Gégegyulladás: 16 gyógyító javaslat
Ma reggel nem sikerült a zuhanyozás közbeni koncert: a torkából nagy nehezen előtörő dal inkább hasonlított brekegésre, mint operaáriára. Ezután torokköszörülés, majd újabb próbálkozás következett. Ám a dal most sem csengett valami szépen. Ha ez így megy tovább, lassacskán már megszólalni is képtelen lesz.
Hogy mi a probléma?
A rezgések. Pontosabban azok hiánya. Ahhoz, hogy hangja olyan legyen, amilyennek ön és a környezetében élők megszokták, kilégzéskor a gégén át távozó levegőnek pontosan az előírt módon kell rezgésbe hozni a hangszálakat. (A gége abban a kis zenedobozban foglal helyet, amelyet a férfiaknál ádámcsutkának neveznek.) Ha a hangszálak megsérültek, vagy valamiért bedagadnak vagy duzzanat képződik rajtuk, akkor a „zenedoboz” nem működik megfelelően, a levegő nem tudja rezgésbe hozni.
A hangszálak bármily kicsiny változása is felismerhetetlenné teszi a hangot. A hangszálak izomkötegekből, többrétegnyi kötőszövetből és egy védő nyálkahártya-rétegből állnak. „Az egyes rétegek bármelyikében bekövetkező változás megakadályozhatja azt, hogy a szöveteken áthaladó rezgések optimálisak legyenek” – mondja dr. Scott Kessler gégespecialista, aki többek között operaénekeseket és rocksztárokat is kezel.
A bajt számtalan tényező okozhatja. Aki túlerőlteti a hangját, annak átmeneti jelleggel sztrájkolnak a hangszálai. Emellett egy egyszerű felsőlégúti fertőzéstől vagy allergiás reakciótól begyulladhatnak. Még az is megeshet, hogy a száraz levegő (vagy a túl sok beszéd) kiszárítja a hangszálakat. Az eredmény? Gégegyulladás.
Mi a legjobb módja annak, hogy visszaszerezze a hangját? Halljuk a szakértők tanácsait.
- Gége és légcsőgyulladás
- Skarlát gyermekkorban, tünetei, kezelése
- Nyári fürdőzés veszélyei a fül-orr-gégész szemszögéből
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ne beszéljen!
Bármi volt is a gégegyulladás kiváltó oka, a legfontosabb, hogy most pihentesse a hangját, állítja dr. Laurence Levine gégész. Próbáljon meg egy-két napot teljes némaságban tölteni.
Még csak ne IS suttogjon!
Ha mindenáron érintkeznie kell környezetével, írja le a mondandóját. „A suttogás éppen úgy összepréselheti a hangszálakat, mintha kiabálna”, magyarázza dr. George T. Simpson II., a Bostoni Egyetem professzora.
Ne vegyen be aszpirint!
Ha valakinek azért ment el a hangja, mert előző este túl sokat kiabált, lehet, hogy megrepedt a torkában egy hajszálér, véli dr. Levine. Ezért kerülje az aszpirint. Ez a gyógyszer gátolja a véralvadást, így késleltetheti a gyógyulást.
Alkalmazzon párásítót!
A hangszálakat védő nyálkahártyának nedvességre van szüksége. Ennek híján az általa termelt nyák ragacsossá, tapa-dóssá teszi, szinte olyan lesz, mint a légypapír, amihez azután tapadnak az irritáló anyagok. Dr. Kessler szerint a levegőpárásító segít ezen a gondon.
Orvosi segítség
A gégegyulladás életveszélyes is lehet!
Ha a hangja elvesztését olyan heves fájdalom kíséri, hogy a nyálát is alig tudja lenyelni, haladéktalanul forduljon orvoshoz, tanácsolja dr. Simpson. A gége felső részében lévő duzzanat esetleg teljesen megakadályozhatja a légvételt.Akkor is orvoshoz kell fordulni, ha a köpete véres, ha a ki- és belégzési ziháló zajok kísérik, vagy ha azt tapasztalja, hogy rekedtsége két hét után sem enyhül; ez gégedaganat jele is lehet.
