az alsó gerincszakasz megtámasztását is. A jó tartás sokkal több annál, minthogy egyenesen állunk. Azt is jelenti, hogy testünket helyesen tudjuk használni minden helyzetben, ülés, állás és gyakorlatok végzése közben is.
3. A nagyobb hajlékonyság segíti a mozgást
Ha a testünk elég rugalmas és tónusa megfelelő, kisebb az esélye, hogy egyensúlyunkat vesztjük vagy elesünk, amely sérülésekhez vezethet. Ha az izmokat megfeszítjük, azok fokozatosan megrövidülnek. Amikor nyújtjuk és teljes mozgástartományban mozgatjuk őket, akkor ez ellen a rövidülés ellen hatunk, és fokozzuk az izmok rugalmasságát.
4. Az erős csontok csökkentik a törések valószínűségét
A gyakorlatok erősítik a csontokat. A különböző testsúlyterhelés alatti gyakorlatok, pl. séta, kocogás, ugrókötelezés, lépcsőzés, tenisz és erőgyakorlatok mind kulcsfontosságúak a csont tömegének növelésében, és így a csontritkulás megelőzésében is.
5. A mozgás növeli a természetes fájdalomcsillapítók termelődését a szervezetben
A fizikai aktivitás fellendíti a szervezet endorfintermelését. Az endorfinok fájdalomcsökkentő molekulák, amelyek felelősek lehetnek a jól ismert, úgynevezett fájdalommentes állapotért, mely a hosszútávfutóknál figyelhető meg. Az endorfinok segítenek csökkenteni a szorongást, a stresszt és a depressziót. Kutatások azt mutatják, hogy a mozgás segít helyreállítani a szervezet neurokémiai egyensúlyát, és pozitív érzelmi állapotot vált ki.
A mozgás és az ezzel kapcsolatos aggodalmak
A porckorongbetegség
A porckorongok kis párnácskák, melyek a gerincet alkotó csontból álló csigolyákat választják el egymástól. Úgy kell őket elképzelni, mint rázkódást elnyelő kis rezgéscsillapítókat, amelyek a gerinc számára dolgoznak. A porckorongra ható terhelés a porckorong kiszakadását (herniálódását, ruptúráját) okozhatja, amely a porckorongot körülvevő támasztószalagok fokozatos vagy hirtelen meggyengülését, elvékonyodását, illetve szakadását eredményezi a nyaki vagy az alsó (lumbális, ágyéki) gerincszakaszon, leggyakrabban a lumbális 4. és 5. csigolyák között.
Egy porckorong kiszakadhat hirtelen keletkező nyomás, sérülés, elhízás vagy helytelen emelés következtében. A porckorong kiszakadásának kockázata annál nagyobb, minél gyakrabban emelünk nehéz tárgyakat, illetve ha gyengébb az általános fizikai állapotunk.
A mozgás segít a porckorong-betegeknek a gerincet tartó izmok és a gerinc körüli szövetek megerősítésében. Ha fokozatosan és lassan kezdjük el a gyakorlatokat, néhány ismétléstől növelve az adagot egészen a teljes EHP által ajánlott mennyiségig, az esélyek nőnek arra, hogy bekerülünk abba a 90%-ba, akit nem kell megoperálni porckorong-betegség miatt.
Azzal az új felismeréssel együtt, hogy a gerincsebészeti beavatkozás nem az egyetlen megoldás a legtöbb gerincbeteg számára, a torna jelentősége egyre jobban elismerésre kerül, mint legjobb terápiás eszköz arra, hogy a gerincet hosszú távon is jó erőben tartsuk. A gerincet egy csontos oszlop alkotja, a csontok maguk a csigolyák.
Összesen 33 csigolya található öt csoportban:
- nyaki gerinc (cervikális)
- háti gerinc (thorakális vagy középső gerincszakasz)
- ágyéki gerinc (lumbális vagy alsó háti gerincszakasz)
- keresztcsont (szakrum)
- farokcsontok
Mindegyik csigolya jelezhető egy betűvel és egy számmal. Fentről lefelé haladva: C1-C7, T1-T12, L1-L5, illetve a keresztcsonti és farokcsonti szakasz, amelyek összenőttek és nem mozgathatók.
Minden csigolya között van egy porckorong, amely párnaként vagy a gerinc számára rezgéscsillapítóként hat. A porckorongnak van egy külső, porcos rétege és egy lágy, belső része. Mikor a porckorong kiszakad, a lágy belső rész kitüremkedik a porckorongot körülvevő térbe, amely ott gyulladást, fájdalmat és a gerincvelőidegek nyomását okozhatja.
A porckorongok szoros kapcsolatot teremtenek a csigolyák között
A porckorong alsó és felső felszínén lévő ízület kapcsolja az egyik csigolyát a másikhoz. Ezek az ízületek segítik a gerinc mozgását. Ezenkívül több erős szalag is összeköti a csontos csigolyákat. Az inak pedig az izmokat csatlakoztatják a csontokhoz.
Az ízületi gyulladás (arthritis)
A mozgás növeli a mozgástartományt és csökkenti a fájdalmat az ízületi gyulladásos betegeknél. Az osteoarthritis, amely az ízületi gyulladások terheléses, kopásos formáját is jelenti, a leggyakoribb típusa az ízületi gyulladásoknak, és általában az 50 év felettieket vagy azokat érinti, akiknek megsérült egy ízülete, ilyen például a térd sportsérülése.
A porc, amely általában kipárnázza az ízületet, elhasználná, kopottá, ezáltal kevésbé hatékonnyá válik. Az osteoarthritis azokban az úgynevezett nagyízületekben gyakori, amelyek a test súlyát hordják – térd, csípő, gerinc – vagy azokban az ízületekben, amelyek valamilyen okból sérültek. Az osteoarthritis általában fokozatosan, évek alatt fejlődik ki, és gyakoribb a túlsúlyos embereknél. Ha az osteoarthritis a gerincben jelentkezik, a kezelés legfontosabb része a torna.
A csontritkulás (osteoporosis)
A csontritkulás töréseket, fájdalmat, majd műtéteket és mozgáskorlátozottságot, rokkantságot okozhat. Míg sok más gerincproblémának vannak korai figyelmeztető jelei, a csontritkulás első jele gyakran maga a törés.
A férfiaknál szintén előfordul a csonttömeg csökkenése, valójában a csontritkulásos betegek kb. 30%-a férfi. Bár ez a probléma tíz vagy még több évvel később kezdődik, mint a nőknél, a következmények ugyanolyan súlyosak és fájdalmasak lehetnek. A csontritkulást még a törések előtt, időben fel lehet fedezni egy egyszerű csontsűrűség méréssel (csontdenzitometria).
