Égések: 10 gyógymód az égető problémára
Tűz van! Tűz van! Mit tegyek? Oltsa el! Ez a jó tanács az égési sérülésekre is vonatkozik. Ha a tűzhely vagy a sütő megégeti kezét, az arcába csap a gőz, amikor kiveszi az ételt a mikrohullámú sütőből, maró hatású tisztítószer kerül a szemébe, vagy a bőrére fröccsen az akkumulátorból a sav, csillapítsa az égető érzést – mégpedig gyorsan! Íme néhány hatékony módszer:
Enyhítse az égető érzést!
„Az első és legfontosabb dolog, hogy enyhítse az égető érzést” – mondja dr. William P. Burdick, a Pennsylvaniai Orvosegyetem sürgősségi klinikájának társprofesszora. Folyasson hideg vizet az égési sérülésre legalább 15-30 percig, vagy addig, amíg az égő fájdalom nem enyhül. Ne használjon jeget vagy jeges vizet, mert ezzel csak még inkább fokozza a fájdalmat.
„Ha az ujját vagy valamelyik végtagját égette meg, folyasson rá hideg vizet -javasolja dr. Burdick. – Ha forró zsiradék vagy maró anyag fröccsent a testére, vegye le a ruháját, mossa le a bőrét, és az égett területet áztassa hideg vízben.” Ha a ruhanemű hozzáragad a megégett helyhez, alaposan öblítse le a fájó részt a ruhán keresztül, majd menjen orvoshoz, de a ruhát ne vesse le. Ha megszűnt a bőrét perzselő égető fájdalom, jó úton jár a gyógyulás felé. A hideg gátolja a környező szövetek sérülését, és ideiglenes fájdalomcsillapító hatása van.
Hagyja meg a vajat a kenyérnek!
Ugye nem állna neki tüzet oltani egy nagy darab vajjal? Égési sérülések esetén is gondoljon erre. Az égett felületekre helyezett étel a szövetek között tartja a hőt, és tovább rontja a helyzetet, ráadásul fertőzést is okozhat. A régi népi gyógymódok, az olaj, az ecet, a krumplireszelék vagy a méz használata égési sérülések esetén nem helyes.
Kárfelmérés
Gyermekek esetében általában az ötforintosnál, felnőtteknél az ötvenforintosnál kisebb első- vagy másodfokú égések otthon is elláthatók. Nagyobb kiterjedésű sérülések esetén, vagy ha egyévesnél fiatalabbról, illetve hatvanévesnél idősebb személyről van szó, forduljon orvoshoz.
- Égések ellátása (tűz, kémiai, nap)
- Napvédelem
- Égési sérülés gyermekeknél – FONTOS tudnivalók!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Orvosi segítség
A súlyos égési sérülések felismerése
Az orvosok szerint a legtöbb kis kiterjedésű első- és másodfokú égés otthon is kezelhető, a harmadfokú égés azonban orvosi beavatkozást igényel. Az égés súlyossági fokát az alábbiak alapján állapíthatja meg:- Elsőfokú égés okozta bőrpanasz többek között a nap okozta leégés vagy a forrázás okozta pirosság és fájdalom.
- A nagyon erős leégés vagy a forró zsiradék okozta másodfokú égések felhólyagzanak, nedvedzenek és fájdalmasak.
- A harmadfokú égést erős maró anyagok, áramütés vagy forró (izzó) felülettel való hosszabb érintkezés okozhatja. A megégett bőrfelület fehéres vagy krémszínű. Általában nem fáj, mert az idegvégződések is elpusztulnak. Minden esetben orvosi beavatkozást igényel!
Egyéb, orvosi ellátást igénylő égési sérülések:
- Nagyobb, összefüggő bőrfelületet érintő sérülés.
- Az arc, a kéz, a láb, a medencetájék, a lágyéktájék és a szem sérülései.
- Ha biztonytalan abban, hogy milyen fokú a sérülés.
- Ha fertőzés gyanúja merül fel, például ha a hólyag tartalma zöldes vagy barnás, illetve ha a sérült terület napok múltán újra meleg lesz, bevörösödik.
- Tíz nap után sem gyógyuló sérülések esetén.
Kösse be a sérült felületet!
Miután a sérülést lemosta és megtisztította, helyezzen rá tiszta, száraz, steril gézpárnát.
Aztán jöhet a semmittevés
Legalább 24 órán át ne nyúljon a sebhez. Hagyja, hadd gyógyuljon magától.
Segítse a gyógyulást!
„Egy nappal azután, hogy megégette magát, a sérült területet finoman mossa le szappannal és vízzel vagy naponta egyszer jódoldattal” – tanácsolja John Gillies sürgősségi szakápoló, a denveri Colorado Outward Bound Iskola egészségszolgálati programigazgatója. A kezelések között a sebet kötözze be, és tartsa szárazon és tisztán.
Enyhítsen aloéval!
A baleset után két-három nappal kezelje a sebet friss aloe darabkával vagy recept nélkül kapható aloe krémmel. A növény természetes gyógyító nedve fájdalomcsillapító hatású. Szívbetegek vagy alvadás-gátló szereket szedők ne használják!
Egyéb enyhítő oldatok
Amikor a sérülés gyógyulni kezd, törjön fel egy E-vitamin-kapszulát, és masszírozza be a folyadékot az irritált bőrbe. Kellemes érzéssel jár és megelőzheti a hegesedést. A recept nélkül kapható, nap okozta leégést enyhítő készítmények is hatásosak.
Kenje be fertőtlenítőkrémmel!
Így csökkentheti a fertőzés veszélyt és gyorsítja a gyógyulást. (A recept nélkül kapható bőrkenőcsök hatékonysági listáját a Vágások és horzsolások című fejezetben találja.)
A hólyagokat ne bántsa!
A bőrhólyagok a bőr természetes kötései, vagyis békén kell őket hagyni. Ha a hólyag kifakad, szappannal és vízzel tisztítsa meg a környékét, aztán kenjen rá egy kevés fertőtlenítőkrémet, majd kötözze be.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.