Miből álljon a kiegyensúlyozott étrend?
A kiegyensúlyozott étrend
A környezetbarát ételek kiegyensúlyozott fogyasztása nem csupán a jó erőnléthez és az egészséghez nélkülözhetetlen, hanem segít a modern élettel járó stressz leküzdésében is. Az alábbiakban ellenőrizhetjük, hogy szervezetünk eleget kap-e a fehérjék, szénhidrátok, zsírok és olajok alapvető építőköveiből.
Fehérjék
Az állati eredetű táplálékok nélkülözhetetlenek a bőr, a haj, az izmok és a csontok fejlődéséhez, s a fehérjék előállításához szükséges valamennyi létfontosságú aminosav megtalálható bennük. Ha vegetáriánus vagy vegán étrenden élünk, elengedhetetlen, hogy sokféle növényi táplálékot fogyasszunk, mert csak így jutunk hozzá a fehérjék előállításához szükséges valamennyi aminosavhoz.
Hús és egészség
A sovány húsok fontos részét képezhetik étrendünknek. Legyünk azonban óvatosak, mert a zsíros és a feldolgozott húsokkal túl sok telítettzsírsav-tartalmú zsírt és sót viszünk be. Általánosságban elmondható, hogy jobb, ha kevesebb állati fehérjét és több feldolgozatlan élelmiszert fogyasztunk.
Hetente 3-4 alkalommal együnk sovány vörös húst, emellett néhányszor fogyasszunk halat és hüvelyest is, s étrendünket egy kis csirkehússal (bőr nélkül) tegyük változatosabbá! Túl sok magas zsírtartalmú állati fehérje fogyasztása kimutathatóan növeli a szívbetegség, a magas vérnyomás, valamint egyes daganatok és vesebetegségek kockázatát.
Érjük be egy tenyérnyi sovány hússal, s inkább a zöldségköret vagy a saláta mennyiségét növeljük!
- A cukor kiiktatása étrendünkből
- Rákmegelőző étrend
- Egészségtelen zsiradékok
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A zsíros hús, a feldolgozott húsok jó része és a csirke bőre is nagyon sok telített zsírsavat tartalmaz, mely nem tesz jót a szívünknek. Kerüljük a zsíros húsú kacsát és libát: együnk inkább csirkét, pulykát, bőr nélkül!
Ha idősebb korunkra nehéznek találjuk a hús rágását, próbálkozzunk sovány vagdalt húsokkal és a sülteknél puhább főtt húsokkal, s egészítsük ki étrendünket olyan fehérjeforrásokkal, mint a tojás, a hüvelyesek és a szójakészítmények!
Kóstoljuk meg a vadhúst – például a szarvast! Ez a sovány és egészséges húsféle különösen jó választás, mivel viszonylag kevés telített zsírsavat tartalmaz.
A háziállatok tömeges legeltetése sokféle módon árt a környezetnek, egyebek közt a talajerózió gyorsítása és az üvegházhatású metángáz termelése révén. Ha már úgyis csökkenteni akarjuk a húsfogyasztásunkat, vásároljunk szabadtartású vagy ökotermékeket! Ezek előállításához kevésbé belterjes, a környezetet kímélő módszereket használnak.
Vegetáriusoknak
Olyan étrendet állítsunk össze, amely egész gabonaszemeket, olajos magvakat és hüvelyeseket is tartalmaz, mivel ezek együttesen már biztosítják az összes létfontosságú aminosavat.
- Fogyasszunk több szójaterméket, például tofut, misót vagy tempeht! Ezek a hús legjobb alternatívái, mivel teljes értékű fehérjét tartalmaznak. A szója emellett sok fitoösztrogént is tartalmaz, amely segít a koleszterinszint csökkentésében, gátolja a ráksejtek fejlődését, valamint enyhíti a menopauza tüneteit.
- Kóstoljuk meg a tönkölybúzából készült tésztát: kiváló fehérjeforrás vegetáriánusok számára, s 10-25 százalékkal több fehérjét tartalmaz, mint a hagyományos búzalisztes tészta.
- Együnk búzacsírát, lencsét, tökmagot és sózatlan olajos magvakat, mert ezekben is sok a fehérje és az élelmi rost, ráadásul alig tartalmaznak telített zsírsavat.
- Ha nem vegán étrenden élünk, együnk mindennap némi tejterméket vagy tojást is! Ezek jó fehérje-források, különösen kisgyermekek számára, illetve egyes idősebb embereknek is, akiknek gondot okozhat a napi fehérjeigény fedezéséhez szükséges mennyiségű gabonaféle és hüvelyes elfogyasztása.
A helyes egyensúly
Ez a háromszög eltér attól a táplálékpiramistól, amelyet egy évtizeddel ezelőtt ismert meg a világ. Ma már tudjuk: a hántolatlan gabonafélék és a növényi zsiradékok főszerepet játszanak az egészséges étrendben.