Fokozva ezeket a gyakorlatokat, szervezetünk több csontot fog termelni, és ez eltolhatja vagy akár meg is fordíthatja a csontritkulást okozó csontlebontó folyamatokat, melyek a fájdalmas töréseket okozzák. Ha ezeket a gyakorlatokat kiegészítjük erősítő edzésekkel is, akkor az izmok ereje, rugalmassága javul, az elesések valószínűsége pedig csökken. Ennek különösen az idős emberek esetében van jelentősége.
Gyakorlattípusok
Szeretnénk bemutatni azt a három gyakorlattípust, melyeket a következőkben használni fogunk az egészséges hát programjában.
Nyújtógyakorlatok
Majdnem minden gerincbeteg sokat profitálhat a különböző, gerincet körülvevő lágy szövetek, izmok, szalagok és inak naponta végzett nyújtásából. A gerincünk, beleértve a csontos gerincoszlopot és az azt körülvevő különböző szöveteket, arra teremtődött, hogy mozgásban legyen. Bármilyen mozgástartomány-korlátozás végül is súlyosbíthatja a meglévő fájdalmakat és növeli a sérülések esélyét.
Ha ülőmunkát végzünk, pl. órákig szünet nélkül dolgozunk a számítógépünknél, vagy egyszerűen nem mozgunk eleget, mert lusták vagyunk, izmaink megrövidülnek és rugalmatlanná válnak. A mozgás terjedelmét azonban nem az izomrostok csökkentik, hanem sokkal inkább a kötőszövetek és a testünk akaratlan reakciói.
A kötőszövetnek három típusa van:
- Az ín, amely az izmokat a csontokhoz kapcsolja
- A szalag, amely összeköti a csontokat egymással az ízületi tokon belül
- És a fascia (izompólya), amely beborítja az izmokat, és az egyes izomcsoportokat elválasztja egymástól. A fasciák az izmok teljes tömegének 30%-át teszik ki, és kb. 41%-ban felelősek az izmok mozgással szembeni ellenállásáért. A sok hasznos hatás, melyeket a nyújtási gyakorlatokkal nyerhetünk, így pl. az ízületi folyadék fokozott termelődése, a jobb gyógyulási hajlam, a jobb keringés és a könnyebb mozgás, tulajdonképpen a fasciák nyújtása kapcsán bekövetkező fokozott stimulációnak az eredménye. A fascia egy olyan kötőszövetfajta, melyet biztonságosan lehet nyújtani.
Tanulmányok bizonyítják, hogy a nyújtás növeli az izmok rugalmasságát, és ez attól függ, hogy mennyi ideig és milyen keményen végezzük a gyakorlatokat.
A rugalmasságot meghatározó faktorok többek között a következők:
- A végzett gyakorlatok típusa és intenzitása
- A nem (a nők rugalmasabbak, mint a férfiak)
- A kor (a rugalmasság az életkor előrehaladásával párhuzamosan csökken, ha nem végzünk nyújtási gyakorlatokat)
- Hőmérséklet (a meleg izmok rugalmasabbak, mint a hidegek)
A nyújtási gyakorlatok növelik a gyógyulási hajlamot.
A rendszeres nyújtási gyakorlatok meghosszabbítják az izomszöveteket, javítják a test véráramlását, és felgyorsítják az oxigén és egyéb tápanyagok szállítását a gerincet alkotó szövetekhez. Általában a gerincfájdalom vagy gerincsérülés együtt jár egy folyamatosan növekvő merevséggel is. A rendszeres nyújtási program a mozgástartomány óvatos, fokozatos növelésével segíti a gerincet és a lágy szöveteket tovább mozgatni, így folyamatos fájdalommentességet érhetünk el.
A nyújtási gyakorlatok fő célja tehát, hogy növeljük a gerinc, az izmok, a szalagok és az inak rugalmasságát, csakúgy, mint azokét az izmokét, amelyek nem közvetlenül a gerinchez kapcsolódnak, pl. az alsó és felső végtagi izmok.
EHP – nyújtógyakorlatok
A kezdet: Ezek a nyújtási gyakorlatok, beleértve a rugalmasságot és a mozgástartományt növelő gyakorlatokat is, részletesen a későbbiekben találhatók meg. Amikor ezeket a gyakorlatokat végezzük, fontos, hogy lassan kezdjük őket. Finoman próbáljuk nyújtani az izmainkat, ameddig csak megy, majd 30 másodpercig tartsuk meg ezt a helyzetet, aztán lassan térjünk vissza a kiinduló helyzethez.
Ahogy az izmok alkalmazkodnak a gyakorlatokhoz, a nyújtás érzése fokozatosan csökken majd. Nagyon fontos, hogy mindenkor minden gyakorlatot lassan végezzünk, nehogy meghúzódjon egy izmunk vagy ízületünk.
A cél: Próbáljunk meg minden gyakorlatból 20-at elérni, és próbáljuk meg naponta kétszer végigcsinálni a gyakorlatsort azért, hogy fenntartsunk egy jó erőnléti és rugalmassági szintet.
A gyakorlatok közben mindig gondoljon a következőkre:
- Mindig melegítsük be az izmainkat, mielőtt elkezdjük a gyakorlatokat! Végezzünk helyben járást vagy néhány lépcsőn le- vagy fellépkedést lassan, néhány percig. Eközben figyeljünk a helyes testtartásra, gerincünket tartsuk egyenesen és lélegezzünk egyenletesen. Ez segíteni fogja az izmok jobb vérellátását és csökkenteni fogja merevségünket és a sérülés veszélyét. A meleg izmok rugalmasabbak és nagyobb mozgástartományt képesek elérni.
- Figyeljünk a gerincünkre! A fájdalom figyelmeztető jel, ezért ha a nyújtás vagy bármilyen más gyakorlat fájdalmat okoz, azonnal hagyjuk abba!
- Ne feledjük, hogy a kulcsszó az óvatosság a nyújtási gyakorlatok közben. Ne erőltessük a nyújtást, ne hirtelen akarjuk végezni. Bár éreznünk kell a nyújtás érzését, de fájdalomnak sosem kell jelentkeznie sem az izmokban, sem más testrészünkben. Fájdalomérzet esetén ne folytassuk a nyújtást!
