Hátfájás ellenszere: élvezzük a szexet!
A szeretetteljes, aktív nemi élet a legtermészetesebb dolog, és elég baj, ha a hátfájás lehetetlenné teszi, vagy súlyosan korlátozza. Ha hátfájás miatt csökkenne is a szenvedély, vannak dolgok, amelyekkel életben tartható az érdeklődés, és olyan módszerek, amelyekkel úgy szerezhetünk egymásnak kölcsönös örömet, hogy az nem jár együtt fájdalommal.
Milyen az ön libidója?
Tegyük fel magunknak a kérdést: mennyire kívánjuk a szexuális együttlétet? Ha az ember rájön, hogy a háta még jobban fáj szerelmeskedés közben, tartózkodni fog tőle, a libidó pedig öntudatlanul csökken, vagy teljesen megszűnik.
A szorongás vagy a depresszió ugyancsak csökkentheti a libidót. A szorongás az esetleges fájdalom vagy az elvárt teljesítmény miatt szintén csökkentheti a szex utáni vágyat. Gyenge libidó esetén érdemes fontolóra venni, hogy nem a depresszió-e az igazi probléma.
Ha gyanítja, hogy esetleges depressziója miatti szorongásában kerüli a szexet, kérdezze meg kezelőorvosát, mert a lappangó érzelmi probléma kezelése jelentős javulást eredményezhet. Mint már említettem, a depresszió is súlyosbíthatja a hátfájást.
Milyen a partnere libidója?
Ezt is érdemes megkérdezni, mert partnerének is csökkenhetett a libidója. Ha a társa aggódik, hogy fájdalmat okoz önnek, szorongás alakulhatott ki benne, kezdődő depressziója lehet. Ne feledje, az egyik partner szenvedése a másikra is visszaüthet. Tehát ha a fenti két kérdés valamelyikére negatív a válasz, okosan teszik, ha orvoshoz fordulnak.
- Izom eredetű háti fájdalom
- Hátfájás a gerinc betegségeiben, fájdalmak okai
- A mediastinum betegségei
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A szex nem csak a szexről szól
Anélkül, hogy részletesen belemennénk a témába, általában elmondható, hogy az embereknek jót tesz a szeretetteljes, aktív nemi élet, mert ellazít, és növeli a jó közérzetet. Ezért ajánlott mindenkinek, aki krónikus hátfájásban szenved, mert relaxáló, fájdalomcsökkentő hatású is. Ezzel elérkeztünk a szex működéséhez.
Vegyünk be fájdalomcsillapítót!
Ez igazán nem probléma. Ha arra számítunk, hogy megfájdul a hátunk a szextől, félórával az együttlét előtt vegyünk be fájdalomcsillapítót, és rögtön nem kell szoronganunk az esetlegesen várható szenvedés miatt.
Melyik a legjobb póz a hát kímélése szempontjából?
Nincsenek „legjobb” pózok, viszont vannak olyanok, amelyek kevesebb valószínűséggel okoznak problémát. A hátproblémákkal küszködő emberek a gerinc túlságos feszülése vagy homorítása, illetve a hirtelen mozdulatok miatt számítanak hátfájásra szex közben. Kerüljük a vakmerő, nyakatekert pózokat, inkább a kevésbé viharos szeretkezéseket válasszuk. Egyes pózoknál némi támaszra is szükség lehet. Használjunk párnát vagy összegöngyölt törülközőt az együttlétek alatt.
A misszionárius póz
Az egyik legismertebb szexuális pozitúra: a partnerek egymással szemközt helyezkednek el, az egyik alul, a másik fölül. Ha az alul fekvő partnernek vannak problémái, tegyen a háta alá egy összesodort törülközőt, amitől a gerince kényelmesebb helyzetbe kerül.
Ha a felül lévő partnernek vannak hátproblémái – ennek ellenére is próbálkozhatnak a misszionárius pózzal -, tanácsos felpolcolnia partnere medencéjét párnákkal, mert így feltérdelhet, ami jelentősen megkönnyíti a dolgát.
Ülés
A szék megtámasztja a problémákkal küzdő fél fájós hátát, és lehetővé teszi a másik számára, hogy kényelmesen elhelyezkedhessen a partnerén.
Térdelés
A hátfájással küzdő félnek kényelmesebb lehet az együttlét, ha egymásra helyezett párnákra térdel, lehetővé téve így partnerének a hátulról történő behatolást.
Oldalfekvés
Ez azért segíthet, mert lehetővé teszi a csípő megfelelő hajlítását és a gerinc helyes tartását. A lényeg, hogy élvezzük a szexuális együttlétet! Javaslom, hogy ki-ki őszintén beszélje meg a partnerével az esetleges problémákat. Szükség lehet némi tervezésre is, ami akár izgalmasabbá teheti a szeretkezéseinket. Paradox módon a hátfájás egyes párok nemi életet akár fel is dobhatja, elsősorban azért, mert a partnereknek különös figyelemmel kell lenniük egymásra!
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.