Hogyan előzhető meg a magas vérnyomás?
Nincs egyetlen olyan receptünk, amely alkalmas lenne arra, hogy idősebb korban az embert bebiztosítsa az ismeretlen eredetű magas vérnyomás, az esszenciális hipertónia ellen. Vannak azonban bizonyos elvek, amelyeknek betartása a hajlamot általában csökkenti. Ezekről az elvekről érdemes egy kicsit elgondolkodni nemcsak azért, hogy a hipertóniának elejét vegyük, hanem azért is, hogy a civilizálódással szükségképpen együttjáró tömeges együttélést szebbé, könnyebbé, harmonikusabbá tegyük.
Valahányszor lelki egészségről vagy hipertónia megelőzésről beszélünk, tudatában kell lennünk annak, hogy mindkét kérdés csak idegrendszerünk felől közelíthető meg. A hipertónia is agyi központi szabályozási zavar, a neurózis is lehet bizonyos agyalapi központok rendellenessége.
Cirkadián ritmus és a vérnyomás kapcsolata
A cirkadián ritmusnak központi szabályozója is az agyalap és benne a vegetatív idegrendszeri központok, amelyek többek között az ébrenlétet és az alvást, az étvágyat és a jóllakottságot, a szomjúságot, a nemi ösztönt, a mozgást és pihenést – és a vérnyomás-szabályozást is irányítják. Egészségesnek az az ember tekinthető, akinek bioritmusa zavartalanul működik, mert szervei egészségesek és idegrendszere is hibátlan. A kettő együtt adja a jó közérzetet és az egészség érzetét.
Viszont nincs szükségünk szervi betegségre ahhoz, hogy jó közérzetünk elvesszen, helyét szorongás, félelem, bénító betegségtudat foglalja el. S ha ez bekövetkezik, visszahatásként nemcsak bioritmusunkban, tehát az ébrenlétben és alvásban következhet be zavar, hanem ösztön-megnyilvánulásaink is kizökkenhetnek egyensúlyukból, falánkság, étvágytalanság, szexuális zavar, hangulati egyenetlenségek, sőt vérnyomás-ingadozás is bekövetkezhet.
Az idegrendszerébe beépült vészreakció
Az állat és ember küzdelmét a létért csak az idegrendszerébe beépült vészreakciója segítségével vívhatta meg. Az állat még ma is csak akkor reagál a maximális szimpatikus ingerülettel járó agresszivitással és a vele társuló ugrásszerű vérnyomás-emelkedéssel, ha meg kell küzdenie ellenfeleivel, ha küzdelem árán kell zsákmányra szert tennie vagy ha végveszélybe jutva menekülnie kell. A maximális szimpatikus ingerület teszi lehetővé, hogy az érzékszervek a legtökéletesebben működjenek, az izmok pedig minden erőt belevessenek a küzdelembe.
- A magas vérnyomás kezelése életmódváltással
- Vérnyomás mérő műszerek fajtái
- Hipertenzió kialakulásának okai, tünetei
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ha a vészreakcióra nincs többé szükség, mert a küzdelem sikerrel járt, következik a paraszimpatikus pihenés és erő tartalékolás. Mindannyiszor viszont, amikor a küzdelem eleve kilátástalannak bizonyul, jön a félelem, amely az erőviszonyok lemérése közben ingadozó szimpatikus és paraszimpatikus izgalommal jár, tehát megzavarja a vegetatív idegrendszer egyensúlyi állapotát.
Az ember az állattól gyökeresen abban különbözik, hogy a szimpatikus feszültség, a vészreakció szelídített változata és a félelem kísérő jelenségei, tehát a szimpatikus, paraszimpatikus idegrendszeri hatás ingadozása nemcsak tényleges küzdelem esetén következik be, hanem mindannyiszor, ahányszor idegrendszerünkre háruló könnyebb, nehezebb feladatokat kell megoldanunk, sőt, akkor is, ha emlékezetünk képernyőjére az elmúlt élettapasztalatok agressziót kiváltó emlékképei vagy a bizonytalan jövő félelmei kirajzolódnak.
Vészreakció működése az agyban
A Nobel-díjas svájci orvosprofesszor, Leo Hess a második világháborút követő években egyértelműen bizonyította, hogy a vészreakció, a félelem és az ezekkel társuló ösztönös viselkedésmintáink, mint például az agresszív düh, a harag, a lámpaláz mind az ösztönéletünket szabályozó hipotalamikus agyi központok és a kormányzásuk alatt álló vegetatív idegrendszer révén váltják ki ösztönös érzelmeinket és az ezzel járó szervi változásokat (például elpirulást, szapora szívdobogást, gyors légzést, sóhajtást).
