Koleszterin csökkentés

Hogyan szedjük a nikotinsavat? – Most kiderül a titok!

A nikotinsav-tabletták hazánkban is régóta forgalomban vannak. Egy tabletta hatóanyag-tartalma 50 milligramm. Egyébként olcsó gyógyszerről van szó.

Alkalmazása:

A nikotinsav szedését úgy javasolták hogy növelték a mennyiségét.
A nikotinsav szedését úgy javasolták hogy növelték a mennyiségét.

A legutóbbi időkig a gyógyszert úgy alkalmazták, hogy adagját fokozatosan növelték. Az előírt adag 3 és 8 gramm között változik, de néha a napi 12 grammot is eléri. Az adagot fokozatosan emelve körülbelül egy hónap alatt kell elérni a napi három grammot, ami kezdetben elegendő, ha azonban hatása nem kielégítő, a beteg többet is szedhet.

Orvosi javaslattal! Egyedül semmiféle gyógyszer szedését ne kezdjünk el, főleg nem a nikotinsavat!

Hogy önöknek mennyi nikotinsavat kell szedni, azt az orvos határozza meg. Ha koleszterinszintjük éppen csak meghaladja a normális szintet, akkor talán tabletta nélkül, diétával és korpával is elérhetik céljukat. A diétát, a korpát és a nikotinsavat együttesen alkalmazva a legtöbb embernek elegendő ez a mennyiség. Ráadásul ha az újfajta kiszerelésű gyógyszert alkalmazzuk, a dózist ennél lényegesen alacsonyabbra szállíthatjuk le, kikerülve ezzel a mellékhatásokat is.

Fontos! Csak is az orvos szabhatja meg hogy  mennyi nikotinsavat kell szedni!
Fontos! Csak is az orvos szabhatja meg hogy mennyi nikotinsavat kell szedni!

A következőkben azt mutatjuk be, hogyan szokás a nikotinsav szedését megkezdeni.

A nikotinsav-tabletta új kiszerelése

Egy lassú hatású, úgynevezett retard készítményről van szó. E tablettákban a nikotinsav műgyantába ágyazottan fordul elő, s ebből minden korábbinál egyenletesebben szabadul fel. Ennek két következménye is van. Először is a leggyakoribb mellékhatás – a kipirulás, a melegségérzés – megszűnik. Másodszor a hatás eléréséhez szükséges korábbi dózisok jelentősen csökkenthetők.

A gyanta szerepe – Most nem az epilálással kapcsolatosan fontos nekünk!

Említettük már, hogy az új kiszerelésű tablettákban a nikotinsavat gyantába ágyazzák. Természetesen nem a gyertyában található gyantáról van szó, hanem egy különleges gyógyszeripari alapanyagról, amely nem szívódik fel a bélből. Miközben azonban keresztülhalad a bélcsatornán, fokozatosan leadja nikotinsav-tartalmát. Általában a gyanta is szétesik, de előfordulhat az is, hogy egészben távozik a széklettel. Ez sem ok az aggodalomra, mert a hatóanyag ilyenkor is kijutott már belőle.

Tudtuk hogy  az új kiszerelésű tablettákban a nikotinsavat gyantába ágyazzák?
Tudtuk hogy az új kiszerelésű tablettákban a nikotinsavat gyantába ágyazzák?

A lényeg természetesen az, hogy a korábbi nikotinsav mennyiség felével lehetett jobb eredményeket elérni. Az új tabletta azok számára is kiváló, akiknek a koleszterinszintje nagyon magas, vagy a szokványos megoldással nem érhető el a kívánt eredmény.

Lehetséges mellékhatások

A hagyományos nikotinsav-tablettákat szedő betegek csaknem mindegyike, de még a tartós hatású tablettával kezeltek közül is sokan panaszkodnak kipirulásról és melegségérzésről. Elsősorban a karon, a vállon, a háton és a mellkason, valamint az arcon figyelhető meg a teljesen ártalmatlan tünet. Kialakulása a prosztaglandin felszabadulásával áll kapcsolatban. Sok beteg megijed, amikor először átéli ezt, mert azt gondolja, hogy a kipirulás veszélyes dolog, de az is előfordul, hogy valamilyen szívbetegség tünetének tartják.

