Hátfájás

Hátfájás? Javítsunk a testtartásunkon!

Amikor ön gyerek volt, korholták-e a szü­lei, vagy a tanítója, hogy üljön vagy álljon egye­nesen, ne görnyedezzen, húzza ki magát? A leg­többen igennel válaszolnak erre a kérdésre. Aztán felnövünk, azt tesszük, ami nekünk tetszik, és mire észbe kapunk, már el is romlott a test­tartásunk.

Nos, lehet, hogy így kell történnie, de lehet, hogy csak rossz szokásokat veszünk fel. Sok mú­lik azon, hogy milyen széket használunk otthon és a munkában, vagy azon, hogy milyen testtar­tásban vezetjük az autót. A helyes testtartást be­folyásolja a lábunk, hogyan állunk, milyen cipőt hordunk, hogyan tartjuk az egyensúlyunkat.

Ha rossz a testtartásunk, fájdalommal fizethe­tünk érte. A rossz testtartás az egyik legelterjed­tebb oka a hátfájásnak. A rossz testtartásnak tehát számos oka lehet.

Nézzünk a tükörbe!

Sokat használjuk a tükröt? A legtöbben használ­ják mosdáshoz, fésülködéshez, vagy megnézik, hogyan áll rajtuk a ruha. De megnéztük-e a test­tartásunkat valaha? Valószínűleg nem. Változ­tassunk ezen! Csupán egy testnagyságú tükör kell hozzá. Hogy a vizsgálat igazán eredményes legyen, tanácsos fehérneműre vetkőzni. Zárjuk magunk­ra az ajtót, hogy ne zavarjon senki.

Álljunk a tükör elé úgy, ahogy szoktunk. Ez a természetes testtartásunk, ezt kell megfigyel­nünk, nem azt, amilyennek látszani szeretnénk.

Az ellenőrzés menete: Elölről egyedül is elvégezhető

  • Szimmetrikus-e az alakunk?
  • Szintben van-e a két fülünk?
  • Félrehajlik-e a fejünk? Az orrunknak egy vo­nalban kell lennie a köldökünkkel.
  • Szintben van-e a vállunk? Egyformák-e, vagy az egyik csapottabb?
  • Egyforma távolságra van a két karunk a törzsünktől? Ha nem, oldalra ferdül-e a törzsünk? Ha gerincferdülésünk van, akkor a törzs az egyik oldalon görbe, a másik ol­dalon kidudorodik.
  • Szintben vannak-e a mellbimbóink?
  • Szintben vannak-e a medencecsontjaink? Ha nem, akkor láthatjuk, hogy kissé el va­gyunk ferdülve, az egyik medencecsont előbbre áll, mint a másik. Ezt az is bizo­nyítja, hogy a köldökünk nem előre, hanem oldalra néz.
  • Előremutat-e a térdünk? Egyenes-e a lá­bunk, vagy kifelé, illetve befelé görbül?
  • Jó állapotban van-e a lábunk? Ellenőrizzük a lábboltozatunkat! Jó, magas lábboltozat-e5 vagy hajlamos szétlapulni? Mert ha igen, a lábfej befelé fordul, és ez elrontja a tartást. A lábfej befelé fordulása természetes jelen­ség, orvosi szakszóval pronatio.

Oldalról

Ehhez szükség lehet egy másik tükörre. Úgy ál­lítsuk be, hogy lássuk magunkat az első tükör­ben, vagy kérjünk meg valakit, hogy segítsen.

  • Egyenesen tartjuk-e a fejünket? Nem hajlik előre vagy hátra?
  • Vonalban van-e a vállunk a fülünkkel?
  • Párhuzamos-e az állunk alsó vonala a pad­lóval? Ideális esetben annak kell lennie.
  • Lapos a hasunk? Ideális esetben annak kell lennie, de ha túlsúlyosak vagyunk, a „po­cak” előrehúzhat, ami árt a testtartásnak, és árt a hátnak.
  • Látjuk-e a három görbületet? Az egészséges hátnak három görbülete van: a nyaknál elő­re-, a hátnál hátra-, az ágyéknál ismét előrehajlik. A nyaki és az ágyéki görbület neve lordózis, a háti görbület neve kifózis. A jó tartás lényegében ezeknek a görbületeknek a kiegyensúlyozottságát jelenti.

Vigyázzunk testünk görbületeire!

Nem csak tükörrel ellenőrizhetjük testünk gör­bületeit. Támaszkodjunk a falnak úgy, hogy a sarkunk körülbelül 7-8 cm-re legyen tőle. He­lyezzük az egyik kezünket a nyakunk mögé úgy, hogy a kézfejünk érintse a falat, a másik kezün­ket a keresztcsontunk mögé, tenyérrel a falnak. Ha 2,5 cm-nél nagyobb távolság van a hátunk és a fal között, vagyis könnyen mozgathatjuk a ke­zünket, módosítsunk a tartásunkon, hogy tes­tünk görbületei felvegyék természetes ívüket.

Fontos ismerni a tartásunkat, és tudni, hogy hol mozdult ki az egyensúlyból. Ez a kiindulási pont. Egy nap alatt nem javíthatunk rajta, talán több nap, sőt több hét alatt sem, de ha kitartóan dolgozunk, meglesz az eredménye: megerősödik a hátunk, és így kevesebb problémával kell meg­birkóznunk.

Reggel és este ellenőrizzük

Jól tesszük, ha minden reggel és minden este ellenőrizzük testtartásunkat a tükörben, hogy lás­suk, miként alakul. Végezzük el a vizsgálatot a falnál, ellenőrizzük testünk három fontos görbü­letét, vigyázzunk, hogy egyensúlyban legyenek, és javulni fog a tartásunk.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.