Mit kell tudni a cukorbaj okozta vesebajról?
A cukorbetegség a szervezet egészére, minden szervére, így a vesére is kihatással van. A főleg felnőttkorban jelentkező, úgynevezett 2-es típusa ma az egyik leggyakrabban előforduló népbetegség, mely a végstádiumú veseelégtelenség leggyakoribb oka (30% !). Ez a szám sajnos emelkedést mutat. Sokszor gyengén látó, végtagamputált, elesett, idős cukorbeteg úgy került műveseprogramba, hogy nem tudott előzetesen a vesebajról, annak várható kockázatáról.
Mi a cukorbaj legfontosabb ismérve és következménye?
A magas vércukor hosszú távon megtámadhatja az érrendszert, a szemet, a szívet, az idegrendszert, a vesét. A gyakoribb, legtöbbször 40-50 éves felnőtteknél jelentkező, 2-es típusú cukorbetegség formánál, mivel kezdetben tünetei enyhék, sokszor nem kerül időben felismerésre vagy elhanyagolódik, kezelése nem megfelelő, de káros hosszú távú következményei jelentkezni fognak (a veseérintettség kb. 20-40%-ban).
Gyermekkori cukorbetegség
A gyermekkorban kezdődő, l-es típusú formánál a vese érintettsége az első tíz évben ritka, leggyakoribb a 25-30. évben. A javuló anyagcsere-vezetéssel ebben javulás várható. A cukorbetegség veseérintettsége örökletes tényezőktől is függ, ha a szülőknél előfordult, az utód, illetve a férfi nem veszélyeztetettebb.
A veseérintettség első jele lehet a normálist (30 mg/nap alatt) meghaladó fehérjeürítés. Ez a korai időszakban csak érzékenyebb vizsgálatokkal mutatható ki (mikroalbumin ürítés 30-300 mg/ nap), ha fokozódik, már a rutin vizsgálatok is jelzik (300 mg/nap feletti ürítés). A nagy mennyiségű fehérjeürítés a lábszáron, arcon, kézen, illetve testszerte vizenyő megjelenéséhez vezethet.
Hogyan lehet kezelni a cukorbetegséget?
A cukorbetegség megfelelő kezelésével, vagyis a vércukorszint csökkentésével – lehetőség szerint közel normalizálásával – a szövődmények kialakulása lassítható, illetve elkerülhető. Ehhez azonban a betegséget időben fel kell ismerni, a beteget megfelelően vezetni betegségében.
- Áttörés a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára
- A cukorbetegség típusai és kezelése
- A cukorbetegség és hatása az érrendszerre
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ez az 1-es típusnál az egyénre szabott, életmódhoz igazodó cukorbeteg-diéta, többszöri adagolású inzulinkezelést, a 2-es típusnál a fogyást, rendszeres testmozgást, zsír-, szénhidrát-, kalóriaszegény étrendet, vércukorcsökkentő gyógyszereket, szükség esetén inzulinkezelést jelenti.
Vesebetegség, mint szövődmény
A veseszövődmény meglétének mielőbbi felismerése érdekében a vizeletből fehérje meghatározást, illetve a vérből salakszintet rendszeresen ellenőrizni kell a cukorbeteg gondozását végző rendelésen (háziorvos, cukorgondozó), ismert cukorbetegeknél először félévente, majd megjelenő fehérjeürítést követően 3 havonta. A vizeletfehérje-meghatározáshoz gyűjtött vizelet mintára is szükség van (24 órás). A kimutatott vesekárosodás esetén speciális gondozásra, kezelésre van szüksége a betegnek, melyet nefrológus, a vesebetegségek specialistája végez.
A beteg felelőssége betegségének, az orvosi előírásoknak komolyan vétele tünetmentes időszakban is. Vizenyő jelentkezése esetén -akár enyhe boka-, szemhéjvizenyő -, illetve vizeleteltérés (színe, szaga, mennyisége, vizelés gyakorisága, fájdalmassága) esetén vizeletvizsgálat indokolt.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.