Hess kísérleteiben az agyba elhelyezett elektródokkal váltotta ki ugyanazokat a viselkedésmintákat és a kísérő vegetatív jelenségeket, amelyeket emberben a mindennapos élet ezerszínű, változó környezeti ingere okozhat. De közben agresszió állapotában – bármi okozta is – a felfokozott szimpatikus ingerületi állapot és a vérnyomás-emelkedés ugyanúgy létrejön, mint a kísérleti állatban.
Lényegében ez a felismerés ad módot arra, hogy a magas vérnyomást és az ugyancsak agyalapi idegrendszeri zavaron alapuló neurózist kivédjük. Mivel tudjuk, hogy a bokszolóra, a színészre, a felelő kisdiákra, a piros lámpa előtt fékezni kénytelen gépkocsivezetőre vagy a kritikus helyzetben levő űrutasra szerelt automata vérnyomásmérő egyaránt vérnyomás-emelkedést jelez, valahányszor meg kell oldani a feladatot, két lehetőségünk kínálkozik a tartósan magasabb vérnyomás megelőzésére.
Stresszhatásokat csökkenése segíthet a vérnyomás csökkenésében
Az első járható út az, ha a vérnyomás-emelkedést okozó környezeti ingerek számát csökkentjük. A második, ha az idegrendszer reakcióját megtanuljuk tompítani. Nyilvánvaló, hogy mind a két lehetőség, még inkább a kettő együtt, lehetőséget nyújthat a magas vérnyomás esélyeinek csökkentésére.
Kezdjük talán a második lehetőséggel. Vannak emberek, akik talán örökletes adottságaik, talán a korai csecsemőkorban szerzett élettapasztalataik alapján környezeti agressziót keltő ingerekre az átlagosnál erőteljesebben és tartósabban reagálnak.
Az ilyeneknek az azonos környezeti ingerre, például valamelyik karnak jeges vízbe való mártására, vérnyomásuk magasabbra szökik és később tér vissza eredeti szintjére, mint a normális vagy a normálisnál alacsonyabb érzékenységűeké. Egyértelműen igazolódott, hogy a sokfajta és állandó jelleggel ható vérnyomásemelő tényező bizonyos idő fennállása után a szabályozó automatizmust – az esetek egy részében – magasabb szinten rögzíti. De mivel ez a rögzülés a negyven évnél idősebb embereknek csak meghatározott százalékánál fordul elő – holott a környezeti tényezők nagyjában és egészében azonosak -, mégiscsak fel kell tételezni, hogy a szabályozórendszer fokozott érzékenységében volt a hiba.
Szabályozási rendszer
Magának a szabályozási rendszernek a túlérzékenységét – amennyiben az a korai csecsemőkor és az első gyermekévek során jön létre – megfelelő környezeti ingerekkel meg lehet előzni. A házasságok és a család védelme, az anyai szeretet és gondoskodás közvetlenül a születés utáni hónapokban nagy valószínűséggel nemcsak a kiegyensúlyozott és boldog gyermekkornak alapja, hanem az egész életre szóló védettséget nyújt a szorongás, a neurózis és a – Hetényi professzor által az ugyancsak vegetatív zavarnak minősített – hipertónia ellen is.
Harmónia
Ésszerű a helyes szexuális neveléssel is a család leendő utódainak testi és lelki egészségét védeni, hogy a házasságon belül a szexuális harmónia minél szorosabb összekötőkapocs legyen a házasfelek között. A házasságon belül a szexuális harmónia, a félelemtől és az indokolatlan bűntudattól mentes szexualitás sokszor a társadalmi sikernél, az anyagi biztonságnál is erőteljesebb kapocs férj és feleség között. Ahol pedig ez a kapocs erős, ott az utód aligha fog szeretetéhségben, biztonságtudat nélkül nevelkedni.
A férj és feleség közötti harmónia -beleértve első helyen a szexuális harmóniát – nemcsak a család védőszárnyai alatt felnövekvő gyermeket védi a hipertóniától és neurózistól, hanem feleségnek és férjnek egyaránt feloldódást, megkönnyebbülést, életörömöt nyújt a külvilág gyakran halmozott vérnyomásemelő ingereivel szemben.