Akik a hagyományos tablettát szedik, azoknál a kipirulás a legelső adag bevételekor, illetve a dózis növelésekor a legkellemetlenebb. Ha azonban egy bizonyos mennyiséget néhány napon keresztül folyamatosan szedünk, ez a kellemetlen mellékhatás napol napra csökken.

Jegyezzük meg! Ha valaki nagyon kellemetlennek érzi a kipirulást, a nikotinsav-tablettával egy időben vagy fél órával korábban vegyen be fél tabletta aszpirint (Colfarit) – javasolják az orvosok. Az aszpirin hatására a kipirulás enyhül, miközben a nikotinsav koleszterincsökkentő hatása változatlan marad.

A kipirulással ellentétben ez a bőrjelenség nem múlik el olyan gyorsan, ezért a betegek kénytelenek a nikotinsav szedését megszakítani. Ne tévesszük azonban össze a tabletta bevétele után gyakori bizsergést és viszketést a kiütéssel! A kipirulás részeként jelentkező viszketés gyorsan elmúlik, a kiütés azonban nem. Nagy dózisok mellett látászavar is lehetséges, tartós hatású tabletta szedésekor azonban ennek is kisebb a valószínűsége. A kezelés megszakítása után természetesen ez is nyomtalanul elmúlik.

Ellenjavallatok – Vigyázat!

Vigyázat! A nikotinsavat – csakúgy, mint a többi gyógyszert – sem szabad mindenkinek szednie. Nagy dózisban nem szedhetik fekély- és májbetegek, súlyos szívritmuszavarokban, cukorbetegségben szenvedők és köszvényesek.

A tartós hatású készítményt azonban – óvatosan és orvosi ellenőrzés mellett – a cukorbetegek és enyhe köszvényesek is szedhetik.

A nikotinsavval kapcsolatos kutatási eredmények – Életünket meghosszabíthatjuk?

Az orvosi szakirodalom rengeteg olyan eredményről számol be, amely azt bizonyítja, hogy a nikotinsav önmagában vagy más gyógyszerekkel kombinálva 10-25 százalékkal mérsékli a vérplazma koleszterintartalmát.

Nikotinsav szedésével mindenfajta étrendi vagy életmódbeli változtatás nélkül is jelentősen csökkenthető az összkoleszterinszint.

  • A Minnesotai Orvosi Egyetem közleménye szerint „az összes lipidcsökkentő gyógyszer közül talán a nikotinsav emeli leginkább a HDL-koleszterin szintjét – a legtöbb vizsgálat szerint 10-15 mg/dl-rel. A szokásos adagolás mellett a tanulmányok általában 20-30 százalékos LDL-szint-csökkenésről számolnak be”.
  • A vitaminok biológiai szerepéről írott könyvében Wahlqvist azt állítja, hogy a nikotinsav koleszterinszintet csökkentő hatása „legalábbis hasonló a legfőbb lipidcsökkentő szerek, a klofibrát és a kolesztiramin gyanta hatásához”. Ő is 10 és 25 százalék közötti koleszterinszint-csökkenésről, és ennek megfelelő HDL-emelkedésről szóló vizsgálatokat idéz.
  • Az American Journal of Cardiologyban megjelent tanulmányukban olasz szerzők arról számoltak be, hogy „nagy dózisú nikotinsav kezelés hatására a plazma koleszterinszintje 15-20, trigliceridszintje 45-50 százalékkal csökken”. Vizsgálatuk során a HDL 20 százalékos emelkedését tapasztalták.
  • A New England Journal of Medicine-ben megjelentetett tanulmányában John Ka ne és Mary Malloy hiperkoleszterinémiás betegek tartós kezelésének eredményeit ismertette. Vizsgálataikat három lépésben végezték. Az elsőben a kolesztipol, a másodikban a kolesztipol és a klofibrát, a harmadikban pedig a kolesztipol és a nikotinsav együttes használatának eredményeit hasonlították össze a placebót szedőkével. A betegek minden esetben legfeljebb 200 milligramm koleszterint tartalmazó diétán voltak, amelyben az energiatartalom 10 százalékát fedezték telített zsírok. A vizsgálat kezdetén az összes betegnek határozottan magas volt a koleszterinszintje.
  • Ujabb eredményekről számolnak be a Dél-Kaliforniai Egyetem kutatói, akik koronária-bypass műtéten átesett férfiakat vizsgáltak. A megfigyelés ideje alatt a betegek nikotinsavat, kolesztipolt és zsírszegény étrendet kaptak. Néhányan valóban gyógyszereket, mások azonban csupán placebót kaptak, és mindkét csoport diétázott.
Élet meghosszabbítása lehetséges: A nikotinsav szedésével mindenfajta étrendi vagy életmódbeli változtatás nélkül is jelentősen csökkenthető az összkoleszterinszint.
Élet meghosszabbítása lehetséges: A nikotinsav szedésével mindenfajta étrendi vagy életmódbeli változtatás nélkül is jelentősen csökkenthető az összkoleszterinszint.
  •  A kontrollcsoportban – ahol tehát csak placebót és zsírszegény étrendet kaptak a betegek – a koleszterinszint számottevően nem változott. A gyógyszerekkel is kezelt csoportban az összkoleszterin koncentrációja 29, a triglicerideké 41, az LDL-é 69 százalékkal csökkent, miközben a HDL-é 33 százalékkal emelkedett. E sikert elsősorban a nikotinsavnak köszönhették.
  • Kane és Malloy egy érdekes jelenségről is beszámolt. Állításuk szerint „a betegek egy részének akkor is alacsony marad az LDL-szintje kolesztipol és nikotinsav szedése közben, ha a zsírszegény étrendet koleszterinben és telített zsírokban gazdag ételekkel cseréltük fel”. Hangsúlyozták azonban, hogy ez csak a betegek egy részénél figyelhető meg, míg másoknál a koleszterinszint a diéta megváltoztatása után emelkedni kezd. Ebből két következtetést vontak le. Egyrészt: a diéta a legtöbb ember számára elengedhetetlenül fontos. Másrészt: „a kolesztipol nikotinsavval együtt adva az egyik legerősebb hatású koleszterincsökkentő kombináció”.

