Hányás:13 közérzetjavító módszer
A hányás a hányinger logikus következménye. A gyomra ezzel jelzi, hogy baj van, és bármi okozta is a bajt, igyekszik megszabadulni tőle. Ön pedig igyekezzen a gyomrát megnyugtatni és a kiszáradást megelőzni.
Felejtse el a gyomornyugtatókat!
Már túl késő. Az ismerős savkötők nem arra valók, hogy megállítsák a hányást. Csak akkor vegyen be ilyen készítményt, ha a hányás oka gyomorsavtúltengés, például, ha gyomorfekélye van, vagy bármi olyat evett, ami irritációt okozott.
Pótolja a folyadékot!
„Ha valaki sokat hányt, a legfőbb célja az legyen, hogy ne száradjon ki” – int dr. Kenneth Koch, hányingerkutató. A hányással sok folyadékot veszít, ezért a legfontosabb dolog, hogy sok folyadékot igyon az elveszített mennyiség pótlására. Áttetsző folyadékot igyon, mondja dr. Klein, vizet, gyenge teát vagy híg gyümölcslevet. Még az olyan folyadékok, mint a tej és a sűrű levesek is inkább ártanak, mint használnak.
Pótolja a fontos tápanyagokat!
A hányás az ásványi anyagokat is kimossa, ezért dr. Klein azt ajánlja, hogy elektrolit- (ion-) tartalmú italokat fogyasszon, ásványvizet, húslevest, almalevet vagy áfonyalevet. A sima csapvíz jobb a semminél, de a legjobb, ha poharanként néhány csipet sót és cukrot tesz hozzá.
Lassan kortyolja!
Ha kis kortyokban fogyasztja a folyadékot, lehetővé teszi, hogy a beteg gyomor hozzászokjon, magyarázza dr. Koch. Ne igyon hirtelen, 25-50 ml-nél ne nyeljen egyszerre többet.
- A hányás és a hasmenés lehetséges okai és kezelése
- Émelygés és hányás okai
- Hányási szindrómák és terhességi hányás
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ütemezze a kortyokat!
Minél kevesebb folyadékot kortyol egyszerre, annál többször kell innia. Hogy milyen gyakran kell innia, attól függ, hogy a gyomra miként reagál rá. Ha érzi, hogy az utolsó korty lenn maradt, igyon még néhányat!
Használja a színkódot!
Ha a vizelete sötétsárga, ez azt jelzi, hogy nem fogyaszt elég folyadékot. Minél világosabb, annál inkább sikerül megelőznie a kiszáradást.
Inkább meleget!
Szakértőink nem javasolják a hideg italokat, mivel ezek „sokkolják” az érzékeny gyomrot. Dr. Koch szerint a szobahőmérsékletű vagy meleg italok a legjobbak.
Engedje ki a szénsavat!
A kis buborékokra aztán tényleg nincs szükség, ha hánynia kell. Kedvenc szénsavas üdítőjét is hagyja a pohárban addig állni, míg ki nem megy belőle a szénsav.
A nyugtató szirup
A kólaszirup kitűnő gyomornyugtató, mondja dr. Róbert Warren gyógyszerész: „Nem tudjuk, hogyan hat.” Kitűnő forrása emellett a könnyen emészthető, tömény szénhidrátoknak is (ráadásul az íze is finom). A gyermekek 1-2 kiskanálnyit, a felnőttek 1-2 evőkanálnyit vegyenek be annyiszor, ahányszor szükséges.
Figyelmeztetés: cukorbetegek számára az orvos beleegyezése nélkül egyik cukorban gazdag szirup sem ajánlott.
Orvosi segítség
Ne várjon túl sokáig!
A hányás súlyos megbetegedések jele is lehet. „Ha a hányás bőséges, folyamatos vagy véres, kérjen segítséget” – tanácsolja dr. Stephen Bezruchka sürgősségi orvos. „Ugyancsak menjen orvoshoz, ha 24 óra múlva is mindent viszontlát, és úgy tűnik, hogy semmi sem segít” – teszi hozzá dr. Kenneth Koch.„Ha nagyon szomjas és kevés a vizelete, különösen pedig, ha felálláskor elszédül, menjen orvoshoz, mert ezek a kiszáradás jelei – mondja. -Ha viszont tudja, hogy ez csak gyomorinfluenza, vagy egyszerűen valamit összeevett, akkor várhat még egy kicsit.”
Szénhidrátokkal kezdje!
A hányás előbb vagy utóbb abbamarad. Szakértők szerint legjobb, ha az evést zselatinos desszerttel kezdi. „A kórházakban a hányás után először zselét adnak a betegeknek” – mondja dr. Warren. Nem terheli meg a gyomrot, szénhidrátokban gazdag és jóízű. Pirítós és sima keksz is jó kezdetben a hányás után.
Aztán jöhetnek a könnyű fehérjék!
„Ha már jobban érzi magát, ehet könnyebb fehérjét, például csirkemellet vagy halat” – ajánlja dr. Koch. Jó ötlet a csirkeleves tésztával vagy rizzsel. A levesről lehetőleg az összes zsírt távolítsa el, miután megfőtt.
A zsírt hagyja a legvégére!
A zsír túl sokáig marad a gyomorban, és ez puffadáshoz vezet és teltségérzetet okoz, mondja dr. Koch. Tartózkodjon ezért a zsíros húsoktól és a krémlevesektől!
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.