Benőtt szőr: 10 borotválkozási módszer
Így szól a benőtt szőrszál szomorú története: kis szőrös fejét beásta a bőr alá, mint kagyló a homokba, és ottmaradt a meleg, barátságos fertőzés kellős közepén. Ő és a kis pajtásai azt gondolták, hogy biztonságban vannak, de egy nap megérkezett Csipesz úr és kirángatta, mint a vörösbegy a földigilisztát. Nagy, acél állkapcsával megragadta és gyökerestül kitépte. „Leengedhetsz a lefolyón – visított a szőrszál, de visszatérek, esküszöm, hogy visszatérek!” Csipesz úr az egyetlen, aki megszabadíthatja a benőtt szőrszálaktól, mondja a bőrgyógyász, és arra is van megoldás, hogy ne térhessen vissza.
Hívja segítségül csipesz urat!
Ha látja a kis szőrszálat megbújni a bőr alatt, mondja dr. Rodney Basler, a Nebraskai Egyetem bőrgyógyásza, tegyen rá néhány percre meleg, nedves borogatást, hogy a bőr megpuhuljon. Ezután egy sterilizált tűvel vagy csipesszel rántsa ki. Fertőtlenítse a helyét hidrogén-peroxiddal vagy alkohollal.
Hozza a felszínre!
Ha nem látja a szőrszálakat, ne keresgéljen vaktában, figyelmeztet dr. Basler, „mert lehet, hogy az nem is befelé növő szőr”. Inkább tegyen rá borogatást, amíg meg nem pillantja az elbújt szőrszálat. Most már bevetheti a sterilizált tűt vagy a csipeszt, amelyet fertőtlenítés kövessen.
Növesszen szakállat!
„Minél göndörebb a szőre, annál valószínűbb, hogy időről időre benőtt szőrszálak bosszantják. Ha ez gondot okoz, komolyan fontolja meg, hogy szakállt növeszt.” Ha ezt rossz szemmel néznék a munkahelyén, kérjen orvosi igazolást.
Mi a teendő, ha ez nem megy?
Ha semmilyen körülmények között sem lehet szakálla, legalább borotválkozzon gondosan. Mossa hosszan az arcát szappannal és vízzel, mert ez megpuhítja a szőrt – javasolja az ohiói bőrgyógyász, dr. Jerome Z. Litt. – Öblítse le, kenjen rá borotvahabot vagy gélt, és hagyja rajta két percig, hogy még tovább puhuljon a szőr.”
- A magas vérnyomás kezelése életmódváltással
- Fitten egy életen át – gyakorlatsorok
- Fitt mindennapok, motiváció a testmozgáshoz
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A divatos borostás arc
Barátkozzon meg azzal, hogy mindig borostás, tanácsolja dr. Basler. Ne borotválja túlságosan ki a szakállát. A legjobb, ha elektromos borotvát használ.
Ne duplázzon!
Ha nem kedveli az elektromos borotvát, és zsilettet használ, vigyázzon, mert a dupla pengék megduplázzák a bajt. Az első penge elvágja és kihegyezi a szőrt, a második pedig a bőr szintje alatt vág, mondja dr. Litt. Az eredmény: a kihegyezett szőr visszahajlik, és befelé kezd nőni a bőrbe. Használjon inkább egypengéjű borotvát, olyat, ami nem ígér abszolút sima arcot!
Idomítsa a szőrszálakat!
Ahány szőrszál, annyifelé nő? Dr. Litt azt tanácsolja, hogy „tanítsa meg a szakállát az egyenes növésre”. Ezt úgy tudja megtenni, hogy két irányba borotvál, az arcon lefelé, a nyakon felfelé. Ne húzogassa a borotvát mindenféle irányba, se oda-vissza. „Először valószínűleg nem tud olyan jól megborotválkozni – állítja -, de ha folyamatosan lefelé borotválkozik az arcon, és felfelé a nyakon, akkor körülbelül egy hónap múlva a szakálla egyenesen fog nőni.”
A speciális borotválkozás utáni kezelés
„Jó ötlet,ha a borotválkozást követően néhány percre nedves törülközőt tesz az arcára -mondja dr. Basler. – így megpuhítja a szőrszálakat, és azok nem tudnak újra behatolni a bőrbe.” Használjon borotválkozás utáni krémet, ne a tipikus alkoholos borotválkozás utáni arcvizet.
Küzdjön a fertőzések ellen!
Ha mindezen erőfeszítésének ellenére a szőrszál úgy dönt, hogy befelé nő, legalább tisztítsa le róla a baktériumokat. A tízszázalékos benzoil-peroxid oldatnak van bizonyos baktériumellenes hatása, mondja dr. Basler, „és valószínűleg jobb hatású, mint a borotválkozás utáni arcszesz.” a szokásos arcvizek sok alkoholt tartalmaznak, és így ugyancsak segíthetnek a baktériumok számának csökkentésében.
A hölgyek inkább lefelé borotválkozzanak!
„A nők jellegzetesen felfelé borotválják a lábukat a bokájuktól a térdük felé” – mondja dr. Litt. Ezáltal itt is fennállhat a veszély, hogy a szőrök befelé nőnek. Helyesebb fordítva csinálni: térdtől a boka irányába.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.