- Próbálja meg élvezni a gyakorlatokkal töltött időt, és próbálja meg pozitívan értékelni azt az érzést, amikor az izmait jól megnyújtja. Ez nem verseny! Ne nyújtsa tovább az izmait, mint lehetséges, csak addig, amíg kellemes – ugyanis ez nagyobb fájdalmakhoz, esetleg sérüléshez is vezethet!
Erősítő gyakorlatok
E gyakorlatokkal megőrizhető izmaink rugalmassága, erőssége és sérülésekkel szembeni védekezőképessége. Ha az izmok erősek, könnyebben végzik mindennapi feladataikat, mi pedig energikusabbnak érezzük magunkat. A gyakorlatok végezhetők egy fitneszklubban, de otthonunkban is. Az izmainkra ható ellenállás a gyakorlatok lényege, ami elérhető erősítő gépekkel, szabad súlyzókkal, rugalmas szalagokkal (ezek a legtöbb sportboltban megvásárolhatók). Ilyen ellenállás lehet még az úszás vagy más, vízben történő mozgás, a lépcső vagy hegymászás, illetve a testsúlyunk is, ha azt a falhoz vagy valami szilárd tárgyhoz nyomjuk.
Ezek a gyakorlatok erősítik a gerincünket
A gerincet körülvevő lágy szövetek kulcsszerepet játszanak a gerincfájdalomban, mivel a nagy alsó gerincizmok tartják a gerincet. Ha ezek az izmok megsérülnek vagy gyulladás lép fel, görcsös állapot alakul ki, amely intenzív fájdalomban és csökkent mozgáskészségben nyilvánul meg. A rendszeres erősítő gyakorlatok segítenek ezeket a nagy izmokat erősen és egészségesen tartani.
Ha az alsó gerinc- és hasizmok erősek, jól stabilizálják a gerincet, megfelelő gerincmozgásokat tesznek lehetővé, és könnyebbé válik a helyes testtartás. Az alsó végtagi és csípőizmok erősítése szintén fontos a helyes emelési technikák és az egész test mechanikájának helyes kivitelezéséhez, így biztonságosan tudunk felemelni tárgyakat a földről úgy, hogy inkább az alsó végtagi izmokat használjuk, és nem okozunk újabb sérüléseket a hátizmainknak.
Az erősítő gyakorlatok növelik az izomtömeget.
Az izom olyan aktív szövet, amely a tápanyag-lebontási folyamatok révén kalóriákat éget. Minél nagyobb az izomtömegünk, annál több kalóriát égetünk naponta. Mivel a férfiaknak nagyobb az izomtömege, ezért gyorsabban égetik a kalóriákat, és könnyebben fogynak le, mint a nők. Az erősítő gyakorlatokkal azonban a nők és a férfiak is egyformán tudják növelni az izomtömegüket, és így testsúlycsökkenést érhetnek el.
Az erősítő gyakorlatok kalóriát égetnek.
Ez rendkívül jó hír azon gerincbetegek számára, akik fogyni szeretnének amellett, hogy hát- és hasizmaik erősítésére törekednek, ugyanis ezek a gyakorlatok mindkettőt lehetővé teszik.
Az erősítő gyakorlatok segítenek elérni az optimális egészségi állapotot. Az Amerikai Szívspecialisták Társaságának (AHA) megállapítása szerint a rendszeres erősítő gyakorlatok előnyösen befolyásolják a szív- és érrendszer működését a vérnyomás csökkentése és a vér koleszterinszintjének csökkentése által, ez pedig az agyi katasztrófák és a különböző szívbetegségek kockázatát mérsékli. Az erősítő gyakorlatok szintén fontosak a sarcopenia megelőzésében, amely az izomtömeg, az izomerő és az aerobikus (oxinfelvevő) teljesítmény korral előrehaladó fokozatos csökkenésével járó kórkép.
Az erősítő gyakorlatok csökkentik a csontritkulás és a csonttörések esélyét. Egyik tanulmány a másik után erősíti meg azt a tényt, hogy az izomerősítő gyakorlatok mennyire előnyösek a nőknél a csontritkulás megelőzésében.
Mivel egyre több olyan nő van, aki nem akar hormonkészítményeket használni ebben a helyzetben, az erősítő gyakorlatok kitölthetik ezt az űrt, és segíthetnek növelni a csonttömeget és a csontokat erősen, töréseknek ellenálló állapotban tartani.
A mítoszok szétrombolása
Nagyon fontos, hogy tisztában legyünk az erősítő edzéseket övező hiedelmekkel. Ezért mielőtt továbbmennénk, vizsgáljunk meg néhány ide kapcsolódó hiedelmet a hozzájuk tartozó tényekkel együtt.
Hiedelem: Az erősítő gyakorlatok növelik a gerincfájdalmat.
Valóság: Ha óvatosan és megfelelő technikával végezzük őket, ezek a gyakorlatok növelik a has- és az alsó hátizmok tömegét, ezáltal segítik a helyes testtartás kialakítását, és az egész szervezetre jótékony hatással vannak. Ha a gerinc megfelelően rugalmas és stabil, a sérülés és fájdalom esélye nagyon lecsökken.
Hiedelem: Ha leállunk ezekkel a gyakorlatokkal az izmok el-zsírosodnak.
Valóság: Ez élettanilag lehetetlen. Ha abbahagyjuk ezeket a gyakorlatokat, az izmaink tömege és tónusa csökken, és a felesleges kalóriák a zsírszövetbe fognak beépülni, nem pedig az izmokba.
Hiedelem: Az erősítő gyakorlatok még több sérülést okoznak.
Valóság: Helyesen végezve ezek a gyakorlatok fitten tartják és erősítik a gerinc izmait. Ha helytelenül végezzük őket, túlerőltetésből származó sérüléseket szerezhetünk. Ez akkor történhet meg, ha túl nagy súlyokat emelünk föl, ha helytelenül emeljük ezeket, ha nem pihenünk a gyakorlatsorok között vagy nem melegítettünk be. Az izomfelépülés módja az, hogy az izomrostok elfáradnak, majd a szervezet újra felépíti őket egy erősebb módon úgy, hogy több tápanyagot és több pihenőidőt ad nekik. A pihenés kulcsfontosságú ahhoz, hogy erősebb izmaink legyenek és elkerüljük a sérüléseket.
Hiedelem: Az erősítő gyakorlatok mindig nehéz szerkezetek, gépek használatát jelentik.
Valóság: A gyakorlatok során bárki használhatja erősítésre saját testsúlyát, kézi súlyzókat, rugalmas szalagokat vagy éppen a vizet is (úszás).