Inhaláljon!
A gőz is segít a páratartalom helyreállításában. Dr. Róbert Féder, Los Angeles-i gégész és énektanár azt tanácsolja, hogy naponta kétszer 5-5 percre hajoljon egy tál gőzölgő víz fölé. Ügyeljen, hogy le ne forrázza magát!
Igyon sok folyadékot!
Dr. Simpson szerint napi 8-10 pohárral kell fogyasztani, s ez lehetőleg víz legyen. Dr. Féder gyümölcslé, valamint mézes vagy citromos tea fogyasztását ajánlja.
Óvatosan a jéggel!
A meleg folyadék a legjobb, állítja dr. Féder, a hideg italok csak súlyosbíthatják a problémát.
Lélegezzen az orrán keresztül!
„Az orron át valo levegővétel természetes párásító – mondja dr. Kessler. – Akinek orrsövényferdülése van, az nyitott szájjal alszik és ettől kiszárad a torka. Ha ki akarja deríteni rekedtsége okát, fontos tudnia, hogy hogyan vesz álmában levegőt.”
Ne dohányozzon!
Dr. Kessler szerint a dohányzás a torok kiszáradásának és a gégebántalmaknak egyik legfőbb oka.
„Olajozza” száraz torkát szilfateával!
„a szilfa egyik alffajának kérgéből készült tea hűsíti a torkot – mondja dr. Kessler. – A tea a hangszálakat közvetlenül ugyan nem tudja megolajozni, mert azok fölött a gégefedő becsukódik, ám a gége nyálkahártyájában lévő apró nyálmirigyek működését fokozza, a képződő nyák pedig védőburkot képez a hangszálakon.”
Gondosan válassza ki, hogy mit szopogat!
Kerülje a mentolos cukorkákat, tanácsolja dr. Féder. Válasszon helyettük méz- vagy gyümölcsízesítésű fajtákat.
A repülőgépen hallgasson!
Aki repülőn utazva sokat beszél, merényletet követ el a hangja ellen. Ennek az az oka, hogy a gép levegője igen száraz. Hangszálai nedvességének megőrzése érdekében lélegezzen az orrán át, mondja dr. Kessler. Rágjon rágógumit vagy szopogasson savanyú cukrot, rákényszerítve ezzel önmagát, hogy a szája csukva maradjon. A rágó és a cukorka másik előnye, hogy fokozza a nyáltermelést, arról nem is beszélve, hogy le-és felszálláskor a fülének is milyen jó szolgálatot tehetnek.
Vizsgálja át a házipatikát!
Szakértőink egyetértenek abban, hogy egyes gyógyszerek fokozzák a szervezet vízveszteségét. Aki tanácstalan ez ügyben, beszéljen orvosával. A vérnyomáscsökkentőknek, a pajzsmirigyhormon-készítményeknek és az antihisztaminoknak lehet ilyen hatásuk.
Ne erőlködjön, használjon mikrofont!
Akinek a foglalkozása megköveteli, hogy jól hallhatóan beszéljen, igyekezzen ezt megfelelő eszközök használatával elősegíteni. „Az emberek gyakran nem használják ki az erősítésben rejlő lehetőségeket a hangjuk védelmére” – figyelmeztet dr. Levine.
Kímélje a torkát!
Ha előadást kell tartania, de rekedtnek érzi magát, helyesebb, ha lemondja a szereplést, mert ellenkező esetben tartós károsodást okozhat a hangjának.
Nincs szüksége logopédusra?
Akinek sokat kell beszélnie, jó, ha szakemberhez fordul. A képzetlen hangú egyének esetében a gégében futó izmok egymás ellen feszülnek. A megfelelő hangképzés elősegítheti, hogy ugyanezek az izmok együtt, s ne egymás ellen dolgozzanak.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.