A cukorbetegségek elsődleges rizikófaktor – De tegyünk különbséget 1-es és 2-es típusú cukorbetegségről!
Kétféle cukorbetegséget különböztetünk meg.
- Az ún. 1-es típusú cukorbetegség, mely fiatal korban, általában nem elhízottakon kezdődik, és csak inzulinnal kezelhető, mert a betegség hátterében a különböző okokból létrejött inzulinhiány áll.
- A 2-es típusú diabétesz felnőtt korban, 30-40 év fölött, az esetek 80%-ában elhízottakon induló cukorbetegség.
Ez sokkal gyakoribb, mint az l-es típus, az esetek 90%-ában erről van szó. A Framingham-vizsgálatban a cukorbetegek halálozása 2-szerese volt a nem cukorbetegekének.
A 2-es típusú cukorbetegnek kétféle módon lehetnek eltérő lipidértékei. Ha a cukorbetegség nincs jól beállítva, akkor másodlagosan megszaporodnak a cukorbetegség következtében a vérzsírok, főleg a triglicerid, de a koleszterinszint is emelkedik, a védőfaktor HDL-koleszterinszint csökken. Ez az állapot a vércukorszint normalizálásával, a cukorbetegség beállításával rendbe jön, a vérzsírok vérzsír-csökkentő kezelés nélkül normalizálódhatnak.
Ugyanakkor a cukorbetegség mellett gyakran lehet valakinek elsődlegesen is vérzsír problémája, mely a cukorbetegség megjelenésével tovább romlik. Ez esetben hiába rendezzük a beteg szénhidrát-háztartását, cukorbetegségét, a vérzsír-eltérések fennmaradnak és azok mértéke szerint kell eljárni a kezelésben. Kezdetben cukorbetegséget nem tartották a szívinfarktus rizikófaktorának. Ma már, a legújabb vizsgálatok szerint a cukorbetegség egy lezajlott infarktussal azonos kockázatot jelent egy jövendő infarktus szempontjából.
Ezután az Egészségügyi Világszervezet és az amerikai Diabetes Társaság a cukorbetegséget is az elsőrendű rizikófaktorok közé sorolta.
- Áttörés a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára
- A cukorbetegség típusai és kezelése
- A cukorbetegség és hatása az érrendszerre
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Cukorbetegség és vérzsírok – Sajnos a cukorbetegség is hozzájárul az infarktus kialakulásához:
Ennek az lett a következménye, hogy egy cukorbeteg magas lipid-szintjét is éppen olyan korán és olyan agresszívan kell kezelni, mintha egy infarktusos beteget kezelnénk.
A diabétesznek és előállapotainak a kritériumait az utolsó években megváltoztatták, viszonylag leegyszerűsítették, így önmagában az éhomi vércukorértékalapján osztályozást tehetünk. Az éhomi vércukorszint 6 mmol/l-ig normális. 6,1 és 6,9 mmol/l között emelkedett éhomi vércukorszintről beszélünk, ami közel megfelel a korábban csökkent glukóz toleranciának nevezett, ún. cukorbetegség-hajlamnak.
Ha ismételten 7,0 mmol/l-es vagy afeletti vércukorértéket mérünk, akkor már cukorbetegségről van szó. A vizsgálatok szerint a cukorbeteg sorsát nem is annyira a vércukor értéke, hanem a vérlipid-értékek határozzák meg, így sokszor a diabétesz kedvezőtlen hatása a lipid-anyagcserén keresztül érvényesül. Emellett szólnak pl. a kivándorlókon végzett vizsgálatok is.
Ha a cukorbeteg elhízik vagy a testsúlya tovább nő, a lipid-szintek is nőnek.
Ebből a szempontból nem mindegy, hogy a 2-es típusú cukorbeteg milyen gyógyszeres kezelést kap. Napjainkban az elhízott cukorbetegek részére a metformin alapanyagú, vércukorcsökkentő készítmény lehet az első választandó szer, mert ez javítja az inzulinérzékenységet, nem növeli a testsúlyt és az étvágyat. A korábban elterjedt, sajnos a testsúlyt növelő, esetenként túlzott vércukoreséssel járó rosszullétet (hypoglykaemia) okozó ún. sulfarilureák ilyen típusú szerekkel helyettesíthetők, akár még kiegészítve a legújabb pl. nateglimid tartalmú, a gyors vércukoremelkedést kivédő szerekkel.
A cukorbetegség is meghatározó része a metabolikus szindrómának. Igen gyakori a hipertónia, az obesitas, a magas vérzsírszint kapcsolódása ennek keretében, így ezen rizikófaktorok helyes kezelése is visszahathat a cukorbeteg egyén állapotára, és csökkentheti a vizsgálatok szerint jelzett igen magas rizikót.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.