Hiedelem: Ezek a gyakorlatok magas vérnyomást okoznak.
Valóság: Ezek a gyakorlatok nem okoznak magas vérnyomást. Egyesek megfeszítik az egész testüket, és benntartják a levegőt emelés közben, amely valóban átmeneti vérnyomás emelkedést okozhat, ez azonban egyáltalán nem ajánlott az erősítő gyakorlatok végzése közben.
Hiedelem: Ezen gyakorlatok végzése révén rugalmatlanná, zömökké válik izomzatunk.
Valóság: Ahhoz, hogy ezt elkerüljük, fontos az erősítő gyakorlatok mellett a nyújtási gyakorlatok végzése is.
Az erősítő gyakorlatok végzéséről
Hogyan kezdjünk hozzá? Kezdetben a leküzdendő ellenállásnak könnyűnek kell lennie a gyakorlatokban. Azután fokozatosan növelhetjük, ahogyan erősödünk, és a fájdalom engedi.
Mindig lassan kezdjük el ezeket a gyakorlatokat, és hagyjunk elég időt szervezetünknek az alkalmazkodásra. Ha fájdalmat vagy egyéb kellemetlen dolgot érzünk, álljunk meg! Ha a fájdalom tartósan fennáll, keressük fel orvosunkat. Ha már túl vagyunk a mozgástartományt növelő gyakorlatokon tegyünk fel csukló- vagy bokasúlyokat a nagyobb ellenállás érdekében. Használjunk egy-vagy kétkilós súlyokat a bokán, a lábon, a karokon, a kezeken, és így végezzük a megfelelő gyakorlatokat.
Erősítsük a súlyokat a kézre, a csuklóra vagy a bokára. Ha nincsenek súlyzóink, használhatunk vastag zokniba öntött homokot úgy, hogy a végénél elkötjük.
Azt szokták ajánlani a gerincbetegeknek, hogy egy vagy két ismétléssel kezdjenek naponta kétszer. Azután fokozatosan növeljük egy-két ismétléssel az adagot naponta kétszer, egészen addig, amíg fáradtság vagy fájdalom nélkül tudunk tornázni. Végezzük a gyakorlatokat lassan és tudatosan, izmainkat a teljes mozgástartományon át mozgatva.
A végcél: 20 ismétlés minden gyakorlatból naponta kétszer. Ennek elérése néhány hónapot is igénybe vehet. Lélegezzünk megfelelően, ha izometriás vagy erőgyakorlatokat végzünk. Soha ne tartsunk benn levegőt a gyakorlatok alatt, és mindig kövessük a következő két lépést:
- Ha erő ellenében végzünk valamilyen mozgást, lélegezzünk ki.
- Ha az ellenállás kicsi vagy megszűnt, lélegezzünk be.
Hagyjunk kb. 2 hetet izmainknak, hogy alkalmazkodjanak ezekhez a gyakorlatokhoz. Ha elkezdjük ezt a háterősítő programot, néhány héten belül tapasztaljuk, hogy erősebbek vagyunk, jobb a tartásunk és többet vagyunk képesek mozogni fájdalom vagy merevségérzet nélkül.
Aerobik- vagy kondicionáló gyakorlatok
„Miért éppen én?” – ez az első kérdések egyike, amelyet a krónikus gerincfájdalommal küzdő betegek feltesznek maguknak. A legtöbb ilyen beteg hirtelen szembesül ezzel az állapottal: kiszáll egy autóból, felemel egy bevásárlószatyrot, vagy éjszaka oldalra fordul az ágyban. Én mindig elmagyarázom betegeimnek, hogy a gerincfájdalom egyik legfontosabb rizikófaktora az ülő életmód. Ezért fontos, hogy amennyire csak lehet, mozogjunk sokat.
Az aerobikgyakorlatok egészségesen tartják izmainkat.
A nyújtási és az erősítő (izometriás) gyakorlatokon kívül programomban szükséges az oxigénfelvételt serkentő vagy kondicionáló gyakorlatok végzése is. Ez utóbbi gyakorlatokhoz tartozik minden olyan mozgás, amelyik növeli a pulzust, és egy ideig magasan is tartja. Az ilyen típusú gyakorlatok segítenek a szívnek és az izmoknak a hatékonyabb oxigén felhasználásban, azok az izmok pedig, amelyek gyakran kapnak oxigénben gazdag vért, egészségesebbek maradnak. Mindig figyeljünk azonban arra, hogy ezeket a gyakorlatokat is lassan kezdjük, és fokozatosan növeljük a tempót.
Az aerobikgyakorlatok segítenek a szívnek és az izmoknak hatékonyabban működni. Az egész napos aktivitás segít abban, hogy otthonülőkből hétköznapi sportemberekké váljunk! Az aerobikus kondicionálás növeli a szívhez és az izmokhoz szállított oxigén mennyiségét, így azok tovább képesek működni. A napi tevékenységek, mint a padló felseprése, a bevásárlótáska cipelése, a fűnyírás vagy egyéb kerti munkák, szintén elősegítik az aerobikus kondicionálást. Bármi legyen is az, ami növeli, majd egy bizonyos ideig magasan tartja a pulzust, az az állóképességünket, kitartásunkat is növeli.
Vízben végezhető gyakorlatok
Erős gerincfájdalmaktól szenvedő betegeknek a vízben végezhető gyakorlatok megfelelhetnek a kondicionálásnak. Ha más gyakorlattípus nem megfelelő, pl. erős fájdalom, mozgáskorlátozottság, csontritkulás miatt, a vízi torna akkor is jó eredménnyel járhat, ugyanis a víz 80%-kal csökkenti a gravitációt. A vízben végzett mozgás csökkenti a test gerincre nehezedő súlyát, és egyszerre erősíti és kondicionálja az izmokat. Nyújtózzunk ki a vízben, használjunk úszódeszkát, és a gyorsúszás lábtempójával haladjunk előre, vagy pedig ússzunk lassú, óvatos karcsapásokkal. A vízben végzett gyakorlatok segítenek megerősíteni izmainkat, és növelik a szív- és érrendszer állóképességét.
Figyelem! Ne vigyük túlzásba az edzést!
A megerőltetés növeli az elfáradás és a további gerincsérülések esélyét. Amíg a rendszeres, megfelelő edzés erősíti a hátizmokat, addig a végkimerülésig végzett gyakorlatok vagy a túledzés komoly problémákat okozhat.
