Ízületi betegség, gyulladás gyógyítása orvosi segítséggel
Bár az elmúlt években kialakult újszerű orvos-beteg kapcsolatnak köszönhetően az orvosok közül sokan már nem tartják magukat mindentudó szaktekintélynek, a tetteik sajnos nem mindig állnak összhangban a szándékaikkal. Néhány nemrégiben végzett felmérésből az derült ki, hogy az orvos és a beteg között zajló kommunikáció ahelyett, hogy a kezelés folyamatára irányuló együttműködés lenne, gyakran inkább szaktudományos előadásra hasonlít.
Legyünk magabiztosak!
A betegeknek öntudatosan kell viselkedniük az orvosokkal. Legyünk tájékozottak, és vegyünk aktívan részt a háziorvossal, a reumatológussal és a kezelésünkben részt vállaló más egészségügyi szakemberekkel való kapcsolattartásban.
Ehhez a következők szükségeltetnek:
- Mindenekelőtt döntsük el, hogy jó-e, ha először a háziorvosunkhoz fordulunk.
- Olyan háziorvost kell választanunk, akinek mind a szaktudását, mind a személyiségét megfelelőnek találjuk.
- El kell érnünk, hogy háziorvosunktól minden szükséges információt megkapjunk.
- Tájékozódjunk, miként segíthetnek más szakemberek is betegségünk leküzdésében és életminőségünk javításában.
- Ne feledjük, hogy a történetben mi vagyunk a főszereplők. Mi magunk vagyunk a folyamat irányítói, és mi magunk fogjuk végrehajtani az egyetértésben kidolgozott kezelési tervet.
Kiválasztjuk a szakértőket ( az orvost és a többi egészségügyi szakembert), meghallgatjuk a kezeléssel kapcsolatos javaslataikat, és közösen meghozzuk a döntést a számunkra legmegfelelőbb eljárásról.
Egyáltalán szükség van orvosra?
Súlyos ízületi gyulladásban, illetve az artritisz valamely állandó ellenőrzést igénylő típusában, például reumás ízületi gyulladásban szenvedő betegek esetében a válasz egyértelműen igen: a tünetek enyhítése és az ízületi károsodás súlyosbodásának megakadályozása érdekében ezeknek a betegeknek mindenképpen orvoshoz kell fordulniuk, és be kell szedniük az általa felírt, csak vényre kapható gyógyszereket.
Más enyhe és könnyen kordában tartható ízületi panaszok esetében azonban nem olyan könnyű eldönteni a kérdést. Lehetséges, hogy már az olyan egyszerű módszerekkel is, mint a fogyás és a testmozgás, el lehet érni a kívánt jótékony hatást és állapotunk javulását. Az is lehet, hogy a beteg évekkel ezelőtt már járt orvosnál, és azóta is sikerrel követi, amit akkor ajánlottak neki.
- Intzédy László orvos
- Láz és ízületi panaszok
- Köszvény – megelőzése, ízületi károsodás
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A megmentő orvos
Néhány beteg, aki úgy dönt, hogy nem fordul orvoshoz, jobban tenné, ha mégis elmenne. Ellenérzésük néha abból fakad, hogy nem ismerik a betegségüket, illetve a rendelkezésre álló kezeléseket. Ok sajnos nagyon gyakran eleve pesszimistán állnak hozzá betegségükhöz. Úgy gondolják, az elkerülhetetlenül súlyosbodni fog, így nem tehetnek mást, mint hogy elviselik a vele járó fájdalmakat és mozgáskorlátozottságot.
Mivel az ízületi megbetegedések ritkán halálosak, ez a helytelen hozzáállás általában nem életveszélyes. Hatékony kezelés híján azonban ezek a betegek szükségtelen fájdalomnak és szenvedésnek teszik ki magukat, nem is beszélve arról, hogy állapotuk elhanyagolása lehetővé teszi az ízületi károsodás előrehaladását addig a pontig, amikor – műtéten kívül – már semmivel sem lehet visszafordítani.
Elmenjek orvoshoz?
A válasz egyértelműen „igen”, ha a következő tünetek közül egyet vagy többet tapasztalunk.
- Makacs fájdalom vagy ízületi merevség a reggeli felkelés után.
- Fájdalom és duzzanat bármely ízületben vagy szimmetrikus ízületekben (a test mindkét oldalán).
- A fenti tünetek kiújulása, különösen akkor, ha egynél több ízület érintett.