Mindaz, ami a család vagy a nagyobb csoport, vagy éppenséggel az egész társadalom harmóniáját, békéjét veszélyezteti, egyben fokozottan ingerli vegetatív idegrendszerünket és a föléje rendelt agyi központokat is. Téves lenne a neurózis és a hipertónia megelőzésének egész kérdéskomplexumát a szexualitásra vagy éppenséggel a családra korlátozni, hiszen az embernek biológiai ösztönein, éhségen, szomjúságon, mozgáson, pihenésen, nemi vágyain kívül, vannak még speciálisan emberi vágyai (az érvényesülés, a hatalom és birtoklás vágya) is. Ezeket olyan szinten tartani, hogy az elérhető lehetőségek, és a bennünk feszülő vágyak között bizonyos harmónia jöjjön létre.
Civilizációs hatások
A civilizált környezetben gyakran veszélyeztetett család védelme, az emberek közötti kapcsolatok ápolása, az érzelmi fogékonyság, a boldogságra való készség ébren tartása alkalmas arra, hogy az ember idegrendszerében a feloldás, a megbékélés, a csendes magába szállás örömét szolgálja. Az érzelmi elsivárosodás, a cinizmus, a környezetünkben élő emberek fájdalmával, szenvedésével szembeni közöny, képtelenné teszi az embert magas hőfokú örömélmény befogadására és megfosztja ezért az igazi kikapcsolódás, a maximális pihenés élményétől.
Mit tehet az orvos?
Az orvos miközben ilyen tanácsokat ad, jól tudja, hogy „könnyebb a prédikációt tartani”, mint a benne foglaltakat megvalósítani. Tudja azt is, hogy ezek a tanácsok bármennyire egyszerűnek és kézenfekvőnek tűnnek egyszerű ember és tudós szemében egyaránt, nehezen követhetők és a mindennapos gyakorlásuk egyáltalán nem könnyű. Azért azt is tudomásul kell vennünk, hogy mindenkor lesznek emberek, akiknek – talán örökletes adottságaik, talán előnytelen gyermek- vagy felnőttkori élményeik miatt – olyan lesz a hipotalamuszuk és vegetatív idegrendszerük, hogy hipertóniára és neurózisra hajlamosabbak lesznek mint a náluk szerencsésebbek.
Ez a hajlam sem jelent azonban megmásíthatatlan vagy megfellebbezhetetlen végzetet. Gyógyszerkutatásunk egész sor olyan nyugtatószert bocsátott az orvos és a beteg rendelkezésére, amelyeknek segítségével válságos helyzetekben átmenetileg nyugalmat tudunk magunknak szerezni. Ezek a nyugtatószerek azonban csak tüneti megoldásként, ideiglenesen jöhetnek számításba.
Vérnyomásemelő környezeti ingerek csökkentése
A fokozott érzékenység mérséklését célzó törekvések mellett kísérletet tehetünk arra is, hogy a vérnyomásemelő környezeti ingerek számát csökkentsük vagy – ami lényegében ezzel azonos -néha kitérjünk útjukból. Ezt teszi a szülő, ha saját szorongása miatt nem fegyelmezi állandóan gyermekeit, hanem hagyja, hogy az életkoruknak megfelelő játékkal töltsék idejüket. Ezt teszi a pedagógus, ha a túlméretezett fegyelmezés és vizsgáztatás helyett szuggesztív erejével vágyat kelt a diákban a tudás iránt, és így növeli meg tanításának és a gyermekek tanulásának hatásfokát.
Tanárok felelőssége
Az oktatás irányítói szintén sokat tehetnek a magas vérnyomás megelőzése terén. Ha a vizsgák száma csökken, a vizsgáztatási módszerek javulnak, akkor – annak ellenére, hogy az elsajátítandó tananyag nő – el lehet érni, hogy a neurotikusok és a hipertóniások száma csökkenjen. Hogy ezt a célt elérjük, a pedagógusokat nemcsak szellemi képességeik, hanem személyiségük, lelki alkatuk alapján is kell kiválasztani, és foglalkozásukat, társadalmi presztízsüket a társadalom jóval megbecsültebb rétegébe kell juttatni.
Túlzott elvárások a gyerekkel szemben
Hasznos hipertóniamegelőzés lesz az is, ha megbízható intelligenciatesztekkel pályaalkalmassági vizsgálatokat végeznek, és az eredményeket a szülőkkel, az érdekelt fiatalokkal egyaránt közlik. így elkerülhetővé válik, hogy a szülők túlzott elvárásaikkal gyermekeiket olyan pályákra kényszerítsék, amelyhez sem kedvük, sem szellemi, sem fizikai adottságuk nincsen.