EHP – kondicionáló stratégiák
A kezdet: A következő aerobik- és kondicionáló gyakorlatok hasznosak lehetnek gerincbetegek számára:
1. kerékpározás úszás, 2. kertészkedés porszívózás kirándulás séta, 3. ablaktisztítás, 4. takarítás, 5. bevásárlás, 6. ház körüli munka szobabiciklizés
A cél: Kezdetben csak néhány percig csináljuk a fenti tevékenységek valamelyikét, majd egyperces közökben növeljük az adagot addig, amíg az erőnk és állóképességünk nem teszi lehetővé a napi 60 percet. Az aerobik gyakorlatoknak nem kell légszomjat okozniuk ahhoz, hogy hatásosak legyenek. Csak egy kicsit többet mozogjunk az addig szokásosnál, sétáljunk, lépcsőzzünk, biciklizzünk, táncoljunk, sétáltassunk kutyát vagy játsszunk a gyerekeinkkel. A kondicionáló gyakorlatoknak nem kell nagyon erőltetettnek lenniük, pl. végezzünk valamilyen mozgást 6×5 vagy 3×10 percig naponta. Bármilyen munka legyen is az, ami egy kicsit több mozgást nyújt, jót tesz – éljünk a lehetőséggel!
Jógagyakorlatok a nagyobb izomerő és rugalmasság érdekében
A stressz az egyik vezető rizikófaktora a vázizomrendszeri (muszkuloszkeletális) problémáknak, így a gerincpanaszoknak is. A jóga olyan ősi gyakorlatforma, amely csökkenti a stresszt, az izomfeszülést és a fájdalmakat azáltal, hogy növeli testünk mozgásképességét és erejét. Amikor feszültnek érezzük magunkat vagy szorongunk, a jóga segíthet csökkenteni a stresszt és a sérülések veszélyét otthon és a munkahelyünkön.
A jóga bármelyik formájának gyakorlása előnyünkre válhat.
A különböző testhelyzetek (asanák) csökkentik a fájdalmakat, a koncentrációs gyakorlatok (dharanák) végzésével úrrá lehetünk a fájdalmunkon, a meditációs gyakorlatok (dhyanák) pedig segítenek a jelenre koncentrálni ahelyett, hogy a napi problémáinkkal szétforgácsolnánk szellemi energiáinkat.
A speciális testhelyzetek (asanák) oldják a fájdalmat
Az asana szó jelentése leülni vagy egy speciális testhelyzetben ülni. A jógában az asana a különböző testtartásokra és testhelyzetekre vonatkozik. Az asanák nagyon hasznosak a krónikus gerincfájdalmak leküzdésében. A különböző testtartások és a napi nyújtási gyakorlatok segítenek megolajozni az ízületeket, több tápanyagot és oxigént juttatnak az izmoknak. Ha nem sajnáljuk az időt a relaxációra, és megpróbáljuk élvezni a nyújtási gyakorlatokkal töltött perceket, vérnyomásunk csökkenni fog, a stressz oldódik és a fájdalmunk szintén enyhülhet.
A koncentrációs gyakorlatok (dharanák) segítenek legyőzni a napi gondokat
A fájdalom gyakran depresszióhoz és a feleslegesség érzéséhez vezet. A krónikus gerincfájdalom rendkívül kimerítő, de a dharanák, más néven koncentrációs gyakorlatok, segítenek ezt a helyzetet legyőzni, amely megfoszt kreativitásunktól. A fa testhelyzet segít legyőzni a szorongást és javítja az egyensúlyt. Más jógagyakorlatok, mint a gyermek vagy a halott testhelyzet segít ellazulni, és mély álmot okoz.
A meditáció (dhyana) segít abban, hogy szellemileg összeszedettek legyünk
A meditáció stressz- és fájdalomoldó képességét az 5. lépésben fogom tárgyalni. Most csak annyit: a jógával történő meditálás, a dhyana segít megtisztítani lelkünket a káros érzésektől, és ezt követően tiszta fejjel tudunk a jelenre koncentrálni. Ahelyett, hogy negatív gondolatokkal küzdenénk, megtanuljuk érezni a légzést, mely a belső béke érzetéhez vezet. A jógik úgy tartják, az emberek mélyen elrejtve tartják az érzelmeiket; ajkaikat összeszorítják, szemöldöküket ráncolják és vállaikat felhúzzák. A jógával lassan feloldhatjuk ezeket a krónikus görcsöket, ellazíthatjuk izmainkat, és elkezdhetjük érzelmi sebeinket gyógyítani.
Otthoni jógagyakorlatok
A gyermek testhelyzet
Ez a helyzet naponta többször is ismételhető, mert nyugtató hatással van szervezetünkre. Ereszkedjünk négykézlábra a padlón. A kezek a váll szélességében támaszkodjanak, térdünk a csípő alatt legyen, lábujjaink feküdjenek a talajon. Nyújtsuk előre a nyakunkat, és a gerincünket a farokcsont felé is próbáljuk megnyújtani. Lassan helyezzük testsúlyunkat hátrafelé, csípőnkkel ereszkedjünk a sarkunkra, miközben gerincünk megnyúlik. Eközben nyújtsuk előre karjainkat, és ujjainkkal sétáljunk előre, ameddig csak tudunk. Próbáljuk meg vállból teljesen kinyújtani a karunkat.
Miközben csípőnket hátrafelé nyújtjuk, koncentráljunk arra, hogy testünk a vállunktól a csípőnkig minél jobban nyúljon meg, különösen gerincünk két oldalán. Ha megfelelően rugalmasak vagyunk, akkor nyakunkat megnyújtva és ellazítva, homlokunkkal elérhetjük a talajt. Ha homlokunkat eközben a padlóra nyomjuk, az segít lehűteni szellemünket, mivel ilyenkor a homlok- és szemizmok teljesen ellazulnak. Ha ezt túl keménynek érezzük, tegyünk párnát a homlokunk alá. Maradjunk így néhány másodpercig, hagyjuk homlok- és szemizmainkat ellazulni. Lágyan lélegezzünk ebben a helyzetben.
A fa testhelyzet
Ez a helyzet kiváló koncentrációnk javítására, meditáció gyakorlására, ezenkívül javítja az egyensúlyt és fokozza az erőnlétünket. Álljunk meg hátunkat a falnak támasztva. Az egyensúly érdekében használjunk egy széket, ha túl nehéznek találjuk az egy lábon állást.
