Aromaterápiás masszázs
Ennek a csodálatos aromaterápiás masszázssorozatnak minden mozdulatát három-öt alkalommal kell megismételni. A kezelt személy hason fekszik, melegen betakargatva, lábfeje és bokája alatt párnával. A kezelés a háton kezdődik.
Néhány szó a kezelésről
Ez a holisztikus kezelés, amelyet a francia Micheliné Arcier fejlesztett ki, a természetes lazító és gyógyító terápiák kombinációja.
Alkalmazza a simítást, a gyúrást, az akupresszúrás pontok ingerlését (a Hagyományos Kínai Orvoslás meridiánelmélete alapján), illetve több nyirokelvezetési technikát (melyek segítenek eltávolítani a salakanyagokat, megszüntetik a folyadék-visszatartást, és serkentik az immunrendszer működését). Stimulálja a kezes a lábfej, illetve az arc reflex-pontjait, melyek mind egy-egy szervnek vagy a test valamely részének felelnek meg. Az aromaterápiás masszázs épít a polaritás-terápiára is, mely azon a feltevésen alapul, hogy a szervezet egyes részei között folyamatos elektromágneses áramlás van.
Bizonyos testrészek pozitív, mások negatív töltésűek
Egészséges, harmonikus személyeknél a pólusok között szabadon áramlik az életenergia, ám ha elakad, energiablokkok keletkeznek. A terapeuta saját mágneses erőterével igyekszik kiegyensúlyozni az életenergia áramlását. így kezdjük: tegyük bal kezünket a tarkóra, és tartsuk ott néhány másodpercig. Közben jobb kezünket csúsztassuk a két lapocka közé, majd a hát közepére, végül az alsó háti szakaszra.
1. A nyak gyúrása és nyomás a nyakszirtre
Kezünkkel gyengéden gyúrjuk át a nyakat alulról felfelé, majd keresztben a koponyaalapnál. A fej jobb oldalát bal kezünkkel megfogva mutatóujjunkkal gyakoroljunk nyomást a koponyaalapra, a fülhöz közeli területről kiindulva. Amikor elérjük a gerinc vonalát, cseréljük fel a két kezet, és a jobb kéz középső ujjával gyakoroljunk nyomást a koponyára. Ez a mozdulat hatékonyan fellazítja az izmokat ezen a területen.
2. Nyolcasok
Egyenletes, hosszú simításokkal vigyünk fel olajat a hát egész felületére. Tegyük mindkét kezünket az alsó háti szakaszra, és seprő mozdulatokkal haladjunk felfelé a gerinc mentén, végig a vállon, majd vissza lefelé. A hát közepén keresztezzük a kezünket, majd befejezésként gyengéden csipkedjük meg a csípő két oldalát. Ez a mozdulatsor korlátlanul ismételhető, alkalmazásával biztosítható a kezelés folytonossága.
3. A gerinc melletti hosszanti árkok kezelése nyomással
A gerinc végétől indulva fektessük mindkét tenyerünket a hátra úgy, hogy hüvelykujjunk a gerinc mentén legyen, majd hüvelykujjal alkalmazzuk a nyomás-lazítás-elengedés módszerét. Haladjunk a nyakig, aztán végezzük el a mozdulatsort a gerinc másik oldalán. Masszírozzuk a két oldalt váltakozva összesen ötször. Ez a mozdulat, amely a hagyományos kínai gyógyászatban a húgyhólyag meridiánját követi, a szimpatikus idegrendszert stimulálja.
4. Nyirokkisöprés
Következő mozdulatként alkalmazzuk a nyirokkisöprés technikáját. Induljunk a tompor tetejétől úgy, hogy két hüvelykujjunk összeér. Könnyedén csúsztassuk fel őket a gerinc két oldalán, egy hosszú és két rövid seprésszerű mozdulatot használva, s így jussunk el egészen a nyakig. A nyirok elvezetése javítja a nyirokkeringést.
5. Kanalazó és zongorázó mozdulatok
Ha a bőrt két kezünket kanálszerűén tartva kiemeljük, megszüntethetjük a hát izmaiban lévő, az energia szabad áramlását akadályozó feszültségeket, illetve serkenthetjük a vér és a nyirok keringését. Az alsó háti szakaszon a nyak felé haladva kanalazó mozdulatokkal emelgessük fel a bőrt. Váltakozva dolgozzunk a gerinc két oldalán. Ezután futtassuk végig ujjainkat és kezünket a test két oldalán. Használjuk ezt a technikát egészen fel a vállig.
A deréktájék
Az aromaterápiás masszázs javítja a vér- és nyirokkeringést, ezért segíthet az alsó háti szakasz problémáinak – fájdalom, izomfeszülés – enyhítésében. A karon, illetve a kézfejen alkalmazott gyengéd technikák hozzájárulnak a teljes ellazuláshoz.
1. Nyolcasok
A medence területén alkalmazott nyolcas fogás kiváló simító technika, melynek segítségével könnyebb felvinni az olajat, illetve az izmok bemelegítésében is nagyon hatékony. Tegyük mindkét kezünket a jobb csípőre, aztán húzzuk a bal kezünket magunk felé, miközben a jobb kéz folytatja a masszázst nyolcas alakban.
2. Körkörös és legyezőszerű mozdulatok
A keresztcsont tetejétől kiindulva mozgassuk mindkét hüvelykujjunkat körkörösen a medencecsont felett. Ugyanezt a területet ujjainkat legyezőszerűen széttárva simítsuk át. Ezek a mozdulatok hatékonyan lazítják a farizmot.
3. A vese simítása
Az alsó háti szakasz gyengéd simítása megnyugtatja a vesét, és serkenti a nyirok áramlását. Dolgozzunk kinyújtott tenyérrel, folyamatos mozdulatokkal, a csípő irányába haladva.
4. Simítás a karon
Az illóolajok felviteléhez használjuk a simítás technikáját. A kar masszírozását a derék vonalától, az alkaron kezdjük, egészen a vállig haladunk, majd lefelé a karon, s végül gyengéden meghúzogatjuk az ujjakat. Amikor idáig eljutottunk, tetszés szerint megmasszírozhatjuk mindkét kézfejet.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.