Pihenés fontossága
A hipertóniamegelőzést szolgálná az is, ha a napi nyolc óra munka és az otthoni második műszak után a nőket nem ösztönöznénk arra, hogy a pihenés rovására indokolatlanul olyan tanulási feladatokat vállaljanak, amelyekből sem nekik, sem közvetlen környezetüknek számottevő haszna nincsen. Természetesen ezzel senki sem akarja azt mondani, hogy felnőttkorban ne tanuljunk tovább. Korunkban állandó továbbképzés nélkül a nagyobb felelősséggel járó posztokon aligha lehet meglenni. Ezt a tanulást azonban nem kell mindig órák hosszat tartó iskolapadban üléssel azonosítani.
A televízió, a programozott oktatás, a különböző audiovizuális módszerek olyan lehetőséget kínálnak már ma is, amelyeknek segítségével a „felnőtt diák” is képes szabad idejétől és szellemi képességeitől függő ütemben bármilyen ismeretet elsajátítani anélkül, hogy órák hosszat üljön a padban és az iskolába oda-vissza esetleg egy-két órát utazzék. Ezek az oktatási módszerek nemcsak a hipertóniások számát csökkentenék, hanem garantálnák azt is, hogy a mai, inkább iskolalátogatást igazoló bizonyítványok helyett, a továbbképzésben részt vevő ember valóban a szükséges ismeretanyagot sajátítsa el.
Sorolhatnánk még akár oldalakon keresztül a hipertóniamegelőzés lehetőségeit
Hivatkozhatunk arra is, amit a hipertóniás életmódjával kapcsolatosan elmondottunk, hiszen az elhízás kerülése, ésszerű táplálkozási szokások meghonosítása, a kellő mozgás, fizikai munka vagy sport nemcsak a már fennálló hipertónia esetén hasznos, hanem alkalmas arra is, hogy a hipertóniát megelőzze. Ugyanez érvényes az évi szabadságra is.
Fontos az, hogy tömegkommunikációs eszközeink mindennapi aktuális politikai, kulturális, oktatási és tömegszórakoztatási célok mellett egy kicsit tartsák mindig szem előtt az ifjúság, a család és minden állampolgár lelki egészségét is. Egészségügyi hatóságaink pedig az egész országot átszövő pszichiátriai hálózat felépítésével lehetőséget nyújthatnának arra, hogy kivezessék a konfliktushelyzetbe jutott embert abból a veremből, amelybe akár önhibájából, akár mások miatt jutott.
A gyárakban, üzemekben alkalmazott pszichológusok már ma is sokat tesznek a termelés fokozásáért. Alighanem gazdaságos befektetés lenne nemcsak a termelés fokozása, hanem az egyén és a kisebb csoportok harmonikus együttélésének érdekében is növelni az emberek lelki egészségével törődő pszichiáterek számát is. A boldogabb, a konfliktusoktól mentesebb emberek ugyanis munkahelyükön is inkább megállnák helyüket, és ritkábban szökkenne magasabbra időszakos vizsgálatoknál a vérnyomásmérő higanyszála.
Humor
Ne vétessék komolytalanságnak vagy éppenséggel tréfának, ha a hipertónia megelőzése érdekében még a humorra, a nevetésre is emékeztetünk. A humorérzékkel bíró ember, akinek lelki hullámhossza a legválságosabb pillanatokban is fogékony egy-egy bölcs mosolyra vagy hangtalan kuncogásra, immúnis, lelki védőoltása van a hipertónia és a neurózis ellen. A merev, dogmatikus, minden emberivel szemben érzéketlen „állati komolyság” pedig sajnos gyakran predesztinál nemcsak képmutatásra és kegyetlenségre, hanem a hipertóniára is.
Hogy a humorérzék, a nevetés vagy mosoly miért véd a szorongás, a magas vérnyomás ellen, azt a lélektan művelői nagyon jól tudják. Az agresszió kellemetlen nemcsak azokra az emberekre, akik agresszív társuk viselkedését tűrni kénytelenek, hanem magára az agresszívre is. Talán még az agresszivitásnál is kellemetlenebb szubjektív élmény a félelem, amikor pirulunk, verejtékezünk. Viszont mihelyt elmúlt az agresszivitás, mihelyt kioltódott lelkünkből a félelem, derűs megelégedettség és mosoly ül ki arcunkra. Az állatban is biztosan megvan a sikeres küzdelem vagy az elmúlt rettenet után a siker vagy a megnyugvás élménye.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.