Először álljunk egyenesen, nagylábujjaink érjenek össze, és érezzük:
Az egész talpunkon nyugszik a testsúlyunk. Terpesszük szét a lábujjainkat, és úgy használjuk a lábizmainkat, hogy lábunkat erősnek érezzük. Lassan fordítsuk ki a jobb csípőnket és térdünket úgy, hogy a jobb térd érje el a falat. Bal térdünk és lábfejünk nézzen előre. Emeljük meg a jobb lábunkat, és jobb talpunkat tegyük bal lábunk belső felszínére. Ezt megtehetjük a saroknál, a térdnél vagy a combnál, attól függően, hogy mennyire vagyunk hajlékonyak. Bal lábunkat tartsuk erősen és egyenesen, mint egy fatörzs.
Tartsuk meg a helyzetet, és lélegezzünk, hűtsük le szellemünket.
Ha úgy érezzük, hogy egyensúlyban meg tudunk állni így, egy lábon, emeljük fel mindkét karunkat a fejünk fölé. Bal lábunkat továbbra is tartsuk meg erősen, miközben mindkét karunkkal kinyúlunk felfelé. Két tenyerünket fordítsuk egymás felé, ha tudjuk, érintsük is őket össze. Ebben a helyzetben próbáljuk kinyújtani törzsünket, a gerincünket szintén nyújtsuk ki és tartsuk egyenesen. Lazítsuk el a vállainkat, nyakunkat. Ismételjük meg a gyakorlatot váltott lábakkal.
A módosított kutya testhelyzet
Ez az egyszerű asana segít növelni erőnket, rugalmasságunkat, és bárhol végezhető.
Álljunk szemben a fallal, terpesszük szét lábainkat és lábujjainkat annyira, hogy stabilak maradjunk
Tegyük a tenyerünket a derekunkkal szemben lévő falra, lépjünk hátrébb két-három lépést, hajoljunk előre, és nyújtsuk ki karjainkat. Nyomjuk tenyerünket a falnak, ujjainkat terpesszük szét, és tenyerünket is tartsuk egy kissé távol egymástól. Érezzük, hogy kéz-, csukló- és alkarizmaink dolgoznak. Ebben a helyzetben gerincünknek párhuzamosnak kell lennie a talajjal. Próbáljuk meg fenekünket eltolni a faltól, és megnyújtani derekunkat, hátunk két oldalát, válltól a csípőkig. Éreznünk kell, amint gerincünk megnyúlik.
Érezzük, hogy az alsó végtagok hátsó felszínének izmai is dolgoznak
Nyomjuk sarkunkat a padló felé, csípőnket próbáljuk felfelé emelni, erezzünk egy finom feszülést az alsó végtagok hátsó felszínén. Feszítsük meg a térd körüli izmainkat, az elülső combizmot, és próbáljuk meg tovább nyújtani a hátsó comb- és lábszárizmainkat is. Nyújtsuk meg karjainkat, törzsünket és lábainkat, miközben a fej és a nyak ellazul. Nyújtsuk ki nyakunkat és kényelmesen lazítsuk el. Ebben a helyzetben törzsünknek derékszöget kell bezárnia a fallal. Ez a helyzet kiválóan alkalmas gerinc- és nyakfájdalmak oldására.
A halott testhelyzet
Ez a lazító helyzet nagyon alkalmas a meditáció gyakorlására. Feküdjünk hanyatt egy kényelmes helyen, nyújtsuk ki karjainkat és lábainkat egyenesen. Karjainkat tartsuk a törzsünk mellett, próbáljuk meg lábainkkal csípőnkből a sarkunk irányába nyújtózni. Lábainkat tartsuk kb. 30 cm-re egymástól úgy, hogy enyhén kifelé forduljanak, és a teljes alsó végtagunk ellazuljon. Tenyerünk nézzen felfelé, a karok kb. 20-25 cm-re legyenek a törzstől. Gerincünket próbáljuk megnyújtani, s érezzük, hogy izmaink megnyúlnak és ellazulnak.
Figyeljük a két csípőt és a lapockát, támasszuk meg velük testünket úgy, hogy mindkét oldalát egyensúlyban érezzük. Tudatosan menjünk végig testünkön, és minden izomcsoportot próbáljunk meg sorban ellazítani, beleértve a garat-, az arc- és szemizmokat is. Figyeljük testünket akkor is, amikor ellazultan fekszünk, és vegyük észre azokat az izomterületeket, ahol krónikus feszülés állhat fenn.
Ahogy így fekszünk, érezzük, hogy a légzés egy mélyebb, relaxált állapotba juttat minket. Minél többet gyakoroljuk a meditációt ebben a helyzetben, annál könnyebb lesz megnyugtatni gondolatainkat. Meditáció közben ne kritizáljuk magunkat, ha nem sikerül megnyugtatni szellemünket, hanem fogadjuk el azt, amilyenek vagyunk. Idővel a meditáció gyakorlása sokkal hatékonyabbá válik, szellemünk sokkal inkább megnyugszik, és sokkal frissebbnek érezzük majd magunkat.
A nyakfájdalom figyelmeztető jelei
- súlyos fájdalom (éles# hasító) a nyak hátsó felszínén, a vállban, vagy az egyik karba kisugározva
- a fájdalom mozgásra rosszabbodik
- az egyik karban bizsergés, zsibbadás vagy érzéketlenség
- a karizmokban gyengeség, bénultság
Gyakorlatok, melyek fájdalommal járhatnak
Kezdetben kerüljük el a következő gyakorlatokat, mivel azok fokozhatják a nyaki vagy gerincfájdalmakat:
- hanyatt fekvés közben mindkét láb együttes felemelése
- felülések nyújtott lábbal
- felülések hajlított lábbal
- nehéz súlyok emelése a derékmagasság fölé
- nyújtási gyakorlatok ülő helyzetben, V alakban tartott lábakkal
- nyújtott lábbal történő előrehajlás a lábujjak megérintésével
- nyakkörzés, a nyak oldalra hajlítása
- a nyak előre-hátra hajlítása
A gyakorlatok
Most, hogy tudjuk, miért kell végeznünk a gyakorlatokat, akár el is kezdhetjük őket. Az első teendő: olvassuk át a következő táblázatot azért, hogy megbizonyosodjunk, nekünk nem komolyabb formája jelentkezett-e a gerincfájdalomnak, pl. nem kompressziós (összenyomásos) csigolyatöréssel vagy vesekővel állunk-e szemben.