Láttuk, hogyan fejti ki hatását a nikotinsav. De miképp működik a kolesztipol?

Ez egyike az úgynevezett epesavkötő műgyantáknak. A kolesztipol és a kolesztiramin is úgy hat, hogy megköti a bélben az epesavakat. Mivel ezek a gyógyszerek nem kerülnek be a bélből a vérkeringésbe, az általuk megkötött epesavak is kiürülnek a széklettel.

Az epesavak képzéséhez a szervezet koleszterint használ fel, így minél több epesav távozik el a szervezetből, annál több koleszterin használódik fel az epesavak újraképzéséhez, ezáltal pedig a koleszterinszint csökken.

  • Ugyancsak Kane és Malloy hívta fel a figyelmet arra, hogy ha az epesavakat megkötő szereket nikotinsavval együtt alkalmazzuk, hatásuk mintegy kiegészíti egymást. Az epesavakat megkötő szerek ugyanis fokozzák az LDL lebomlását, míg a másik – a nikotinsav – gátolja az LDL előanyagának, a VLDL-nek a keletkezését.Nyilvánvaló tehát: „a kolesztipolt és a nikotinsavat pontosan szedő betegeknél megfigyelt LDL-szint-normalizálódás is bizonyítja, hogy a nikotinsavnak nem elhanyagolható kiegészítő hatása is van”. A zabkorpa és a nikotinsav kombinációja hasonlóan kedvező és jelentős mértékű koleszterinszint-esést eredményez.
  • A JAMA 198ó-ban külön felhívta az orvosok figyelmét a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére és leghatékonyabb módjaira. A közlemény szerint a „Kezelni vagy nem kezelni?” kérdése helyett a „Mi a legjobb terápiás eljárás?” kérdés került előtérbe.A cikk szerzői egybehangzóan arra a következtetésre jutottak, hogy „minden orvosnak gyakorlatilag minden őt felkereső beteget szűrővizsgálatnak kell alávetnie kizárandó a hiperlipoproteinémiát.

Ami a nikotinsav hosszú távú hatásait illeti: a koleszterinszint csökkentése mellett igen jelentős az élet meghosszabbítására gyakorolt hatása is!

A nikotinsav mint az egész módszer része – Kiderül hogy miért!