- Ismétlődő vagy makacs fájdalom és merevség a nyakban, derékban, térdben és más ízületekben.
- Fogyás, kimerültség és láz kíséri az ízületi fájdalmat.
- Ezeken kívül más, általánosabb okok is alátámaszthatják az orvosi vizsgálat szükségességét:
- Ha az ízületeinkkel kapcsolatos panaszok akadályozzák hétköznapi életünket és szokásos tevékenységeinket.
- Ha észrevesszük, hogy kerüljük azokat a tevékenységeket, amelyeket korábban nagyon kedveltünk.
- Ha ízületi fájdalmunk akadályozza a zavartalan alvást.
- Ha azt vesszük észre, hogy nem szívesen járunk emberek közé, mert nem szeretnénk „feltartani másokat”.
Az orvossal való kommunikálás stratégiái
- Létesítsünk szemkontaktust. Várjuk meg, amíg az orvos ránk néz, és utána kezdjünk el beszélni a panaszainkró Az orvosok figyelmét gyakran lekötik a modern orvoslás elkerülhetetlen mellékes velejárói: az adminisztráció, a számítógép, stb.
- Haladjunk az általánostól a specifikus felé. Az orvosoknak ezt a fajta gondolkodásmódot tanítják.
- Haladjunk a szubjektívtól ( mit érzünk) az objektív ( látható, megszámlálható vagy tapintható) felé.
- Számoljunk be arról, hogyan befolyásolják panaszaink az életünket, munkánkat, kapcsolatainkat, alvásunkat, stb. Így tudjuk a legjobban érzékeltetni, hogyan érint bennünket a betegség. Ezzel az orvos együttérzését is kiválthatjuk, és emlékeztetjük rá, hogy nem csak egy betegséget, hanem egy élő személyt kezel.
- Tartsunk szüneteket a beszámolónk különböző részei között. Ezzel időt adunk az orvosnak, hogy jegyzetelhessen és kérdezhessen.
- Ezzel az orvos együttérzését is kiválthatjuk, és emlékeztetjük rá, hogy nemcsak egy betegséget hanem egy élő személyt kezel.
- Tartsunk szüneteket a beszámolónk különböző részei között
Az ízületi gyulladással járó félelmek
Néhány beteg megadja magát a félelemnek, pedig a szembenézés segíthetne a kezelésben és a segítő támogatás megszervezésében, íme három gyakori félelem az ellenük bevethető stratégiákkal együtt.
Félelem az ismeretlentől. Mint már említettük, minél többet meg kell tudnunk az állapotunkról, kérdéseket kell feltennünk az orvosunknak, és széleskörűen tájékozódnunk kell az ízületi gyulladásnak arról a típusáról, amelyben szenvedünk.
- Félelem a gyógyszerektől. Közismert tény, hogy minden gyógyszernek lehet mellékhatása. Újfent kijelenthetjük, hogy a leghatásosabb fegyver ez ellen az aggály ellen az, ha megtudjuk, esetünkben mely gyógyszerek a leghatékonyabbak, és melyeknek van a legkevesebb mellékhatása. A gyógyszerekre mindenki másképp reagál. Érdeklődjünk az orvosunktól vagy gyógyszerészünktől (utána is olvashatunk), hogy a lehető legtöbbet tudjuk az orvossal együttműködésben kiválasztott szerről.
- Félelem, hogy mások segítségére szorulunk. Egyrészt aktívan törekedjünk a helyes táplálkozásra, mozgásterápiára, és alkalmazzunk más alternatív módszereket, amelyekkel megőrizhetjük függetlenségünket. Másrészt viszont be kell vonnunk a barátainkat és családtagjainkat a kezelésünkbe. Családunk bárki másnál jobban meg fogja érteni szenvedésünket. Osszuk meg velük gondolatainkat és félelmeinket, és együtt keressünk megoldásokat.
- Ha az ízületi fájdalmunk vagy az általa a fizikai tevékenységeinkre gyakorolt korlátozó hatás miatt szorongást és tehetetlenséget érzünk vagy deprimáltak vagyunk.
- Ha valóban szeretnénk úrrá lenni a minket kínzó ízületi panaszokon, itt az ideje, hogy időpontot kérjünk háziorvosunktól. Nem kötelező mindenben egyetérteni vele és a javaslataival, ám az együttműködés fontos a sikerhez.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.