Oldalszúrás: 9 módszer, amivel elkerülhető
Amikor hirtelen éles, szúró fájdalmat érez az oldalában, az attól van, hogy a rekeszizom, ez a mellkas és a hasüreg között elhelyezkedő izom összerándul, mert nem jut elegendő oxigénhez. „A futás néha blokkolja a rekeszizom vérellátását – magyarázza dr. Gabe Mirkin sportorvos. Minden egyes térdemelésnél megfeszülnek a hasizmok, amitől a hasüregben megnő a nyomás. Amikor mélyeket lélegzik, mellkasának térfogata a szokásosnál nagyobb mértékben nő.
Ez a kettős nyomás, alulról a megfeszült hasizom, felülről pedig a kitágult mellkas, gátolhatja a rekeszizom felé tartó vér áramlását.” Mivel így nem jut elég oxigénhez, az izom begörcsöl és fáj. Ha nem egyenletesen lélegzik, akkor futás, sétálás, de még nevetés közben is megfájdulhat az oldala. A következőkben néhány jó tanáccsal segítünk kezelni a problémát:
Álljon meg!
Amikor jelentkezik a szúró fájdalom, azonnal hagyja abba, amit csinál. Lazítson, pihenjen, hogy a görcsös izom ki tudjon engedni.
Nyomja meg ott, ahol fáj!
Három ujjai nyomja meg azt a pontot, ahol a legjobban fáj, esetleg ezzel a három ujjal óvatosan masszírozza a fájdalmas területet. Ez gyakran elég ahhoz, hogy elmúljon a fájdalom, mondja Dávid Balboa sport-pszichoterapeuta.
Fújja ki jól a levegőt!
Amikor elkezdi kimasszírozni a fájdalmat a rekeszizomból, vegyen mély lélegzetet, szorítsa össze az ajkát, majd fújja ki olyan erővel, amilyennel csak tudja. Újabb levegővétel után ismételje meg az erőteljes kilégzést. Ez úgy működik, mint a jóga – állítja dr. Balboa – gyakorlatilag belülről masszírozza az elgyötört izmot.
- Rohamokban jelentkező fejfájások
- Hirtelen látászavar tünetei
- A libidó csökkenése és okai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Belégzés, kilégzés
Masszírozza tovább fájdalmas oldalát, és közben próbálja meg elérni, hogy a légzése a normál ütemre lassuljon. Amint a légzése ismét egyenletes lesz, a fájdalom megszűnik.
Hagyja abba a futást és sétáljon!
Ha futás közben kezd el szúrni az oldala, néha már annyi is elegendő a görcsös izom ellazításához és ezáltal a fájdalom enyhítéséhez, hogy a futást abbahagyva lassan sétál tovább, mondja dr. Suki Jay Rappaport, kaliforniai mozgásoktató. Miután a görcs elmúlt, ismét gyorsíthat, és tovább futhat.
Hasi légzés
Mielőtt ismét sétálni vagy futni indulna, fontos, hogy megismerje azt a légzéstechnikát, amely segít elkerülni ezt a kellemetlen, szúró fájdalmat. Dr. Balboa tanácsára végezze el a következő gyakorlatot: nézzen le a mellkasára. Nézze erősen, miközben nagy levegőt vesz. Mi mozdult? Ha csak a mellkasa mozdult, akkor ön mellkasi légzéssel veszi a levegőt, és ez nem elegendő. Ahhoz, hogy el tudja kerülni a szúró oldaltáji fájdalmat, a légzésbe be kell vonni a rekeszizmot is. Ha a rekeszizom részt vesz a folyamatban, akkor levegővételkor a mellkason kívül a has is megemelkedik.
Tartsa szemmel a hasát
Vegyen mély lélegzetet és fújja ki a levegőt. A hasának ki-be kell mozogni. Sportolás közben nincs helye a peckes járásnak, lazán, kényelmesen kell mozogni, figyelmeztet dr. Balboa. Egyébként meg ugyan ki figyelné, hogy kitolja-e a hasát futás közben? A hasi légzés gyakorlásához mélyeket kell lélegezni. Tudatosan figyelje a lélegzését testedzés közben, és néhány hét elteltével garantáltan át fog szokni a hasi légzésre.
Masszírozza a rekeszizmát!
Mint minden izomnak, a rekeszizomnak is szüksége van bemelegítésre edzés előtt. Ezért, még mielőtt kinyújtóztatná a lábát, rekeszizmát részesítse légzéses masszázsban, és hozza jó formába. Üljön le a földre, tegye egyik kezét a mellkasára, a másikat pedig a hasára. A légvételek közben azt kell éreznie, hogy mindkét keze le-föl mozog. Ez ugyanis azt jelzi, hogy, nagyon helyesen, a teljes légzőkapacitását kihasználja, és ebben a rekeszizom is részt vesz. A bemelegített rekeszizom sokkal kevésbé hajlamos a begörcsölésre.
Ne hagyja abba a lélegzést
Az emberek önkéntelenül is visszatartják a lélegzetüket, amikor megijednek, fáznak vagy el akarják kerülni a fájdalmat, mutat rá dr. Balboa. Helyesebb, ha szabadjára engedi érzéseit, és nem próbálja őket megúszni erőltetett levegő visszatartással. Ha ezt megszokja, sokkal természetesebben és egyenletesebben vesz majd levegőt edzés közben is.
Álljon meg!
Bár a szúró oldaltáji fájdalmat a rekeszizom görcse okozza, kocogás és futás közben egy, a bélben elakadt gázbuborék is okozhat hasonlóan éles fájdalmat, jegyzi meg dr. Rappaport. Minden aerob testedzés lassítja vagy le is állítja az emésztési folyamatot, mert a vérkeringésnek az emésztés helyett elsősorban az izmok segítségére kell sietnie, magyarázza dr. Balboa. Ezért figyelmeztetik a futókat, hogy verseny előtt legalább két órán keresztül ne egyenek semmit. Emiatt van az is, hogy azoknak, akik futás közben sok vizet isznak, hasmenésük lehet.
Milyen jó tanácsot lehet még adni?
Nagyon gondosan válassza meg, hogy edzés előtt mikor és mit eszik. Fogyasszon sok rostot. Próbálja meg átmozgatni a beleit, mielőtt belekezdene a mozgásba, különösen ha gyakran szúr az oldala.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.