Most, amennyiben kényelmesen ül, hozzá is kezdhetünk. Azt ajánlom, hogy az első néhány napban próbáljon meg addig sétálgatni otthonában, ameddig az fájdalom nélkül nem megy. Az első alkalommal lehet, hogy rövidebb ideig fog tartani, mint 1 perc. Ez azonban tökéletesen megfelelő. Óvatosan növeljük az időt, kb. naponta 1 perccel.
Ha a séta végén nem nagyobb a fájdalmunk, mint előtte, nincs okunk panaszra. Ha viszont a fájdalmunk kiterjed, azonnal keressük fel orvosunkat!
A derékfájdalomhoz alsó végtagba sugárzó fájdalom vagy zsibbadás társul. | Önnek valószínűleg kiszakadt porckorongsérve van | Keresse fel kezelőorvosát a diagnózis pontos megállapítása érdekében. |
A derékfájdalomhoz hirtelen jelentkező széklet- vagy vizeletürítési zavar is társul, vagy bénulás az alsó végtagban. | Önnek valószínűleg kiszakadt porckorongsérv okozta súlyos szövődménye van | Azonnal keresse fel kezelőorvosát, különösen akkor, ha széklet-, ill. vizeletürítési zavar áll fenn. Ügyeleti ellátás szükséges! |
Állandó gerinctáji fájdalom, amely hajolástól, oldalra fordulástól rosszabbodik. | A panaszát valószínűleg izomgörcs vagy túlerőltetett izom, esetleg egy nyomás alatti idegszál okozza | Keresse fel orvosát, amennyiben panaszai egy hét múlva sem javulnak. |
Gerincfájdalma hajolás, emelés vagy elesés után hirtelen kezdődött? Ön 60 év fölötti? | Valószínűleg gerinctörése van. | Keresse fel kezelőorvosát. Megfelelő kezelés áll rendelkezésre, mely a fájdalmat csökkenti és megelőzi a későbbi töréseket. |
A fájdalmat láz is kíséri? | Valószínű a súlyos fertőzés | Keresse fel kezelőorvosát! |
A vizelet véres, és az egyoldali gerincfájdalmat égő vizelési érzés is kíséri. | Tüneteit valószínűleg vesekő vagy húgyúti fer¬tőzés okozza | Keresse fel kezelőorvosát! |
Hólyagos kiütések és égő fájdalom jelentkezik a mellkason vagy a háton, és a fájdalom az alsó végtagokba sugárzik. | Fájdalma valószínűleg egy vírusos fertőzéstől, az övsömörtől {herpes zoster) származik. | Keresse fel kezelőorvosát! |
A gerincfájdalom reggel jelentkező ízületi merevséggel vagy egyéb fájdalmakkal, esetleg duzzanatokkal is jár. | Önnek valószínűleg a spondylitis ankylopoetica nevű betegsége van, mely az alsó gerincszakaszt érintő ízületi gyulladások egyik fajtája. Egyéb típusú ízületi gyulladások is okozhatnak hasonló panaszokat | Keresse fel kezelőorvosát a fájdalom csökkentése céljából; használja a weboldalon leírt fájdalom-csökkentő programot. |
Terhesség alatti gerincfájdalmak. | A terhesség a méhet körülvevő szalagok nyúlását okozza, és ezáltal nyomásszerű érzés jelentkezik az alsó gerincszakaszon. | Keresse fel orvosát, amennyiben a fájdalmat folyamatosan érzi, vagy ha a fájdalmat láz és vérzés kíséri. |
A fájdalom az alsó gerinc-szakaszra összpontosul, esetleg kisugárzik az alsó végtagokba egészen a sarokig vagy a bokáig. | Önnek valószínűleg kiszakadt (herniálódott, rupturált) porckorongsérve van | Keresse fel kezelőorvosát! |
Kerüljük azokat a tevékenységeket, amelyek csavaró, hajló mozdulatokkal járnak, vagy nagy erőt igényelnek, így fájdalmat okozhatnak a gerincünkben. Ha panaszai rohamszerűen jelentkeznek, akkor valószínűleg a gyakorlatokat folytatnia kell azért, hogy megakadályozza az újabb rohamokat.
Inkább sétáljunk!
Nem kell maratont futnunk ahhoz, hogy fitté váljunk és csökkentsük gerincpanaszainkat. Valójában ez lenne a legrosszabb, amit tehetünk, mivel a nagy intenzitással végzett gyakorlatok nagy fizikai megterhelést okoznak, ez pedig hajlamossá tesz a sérülésekre. Soha ne feledjük, hogy csak egy gerincünk van – védjük azt az egyet!
A gerincgyakorlatok áttekintése. Mielőtt elkezdi az egészséges hát edzésprogramját, válasszon olyan kevés erőkifejtést igénylő tevékenységeket, amelyeket szívesen és rendszeresen végez. Bizonyosodjon meg arról, hogy elméletben elsajátította a gyakorlatokat. Ha további kérdései vannak, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógytornászát további információkért.
Harmincöt perces gyakorlati blokkok mindennap
Ha már egy kicsit könnyebben mozog, végezzen mindennap harmincöt percig gyakorlatokat. Jelölje meg ezeket a blokkokat a naptárjában azért, hogy elkötelezettnek érezze magát, és ne engedjen senki vagy semmi csábításának, amely el szeretné Önt téríteni a programtól. Ez a program az Ön ingyenes belépője a hátfájás nélküli életbe. Ha már erősebbnek érzi magát és csökken a fájdalma, növelje a gyakorlatok idejét, és végezzen több nyújtási gyakorlatot, akár napjában többször is.
Váltogassa a gyakorlatok sorrendjét. Hetente négy napig végezzen nyújtási és aerobikgyakorlatokat. A másik három napon végezzen nyújtási és erősítő gyakorlatokat. Hagyjon egy nap szünetet az izmoknak az erősítő gyakorlatok után, hogy azok kipihenhessék magukat.
Végezzük a gyakorlatokat egy barátunkkal!
Majdnem minden betegem, aki a gyakorlatokat egy jó baráttal vagy házastársával végzi, nagyobb sikert ér el az egészséges hát programjában, mint azok, akik egyedül próbálkoznak. A gyakorlópartner betöltheti az edző, a motiváló tényező vagy éppen a lelkiismeret szerepét, de ugyanígy jó lehet egyszerűen csak azért, mert van kihez beszélnünk tornázás közben.
Építsük fel otthoni tornatermünket!
