Gyógymasszázs kisebb panaszok és betegségek kezelésére
Az aromaterápiás masszázs az érintés előnyeit az illóolajok gyógyhatásával ötvözi, ami hatékony kombinációnak bizonyulhat egy sor egészségi panasz esetén.
Stresszoldás
Az aromaterápiás masszázs legszembetűnőbb eredménye az egészségi állapotban bekövetkező javulás. Serkenti például a vérkeringést, csillapítja a fájdalmakat, lazítja a merev izmokat, gyógyítja az izomhúzódást. A testi feszültség oldásával párhuzamosan a szellemi és érzelmi feszültség is oldódik. A terápia egyik legfőbb előnye éppen stresszoldó hatása, ami viszont megint csak visszahat fizikai hogylétünkre. Az illatok nem csupán az ellazulásban segítenek, de bizonyítottan csökkentik a magas vérnyomást, továbbá hozzájárulnak a légzés, a szívverés ritmusának szabályozásához.
Egyes nyugtató hatású illóolajok, különösen a kamilla és a rózsa, elősegítik az érzelmi és fizikai stressz oldását, rövid távon biztosítják a pihentető alvást, illetve megszüntetik az elhúzódó idegfeszültséget, még mielőtt az állandósult kényelmetlenséggé válna, és negatív gondolkodást eredményezne.
Ennek köszönhetően a test regenerálódik, működése kiegyensúlyozottá válik; ezzel egyidejűleg oldódik a szorongás, a depresszió. Az olyan kedélyjavító illóolajok, mint az ilang-ilang és a levendula aromaterápiás masszázs során történő alkalmazása bizonyítottan antidepresszáns, élénkítő és egyben nyugtató hatással bír.
Önmasszázs
Gyakori problémák
Az aromaterápiás kezelés a masszázs típusától függően lehet serkentő, nyugtató vagy lazító hatású. Nagy segítséget nyújthat emésztési zavarok, például puffadás, illetve légúti megbetegedések, többek között influenza, meghűlés, arcüreggyulladás és szénanátha esetén. Számos kisebb egészségi panasz és irritáció megszüntetésére ugyancsak alkalmas. Illóolajok alkalmazásával sok esetben elkerülhető a gyógyszeres kezelés, így nem kell számolnunk az esetleges mellékhatásokkal sem.
Több illóolaj – mint például a citrom vagy a teafa – bizonyítottan erősíti az immunrendszert, valamint fertőtlenítő, gombaölő és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik. A regeneráló hatású illóolajok, mint a tömjén, aromaterápiás masszázs során táplálják a bőrt, és segítenek az öregedéssel járó bőrszárazság, valamint a finomabb ráncok kialakulásának megelőzésében.
Az aromaterápiás masszázs sokszor energetikai szinten fejti ki hatását, vagyis számos jelentős előnye kevésbé szembetűnő. Például a boróka vagy a ciprus serkenti a vér- és a nyirokkeringést, ami gyorsítja a salakanyagok kiválasztását, és elősegíti a szervezet méregtelenítését.
Mivel az aromaterápiás masszázshoz használt illóolajok a bőrön keresztül felszívódnak, a véráramon keresztül a belső szervekhez is eljutnak. Az alkalmazott technikák és fogások sem kizárólag a közvetlenül kezelt izmokra hatnak, hiszen önmagukban is rendelkeznek keringésfokozó, illetve nyugtató, frissítő vagy lazító hatással.
Pihenőidő
Az aromaterápiás masszázs talán legfontosabb előnye, hogy tökéletes kikapcsolódást biztosít: képes a 21. század zaklatott életviteléből kiragadni és feltölteni. A szellemi és érzelmi kiégettség ellen hatékony segítség lehet a teljes ellazulást nyújtó masszázs, mely nemcsak az általános életminőséget javítja, hanem az elme, a test és a lélek lehetőségeinek teljesebb megismerését is lehetővé teszi.
E csodálatos illatok nagymértékben hozzájárulhatnak személyiségünk erősödéséhez, közérzetünk javulásához, a figyelem, az emlékezőképesség, az összpontosítás fejlesztéséhez, valamint a félelmek, fóbiák leküzdéséhez.
Az érintés ereje
Technológiától vezérelt világunkban sokkal inkább a szemünkre és fülünkre hagyatkozunk az információ befogadásakor és értelmezésekor, mint elődeink, akik a tapintás érzékét legalább annyira használták.
A kutatási eredmények arra utalnak, hogy azok körében, akiket nem ölelnek vagy simogatnak rendszeresen – mint például az idősek otthonában élőket -, az átlagosnál gyakoribb a depresszió. A rendszeres, szerető érintésben nem részesülő csecsemők és kisgyermekek az érzelmi stressz jeleit mutatják.
Aromaterápiás masszázzsal visszahozhatjuk az érintés erejét életünkbe; egészségünk és szeretteink egészsége tehát szó szerint a mi kezünkben van.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.