Civilizációs ártalom, stressz hatása a vérnyomásra
Amikor „civilizációs ártalomról” beszélünk, a legtöbben mindjárt arra gondolnak, hogy a modern élet zaklatottsága, az állandó feszültség más, közismert szóval a „stressz” lehet a vérnyomásbetegség legfőbb oka. Kétségtelen, hogy a mai ember életritmusa a technika fejlődése következtében nagyon felgyorsult, és az is igaz, hogy a jólét az emberek közötti kapcsolat megromlásával, a kapzsiság és a rivalizálás elterjedésével, a társtalanság és a magány érzésével járt együtt.
Joggal felvetődik azonban a kérdés, hogy a vadászó-gyűjtögető életmódot folytató, a kőkorszakbeli ember fejlettségi szintjén álló népcsoportok, melyek közt ismeretlen a magas vérnyomás, valóban nyugodtabban élnek-e, mint mi? Az elemekkel, vadállatokkal folytatott harc, a mindennapi élelem beszerzésének könyörtelen parancsa nem tekinthető-e éppen olyan stressznek, mint a mi társadalmunk egyedeit érő hatások?
Az idegesség okozhat vérnyomás-emelkedést?
Általában azonban megállapítható, hogy a vezető állásban levő értelmiségi dolgozók felelőssége sokkal nagyobb, mint pl. a mezőgazdasági dolgozóké, ennek ellenére a statisztikai kimutatások egyértelműen bizonyítják, hogy a magasvérnyomás-betegség az utóbbiak (és általában a fizikai dolgozók) körében gyakoribb. Az idegi terhelés szerepe a hipertónia keletkezésében tehát nincs egyértelműen bizonyítva.
Látszólag ellentmond ennek az a mindennapos tapasztalat, hogy idegeskedés hatására felmegy a vérnyomásunk. Tartós, szokatlan mértékű feszültség különösen, ha erős hangulati nyomottsággal, elkeseredéssel, lemondás érzésével (idegen szóval: depresszióval) jár, együtt valóban okozhat magas vérnyomást, ez azonban nem valódi magasvérnyomás-betegség, mert a kiváltó tényező megszűntével, a depresszió elmúltával meggyógyul.
Idegi terhelés hatása
Ma még nincs egyértelmű bizonyítékunk arra, hogy idegi terhelés okozhat-e igazi, magasvérnyomás – betegséget. Különösen vigyáznunk kell arra, hogy ne bélyegezzünk valakit magas vérnyomású betegnek, akinek egyetlen alkalommal, pl. egy nagy családi veszekedés kapcsán mértek magas vérnyomást.
- A magas vérnyomás kezelése életmódváltással
- Vérnyomás mérő műszerek fajtái
- A magas vérnyomás figyelemfelhívó jelei
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Diákokon felelés vagy dolgozatírás, sportolókon egy-egy nagyobb verseny, felnőtteken szokatlan helyzetek (pl. nyilvános szereplés), autóvezetőknél egy-egy kritikus közlekedési helyzet, háziasszonyoknál egy elrontott ebéd, nyugdíjasok esetében a család fiatalabb tagjainak életvitelével kapcsolatos neheztelés csak néhány példát soroltunk fel a számtalan lehetőségek közül, amelyek hosszabb-rövidebb időre igen jelentősen megnövelhetik a vérnyomást.
Ingadozó vérnyomás okai
Az ún. ingadozó vérnyomás hátterében is leggyakrabban ismétlődő vagy halmozódó, hosszabb időn keresztül ható idegi megterhelés húzódik meg bár ilyen ingadozás egy későbbi, véglegesen beállt, ún. fixált magas vérnyomás bevezetője is lehet.
Ezek azonban a kivételek, és az egy-egy alkalommal mért magasabb vérnyomást nem szabad betegségnek tekinteni, még akkor sem, ha ez panaszokat okoz (fejfájás, feszültség, szívdobogás, szívtáji nyomás vagy szúrás), mert a panaszok általában nem a vérnyomáskiugrás, hanem az azt kiváltó idegrendszeri terhelés következményei.
Hibát követ el tehát az az orvos, aki egyetlen vérnyomásmérés után azonnal elrendeli (vagy beadja) a nagy hatású vérnyomáscsökkentőket, mert az ilyen, rövid ideig tartó emelkedés a szervezetet nem károsítja, sokszor a megnyugtató szó hatására is elmúlik, de legfeljebb valamilyen nyugtató adását teszi szükségessé.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.