A konyhasóbevitel mérséklése
Már a század elején leírták, hogy a só megvonása csökkenti a vérnyomást, mégis csak az 50-es évek elején került erőteljesen előtérbe a nem sózott rizs-diéta (melynek igen alacsony a sótartalma) bevezetésére. Ez igen eredményes terápiának bizonyult akkor, mikor még nem álltak rendelkezésünkre nagyhatású gyógyszerek.
Később a felfogás változott, mert a magas vérnyomás kezelésénél a vízhajtók bevezetése nagyon eredményes eljárásnak bizonyult, ugyanakkor a vízhajtós kezelés során a szervezetet nemcsak víz-, hanem sóvesztés (elsősorban káliumvesztés) is éri, így szükséges ennek pótlása. Az elvesztett sómennyiség pótlása viszont növeli a vízhajtók vérnyomáscsökkentő hatását.
A 90-es évek elején alakult ki az a ma is elfogadott álláspont, amely szerint a napi sóbevitelt kb. 2 g szintre kell levinni, tehát nem szükséges a teljesen sótlan étkezés bevezetése. Négy hétig tartó sószegény étrend alkalmazása (gyógyszer nélkül) átlagosan 16 Hgmm-es szisztolés vérnyomáscsökkenést eredményez.
A modern élet számos kellemetlen meglepetést tartogat a számunkra:
- A nyugati országokban már évtizedek óta – nálunk csak az utóbbi néhány évben – a nagy élelmiszer-áruházak és a gyorséttermek rohamos terjedése révén egyre nagyobb mértékben terjed az előre elkészített ételek árusítása, egyre kevesebb otthon készült friss ételt fogyasztunk. Ez a modern élet egyik természetes következménye.
- Az előre elkészített ételek nagy mennyiségű sótartalommal rendelkeznek, így az ízesítésre használt só csökkentése csak látszólagos eredményt hoz.
- Idősebb emberek elvesztik ízlelési érzékenységüket a só iránt, és emiatt nagyobb mennyiségű sót raknak ételeikbe.
- Bizonyos üdítőital-féleségek (ásványvizek, üdítőitalok) meglepően magas sókoncentrációt tartalmaznak.
- Kevesen tudják, hogy a nagy mennyiségben használt antacid-készítmények (gyomorsav-lekötő tabletták) egy része is magas sótartalommal bír.
- Mindezekből láthatjuk, hogy nem is olyan egyszerű a mai világban a sószegény étrendet betartani.
- Milyen tanácsot ad egy amerikai orvosi biblia a háziasszonyoknak?
- Gyakran készítsünk és tálaljunk friss ételeket otthonunkban, ne az előre elkészítettet,
- ne tegyünk főzés közben sót az ételekbe, ne helyezzünk az asztalra sót,
- használjuk – a ma már kapható – rendkívül előnyös, nátrium szegény, de káliumban gazdag sót,
- kerüljük vagy minimalizáljuk a gyors ételeket, melyeknek igen magas a sótartalma,
- nézzük meg, milyen a nátriumtartalma az általunk használt savlekötő szereknek (Nilacid, Tisacid stb.).
Az üzletekben kapható egyéb sók
A közönséges konyhasó nátrium-kloridot tartalmaz, de emellett más só is fontos a szervezetünk számára.
A kálisó eleme a kálium. Magas vérnyomásban szenvedő betegeknél igen fontos, hogy alacsony nátriumsó-fogyasztás mellett magas legyen a kálisóbevitel. Ez különösen azon betegeknél fontos, akik a vérnyomás csökkentése érdekében vízhajtókat szednek. A vízhajtók törvényszerűen a vízzel együtt kiürítik szervezetünkből a nátriumot és a káliumot.
- A magas vérnyomás figyelemfelhívó jelei
- Magas vérnyomás mint betegség
- Szív betegségek kockázatai, magas vérnyomás
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A nátriumürítés hasznos dolog, azonban a káliumra a szervezetnek nagy szüksége van, sőt a kálium önmagában is képes a vérnyomás csökkentésére. A másik érdekes megfigyelés, hogy adagolása csökkenti a hipertóniás betegeknél az agyi események vagy más érszövődmények kialakulását.
Rendszeres szedése gyógyszer formájában csak akkor indokolt, ha vízhajtókat szed a beteg. Vannak azonban magas káliumtartalmú pezsgőtabletták, valamint a gyümölcsök és a bab is magas káliumtartalommal rendelkezik.
Javasolt még a magnézium- és a kalciumbevitel is hipertónia esetén, azonban eddig még meggyőző bizonyítékokkal nem rendelkezünk. Természetesen általában hasznos lehet ezen, sók bevitele, de most a kérdést csak a magasvérnyomás-betegség szemszögéből nézzük.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.