- Együnk sok növényi táplálékot! Teljes kiőrlésű lisztből sütött kenyér és hántolatlan gabonafélék Barna rizs, teljes kiőrlésű lisztből készült tészták Olajos magvak és hüvelyesek Zöldségek és gyümölcsök
- Állati eredetű élelmiszereket csak mértékkel fogyasszunk!
- Csak keveset! Finomított gabonafélék, Olajban sült ételek ,Állati zsiradék, Édességek Margarin,Tej, joghurt, sajt Hús, hal, baromfi és tojás
- Egyetlen élelmiszer se kerüljön túlsúlyba az étrendünkben, bármilyen egészséges is, mivel az óhatatlanul megzavarja a szervezet egyensúlyát!
Jó ötlet
Szénhidrátok
A szénhidrátok cukrok vagy keményítők formájában lehetnek jelen táplálékunkban. Az összetett szénhidrátoknak is nevezett keményítők a kenyérben és a péksüteményekben, a gabonapelyhekben, a rizsben, a tésztákban és a magas keményítőtartalmú zöldségfélékben (burgonya, kukorica) fordulnak elő. A szénhidrátok látják el a szervezetünket a működéséhez szükséges energiával.
- Próbáljuk csökkenteni a finomított szénhidrátokat tartalmazó ételek, például a cukor, az édességek és a kekszek fogyasztását! (A szénhidrátok a feldolgozottság fokától függően lehetnek finomítottak vagy finomítatlanok.) Ezek ugyan gyors energialöketet adnak, ám az hamar el is múlik.
- A magas szénhidráttartalmú ételek közül válasszuk a hántolatlan gabonaféléket, a barna rizst és a hüvelyeseket, például a csicseriborsót vagy a babot! Ezek hosszú távon több energiát adnak, mint a finomított termékek, például a fehér kenyér, ráadásul sok más fontos tápanyagban is jóval gazdagabbak.
- Próbáljuk ki, hogy a ma kapható sokféle hántolatlan gabona közül melyik felel meg számunkra a leginkább – a köles, a rozs, a hajdina vagy az „újra felfedezett” ősi fajták, mint például a tönkölybúza, a tönkebúza, a rizsparéj (amerikai rizs) vagy az amaránt!
- Próbáljunk mindennap vagy hetente legalább néhány alkalommal ebédre vagy vacsorára egy adag szárazbabot, sárgaborsót vagy lencsét fogyasztani! Akár be is csempészhetjük ezeket a családi ételekbe: adjunk babot a bolognai spagettihez, vagy törjünk össze egy csészényi vajbabot, és keverjük burgonyapürébe!
- Ha rágcsálni támad kedvünk, együnk friss, nyers szezám-, napraforgóvagy tökmagot, ezeket saját készítésű muffinra is rászórhatjuk. Emellett ezek a magvak kitűnően díszítik a salátákat, tésztákat, párolt zöldségeket és ragukat.
GI? Az meg mi?
A glikémiás index (GI) a táplálkozási szakértők által kifejlesztett mutatószám, amely azt jelzi, hogy a szénhidrátok milyen gyorsan bomlanak le cukorrá, és jutnak a vérbe — vagyis a különböző szénhidrátok vércukorszint-emelő hatásának mutatója. Azok az egészségesebbek, amelyek lassabban és kisebb mértékben növelik meg a vércukorszintet. Egyes élelmiszerek csomagolásán már látható a GI jelzés, amely azt mutatja, hogy az adott terméknek már vizsgálták a glikémiás indexét. A szénhidráttartalmú élelmiszerek Gl-értéke 1 és 100 között lehet.
- Olyan élelmiszereket, ételeket válasszunk, amelyeknek alacsony (55-nél kisebb) a glikémiás indexe! Ezek tartósabb energiát adnak, azaz a vércukorszintet lassan, fokozatosan emelik meg, majd az ugyanígy süllyed vissza.
- A „lassan égő” energiát tartalmazó élelmiszerek, például a hüvelyesek, a zsírszegény tejtermékek, a teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér vagy a gabonapelyhek jobban megfelelnek a cukorbetegek és a fogyni vágyók számára, mert tovább érzik magukat jóllakottnak.
- A magas (70 fölötti) mutatójú ételeket, például a burgonyát, a cukros fogásokat és a fehér kenyeret testmozgás előtt fogyasszuk, amikor hasznát vesszük az energialöketnek!
- Ne vigyük túlzásba! Egyes egészséges fogások Gl-értéke jóval magasabb lehet más, kevésbé tápláló ételekénél. 50 gramm friss ananász Gl-értéke például magasabb, mint ugyanennyi csokoládéé. Az ételek kiválasztásakor mindig a tápérték legyen a fő szempontunk!