Jegyezzük meg! A nikotinsav jelentős szerepet játszik a vér koleszterinszintjének csökkentésében. Korpát tartalmazó diéta mellett szedése biztonságos és hatékony. Mielőtt azonban bárki is használni kezdené, tanácsos az orvos véleményét kikérni. Elképzelhető, hogy az önök orvosa még nem hallott az itt közölt módszerről. Ismertessék meg vele, hogy rajta keresztül mások is megismerhessék.

Néhány figyelmeztető szó

Bár a nikotinsav kimutatottan biztonságos, és bárki könnyen hozzájuthat, néhány dologra szeretnénk felhívni a figyelmet. Elsősorban arra, hogy ne higgyék, hogy a vitaminnal mindent megoldottak, hogy az helyettesítheti az egészséges táplálkozást.

A vitamin még nem minden.
A vitamin még nem minden.
  •  Az egészséges étrend alapja továbbra is a zsír- és koleszterinszegény étkezés, és az összetett szénhidrátok fogyasztása.
  • Másodszor: a nikotinsavat csak azoknak javasoljuk, akiknek a koleszterinszintje valóban magas. Enyhe hiperkoleszterinémiában a diéta – különösen, ha korpával egészítjük ki – önmagában is elegendő lehet.
  • Harmadszor: a nikotinsavnak megvannak a maga pontosan meghatározott ellenjavallatai. Egyes betegek egyáltalán nem szedhetik. Ellenjavallatnak számít: a köszvény vagy a magas szérum-húgysavszint, a fekély-, a cukor- és a májbetegség.
  • Negyedszer: a nikotinsav időnként jelentéktelen mellékhatásokat okozhat. A kipirulás, a bőrviszketés, a kiütések és néha a látászavar a kezelés megszakítása után három-öt nappal elmúlik. A nikotinsavnak maradandó mellékhatása – eddigi ismereteink szerint – nincsen.

Az emberek nagy többsége éveken keresztül szedhet nikotinsavat. Ez a gyógyszer – diétával és korpaevéssel kiegészítve – a leghatékonyabb eszköz a kezünkben a koleszterinszint és ezzel a koszorúér-betegség kockázatának csökkentésére. Ismét hangsúlyozzuk, hogy a kezelés megkezdése előtt elengedhetetlen, hogy orvosi véleményt kérjenek. Az orvossal a vitamin szedésének minden kérdését beszéljék meg!

Újabb csodák és csiklandozó ízei:

A vér koleszterinszintjére gyakorolt hatásuk szempontjából az ételek három csoportba sorolhatók.

  • Az elsőbe azok tartoznak, amelyek emelik a koleszterinszintet. Ilyen például a tojás és a vaj.
  • A másodikat azok alkotják, amelyek a koleszterinszintet nem változtatják meg. Ide tartozik például a kenyér, a répa és a káposzta.
  • Az utolsó a vér koleszterintartalmát csökkentő ételek csoportja. Ilyen élelmiszer a zab-korpa. A címben említett igazi csoda az, hogy ebbe a csoportba még számos, az élelmiszerboltokban is kapható ételféleség tartozik, csak nem biztos, hogy tudnak róluk.

A zabkorpa azért olyan jó hatású, mert sok vízoldékony rostot tartalmaz. Nyilvánvaló, hogy minden más, hasonló rostokat tartalmazó étel is kedvező hatású. A szakirodalom szerint ez így is van.

Sajnos csak kis mennyiségben található a guar, egyes babfajtákban.
Sajnos csak kis mennyiségben található a guar, egyes babfajtákban.

Mi az a guar? – Hallottunk már róla?

Az említett rostféleségek egyike a guar, amely egyes babfajtákban található, csak sajnos nem elég nagy mennyiségben. A babból kivont guarport elég hatásosnak találták ugyan, konyhatechnikai szempontból mégis nehezen hasznosítható. Ha guar-port kevernek ételekbe, azok nagyon nehezek és sűrűek lesznek.

Tudományos vizsgálatokat is végeztek a guarrai, a port a kutatók kapszulázott formában adagolták. A betegek nem fogytak, eredeti étkezési szokásaikat követték, ennek ellenére négy hét alatt vérük koleszterintartalma 16,6 százalékkal csökkent.

A triglicerid- és a HDL-szint nem változott. Ahhoz azonban, hogy ezt a hatást elérjék, naponta háromszor öt kapszulát kellett bevenniük, összesen kilenc grammnyi guarrai.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.