Megváltozik-e a vérnyomás az autóvezetés hatására?
Az autóvezetés körülményeitől függően a vérnyomás a normális értékhatárokon belül maradhat, de jelentősen meg is emelkedhet, s kialakulhat magasvérnyomás-betegség is.
Különbséget kell tenni a hivatásos és a nem hivatásos gépkocsivezetők között. A hivatásos gépkocsivezetők esetében a naponta vezetéssel töltött órák száma, az adott munkakörben eltöltött idő, és a munkakörülmények (pl. a forgalom) játszanak szerepet a hipertónia kialakulásában.
Kamionvezetőkön, különösen rossz időben és nehéz forgalmi körülmények között, igen magasra emelkedett az adrenalin szint. Ilyenkor a pulzusszám is igen magas volt. A hosszú vezetési idő végéhez közeledve szignifikánsan csökken a szívfrekvencia, ami lehet a fáradás, illetve a figyelem csökkenésének a jele . A hosszú vezetés alatt megszűnik a vérnyomásnak a pihenő napokon mért diurnális ritmusa.
Rendszeres vezetés hatásai
A rendszeresen nagy megterhelésnek kitett autóvezetőkben (pl. városi autóbuszvezetőkben) könnyen alakul ki magasvérnyomás-betegség. Egy felmérés szerint a nagyvárosi forgalomban vezetők között 10 évi munkaviszony után közel 30%, 20 évi munkaviszony után pedig 40% volt a hipertóniások aránya. Terheléses vizsgálatok során kiderült, hogy a fiatal gépkocsivezetők diasztolés vérnyomása szignifikánsan magasabb volt, mint a kontroll csoporté.
Reflektor próbák. EEG
Éjszaka is rendszeresen vezetők (pl. kamionvezetők, távolsági autóbuszvezetők) vizsgálatakor alkalmazzák a reflektor próbát (glare pressor test). A próba abból áll, hogy erős fényt villantanak a vizsgált személy szemébe, mintegy utánozva az éjjel szembejövő gépjármű reflektorát. Az erős fény hatására átlagosan 10 Hgmm-el emelkedik a vérnyomás. A diasztolés nyomás jobban emelkedik, mint a szisztolés. Előfordulhatnak kamrai extraszisztolék is.
- A magas vérnyomás kezelése életmódváltással
- Vérnyomás mérő műszerek fajtái
- Hipertenzió kialakulásának okai, tünetei
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az agy elektromos tevékenysége (EEG) deszinkronizálódik, hosszú időre eltűnik az ∝-aktivitás. A hivatásos vezetők érzékenyebben reagálnak, mint a kontroll csoport tagjai, akiknél nem változott szignifikánsan a vérnyomás az erős fény hatására. Éppen ezért alkalmazzák a próbát a hivatásos vezetők alkalmassági vizsgálatakor.
Mindenkinél más reakciót vált ki a vezetés
Nem hivatásos gépkocsivezetők esetében az adott körülményektől (pl. csúcsforgalom, váratlan forgalmi akadályok) függően emelkedhet a vérnyomás. A vérnyomásemelkedés mértéke egyénenként változó. Vannak olyanok, akiket megnyugtat az autóvezetés, mások viszont, különösen az emocionálisan labilis egyének kis megterhelésre is (pl. kisebb szabálytalanság) hevesen reagálnak, gyorsan és magasra emelkedik a vérnyomásuk, szapora a pulzusuk, koszorúérgörcs és infarktus is előfordulhat.
A fokozott szimpatoad-renalis aktiváció különösen veszélyes lehet szív-érrendszeri megbetegedések esetén. Mindezek figyelmeztetnek az alkalmassági vizsgálatokat végzők felelősségére.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.