Zsírok és olajok
Szervezetünknek az erős és rugalmas sejthártyák felépítéséhez hozzá kell jutnia különféle létfontosságú zsírsavakhoz. Egészségünk megőrzése érdekében fogyasszunk inkább telítetlenzsírsav-tartalmú zsírokat (ezeket általában a növényi táplálék és a hal tartalmazza) az (állati eredetű és gyorséttermi ételekben található) telítettekkel szemben, mivel az utóbbiak fokozzák a szívbetegségek kockázatát.
- Kerüljük a túl sok telített zsír bevitelét, vagyis ne fogyasszunk sok zsíros húst, süteményt, disznózsírt és vajat! E zsírok szobahőmérsékleten szilárd vagy részben szilárd halmazállapotúak, s növelik a szívbetegség és a II. típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
- Válasszunk egyszeresen telítetlen zsírsavakat tartalmazó zsiradékokat, például az olíva- vagy repceolajat, esetleg többszörösen telítetleneket, például napraforgó- vagy pórsáfrányolajat; ezek szobahőmérsékleten mind folyékonyak. A legjobbak az ómega-3 zsírsavakban gazdag zsírok és olajok, amiket egyebek közt a dióban, a lenmagban és a mustármagban találunk.
- Együnk több zsíros húsú halat, például lazacot, pisztrángot és makrélát! A bennük található ómega-3 zsírsavak nélkülözhetetlenek az idegrendszer egészségéhez, csökkentik a „rossz” LDL-koleszterin szintjét, és segítenek fenntartani az artériák rugalmasságát.
- Csökkentsük minimálisra a fölözetlen tejből készült, sok telített zsírsavat tartalmazó tejtermékek fogyasztását! Válasszunk csökkentett zsírtartalmú tejet, joghurtot, túrót!
- Próbáljuk csökkenteni az állati zsiradékok bevitelét!
- Együnk meg naponta I evőkanál hidegen sajtolt lenolajat: keverjük salátába! Ez kétszer annyi ómega-3 zsírsavat tartalmaz, mint a halolajok.
- Kerüljük a bő olajban sült ételeket! Ha otthon főzünk, inkább grillezzünk, vagy pirítsuk az ételt egészen kevés pórsáfrány-, kukorica-, szója- vagy olívaolajjal!
- Olvassuk el a címkéket, hogy elkerüljük a „rejtett” zsírokat – ezek a feldolgozott élelmiszereknél gyakoriak. Kerüljük az alábbiakat: pecsenyezsír, disznózsír, főzőmargarin, tej szárazanyag, tej-, szín, kókuszzsír, kakaóvaj!
- Kerüljünk minden olyan terméket, amely „hidrogénezett” vagy „transz-” zsírsavakat tartalmaz -ezek telített zsírsavak!
- A chipsek helyett ropogtassunk inkább pattogatott kukoricát!
Barát vagy ellenség?
- A ,,jó”koleszterin: összegyűjti a „rossz” koleszterint. Mennyisége rendszeres mozgással és fogyással növelhető.
- A ,,rossz”koleszterin: az artériák falára tapad, s akadályozza a véráramlást. A túl sok telített zsír fogyasztása növeli a vér LDL-szintjét.
- A szabad gyökök: olyan molekulák, amelyek sejtkárosodást okozhatnak. Jelen vannak a szervezetben, de képződhetnek külső tényezők, pl. a napfény vagy a környezetszennyezés hatására is.
- Az antioxidánsok: hatástalanítják a szabad gyököket, s megvédik a sejteket. A növényi táplálékban jelen lévő fitovegyületek jó része antioxidáns hatású.
- Avokádó: Az összetört avokádóból nemcsak ízletes ráksalátát készíthetünk, hanam kenyérre is kenhetjük. Nagyon finom, sok hasznos zsírsavat tartalmaz, ráadásul tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal és élelmi rosttal.
- Mogyoróvaj: Olyan márkát válasszunk, amely nem tartalmaz részlegesen hidrogénezett olajokat! A mogyoróvajat otthon mi magunk is elkészíthetjük: tegyünk 500 g pirított földimogyorót, 1/4 csésze mogyoróolajat és 1/2 teáskanál sót a turmixgépbe, majd addig pépesítsük, amíg megfelelő állagú lesz!
- Olajok: Csepegtessünk egy kevés extraszűz olívaolajat vagy hidegen sajtolt dióolajat a kenyérre! Kiváló uzsonna lehet belőle egy kis salátával.
- Zsírszegény túró és sajtok: Vaj helyett kenjünk a kenyérre túrót vagy friss ricottát, esetleg készítsünk ezekből rafináltabb krémeket!
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.