Ha szívesebben gyakorolunk az otthoni kényelemben, ezzel nem vagyunk egyedül. Nagyon sok ember szereti magányosan végezni a gyakorlatokat. Az otthoni tornázás lehetővé teszi, hogy magunk válasszuk meg az időpontot, és saját nyugalmunkban, békénkben végezzük a gyakorlatokat. Ráadásul a legújabb otthoni testépítő gépekkel és videokazettákkal felszerelkezve más dolgunk nincs, mint betenni a kazettát, és már kezdhetjük is!
Néhány alapvető dolog, amelynek beszerzését érdemes megfontolni:
- gumiszőnyeg (vagy polifoam) a nyújtási és a jógagyakorlatokhoz
- könnyű súlyzók, edzőkesztyűk, hogy védjük kezünket súlyzózás közben
- erősítéshez használatos gumiszalagok vagy csövek
- kezdőknek szóló videók jógáról, taj csiról, nyújtási gyakorlatokról
- gimnasztiklabda (fitneszlabda), melyet a gyógytornászok használnak az alsó hát- és a hasizmok nyújtására (kérdezzük meg gyógytornászunkat a gyakorlatokkal kapcsolatban)
- teljes alakos tükör azért, hogy ellenőrizhessük tartásunk helyességét a nyújtási vagy egyéb gyakorlatok végzése közben
Fogadjon személyi edzőt a kezdéshez!
Fogadjon személyi edzőt, aki nemcsak rendszeresen motiválja Önt a mozgásra, és elkészíti az edzéstervét, hanem segít fenntartani az elért eredményeket is. Valószínűleg több edzővel kell majd beszélnie, mire megtalálja az igazit. Azt is számításba kell venni, hogy a gerincfájdalmak megszűnéséig, a gyakorlatok elsajátításáig az edzőre legalább 3 hónapig szükségünk lesz. Informálódjunk a személyi edző szakmai felkészültségéről!
Vegyük igénybe gyógytornász segítségét!
Hogy pontosan megtaláljuk gerincfájdalmunkra a legmegfelelőbb gyakorlatokat, szükséges lehet gyógytornásszal konzultálnunk. Jobb előbb rátalálni a helyes gyakorlatokra, mint később esetleg egy másik sérülésből adódó fájdalommal bajlódni. A gyógytornát a szakorvos javasolja. Általában elmondható, hogy a gyógytornászok és az orvosok szorosan együtt dolgoznak azért, hogy a lehető legjobb ellátást biztosítsák betegeiknek.
Három fájdalomcsökkentő, gerinckímélő módszer
1. Használjunk nedves-meleg borogatást a gyakorlatok előtt és után!
A fájdalmas gerincterületre használjunk nedves-meleg borogatásokat a gyakorlatok előtt és után azért, hogy el tudjuk végezni a programot addig is, amíg izmaink megerősödnek, és a fájdalom alábbhagy. A meleg növeli a helyi vérellátást és csökkenti az ízületek merevségét. Rendszeres nedves-meleg alkalmazása időlegesen mérsékli a fájdalmat, oldja az izomgörcsöket és segít leküzdeni a gyulladást.
Néhány beteg nagyon jónak találja a forró kádban, vagy egy meleg zuhany alatt egy széken ülve végzett feladatokat. Ügyeljünk, hogy a víz ne legyen túl meleg, és arra, hogy a szék lábain gumilapok legyenek a biztonság érdekében.
2. Meleg csomagolásos terápia
Egy újfajta melegterápia nagyon jó eredményeket mutatott a gerincbetegek körében.
A meleg jótékony hatását folyamatosan kell biztosítani nyolc órán keresztül a fájdalmas területen. Ez a módszer biztonságosan alkalmazható a fájdalomcsökkentés érdekében nappal és éjszaka, még alvás közben is. Az erre a célra használható, meleget biztosító övek vagy tapaszok kaphatók a gyógyszertárakban, drogériákban.
3. Próbálja ki a hidegterápiát!
Ha a meleg nem segít, próbáljuk ki a hideget. Használjunk jeget vagy jégakkukat, azonban a jeget közvetlenül soha ne tegyük a bőrre, különben sokkal rosszabb dolog is történhet velünk, mint a gerincfájdalom. Tarthatunk készenlétben a gyakorlatok előtt és után egy a gerincre vagy a fájdalmas területre használható, fluor-metánt tartalmazó, nem gyúlékony spray-t is.
A bőrfelület hűtése csökkenti az izomfeszülést, emeli a fájdalomküszöböt
Néhány beteg a hidegkezelést előnyben részesíti a melegkezelésekkel szemben az akut gerincfájdalom esetében, míg mások a legjobb eredményről nedves-meleg és jég váltakozó alkalmazásakor számolnak be. Én azt ajánlom, hogy használjuk felváltva ezeket, mert ez jelenti a legjobb eredményt a legkevesebb probléma és a legkisebb költség mellett (mindig gondoljunk arra, hogy bőrünk a forró- és hidegterápiák alkalmazásakor megsérülhet).
Használjunk gyógyszereket!
Bár a gerincfájdalom gyógyítása szempontjából nem szabad túlságosan a gyógyszerekben bíznunk, ezek mégis fontos részét képezik a kezelési programnak, ha a gyulladást és a fájdalmat akarjuk csökkenteni, vagy meg akarjuk szüntetni a kialakult izomgörcsöket.
Minél gyorsabban kezdjük el izmainkat mozgatni és erősíteni, annál hosszabb távú javulást fogunk észlelni. A gerincfájdalom súlyos, akut szakában néhány gyógyszer (analgetikumok) egyedül csak a fájdalom csökkentésére használatos. Más gyógyszerek csökkentik a gyulladást és a fájdalmat (gyulladáscsökkentők), megint mások az izmok görcseire és feszességére hatnak (izomlazítók). Krónikus fájdalom esetén a fájdalom 3 hónapnál hosszabb ideig is fennáll, ilyenkor a gyógyszerek szintén segíthetnek.
Gyorssegély sérülések esetén
Ha a fájdalom oka valamilyen izomsérülés, azonnal alkalmazzuk a következőket. Pihentessük a sérült testtájékot, azután jegeljük (fagyasztóból elővett zöldségcsomaggal vagy jégpakolással) 20 percen át. Vegyük le a jeget, majd 20 perc elteltével fáslizzuk be a sérült részt. Végül polcoljuk fel a végtagot, hogy a lehető legkevésbé dagadjon meg. Amennyiben a hátizmok valamelyike sérült, feküdjünk hanyatt a földre, és lábunkat tegyük fel egy székre vagy kanapéra, hogy a hátra nehezedő nyomást csökkentsük.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.