A nátha kezelése és megelőzése
A tudósok távoli bolygókat fedeztek fel és fölözött tejet adó teheneket nemesítettek, de a közönséges meghűlés, azaz a nátha ellen eddig még nem sikerült gyógymódot találniuk. Ez nagyrészt a betegséget okozó több száz különböző vírustörzzsel magyarázható. így aztán nátha esetén továbbra is csak a tüneteket kezelhetjük. Az itt ismertetett náthaenyhítő módszerek többsége felnőttekre vonatkozik; a kutatók szerint gyerekek és tinédzserek esetében nem kell más, csak sok folyadék meg napi egy tányér csirke-erőleves. Gyerekek számára kifejezetten nem ajánlják meghűlés elleni gyógyszerek szedését.
Dekongesztánsok (orrdugulás elleni szerek)
A dekongesztánsok az orr nyálkahártyájában lévő, megduzzadt erek összehúzásával fejtik ki hatásukat. Egyetlen adagjuk 3-10 órán át segíthet tisztán tartani az eldugult orr járatokat (de háromnapi használat után e készítmények a jelek szerint elveszítik hatásosságukat).
Hátrányaik: a szájon át szedett dekongesztánsok álmatlanságot, idegességet és szívdobogást okozhatnak; az orrspray-k az orr nyálkahártyáját kiszárítva orrvérzést idézhetnek elő, és ha három-négy napnál tovább használják őket, akkor „visszahozhatják” az orrdugulást.
Aszpirin vagy ibuprofen
A nemszteroid típusú gyulladáscsökkentők (NSAID-ok), például az ibuprofen vagy az aszpirin, nem csupán a meghűléssel olykor együtt járó hőemelkedést szoríthatják vissza. Az olyan tüneteket ugyanis, mint az orr-dugulás, a tüsszögés vagy a torokfájás, gyulladás okozza (az immunrendszer fellép a szervezetbe került vírusokkal szemben). Így már érthetőbbek annak a brit vizsgálatnak az eredményei, amely megállapította, hogy az NSAID-ot és dekongesztánst kombinációban használó náthás betegek tünetei nagyobb mértékben enyhültek, mint azokéi, akik önmagában szedték a két szer valamelyikét.
Andrographis pankulata
A főként Skandináviában népszerű, nátha és influenza ellen használt gyógynövény kevésbé ismert, mint más, e célra hatásosnak tartott növények, pedig lehet, hogy mind közül ez a legjobb. Egy gondosan megtervezett, 158 náthás felnőtt bevonásával végzett chilei vizsgálatban azok a betegek, akik öt napon át napi 1200 milligramm andrographist szedtek, 28 százalékkal kevésbé érezték magukat fáradtnak, torokfájásuk és orrdugulásuk súlyossága pedig nagyjából a felére csökkent.
- A kihűlés veszélyei
- Meghűlésekkel kapcsolatok kérdések, folyton megfázom!
- Köhögés és meghűlés elleni szerek – GYIK
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Csirkeerőleves
Moshe ben Maimon (Maimonidész) egyiptomi zsidó orvos és filozófus már a 12. században csirkelevest javasolt a légutakat érintő tünetek ellen – s ezt a példát azóta édesanyák és nagymamák sok-sok generációja követte. A Nebraska Medical Center kutatója, dr. Stephen Rennard azt találta, hogy az anyósa receptje szerint készült csirkehúsleves nagyjából 75 százalékkal lassította a neutrofil granulociták mozgását –ezeknek a fehérvérsejteknek nemcsak a náthavírusok elpusztításában van szerepük, de a betegség egyes tüneteiben is, például az orrdugulásban. Még a konzervlevesek is hatásosnak bizonyultak.
Csüdfű
A megelőzésre Kínai gyógyítók mái-régen is csüdfüvet (Astragalus membranaceus) javasoltak az immunrendszer támogatására, és a legújabb tudományos laboratóriumi vizsgálatok szerint helyesen tették. Egy embereken végzett kísérletben pedig, ahol a csüdfű hatását a kasvirág- és az édesgyökér-kivonatéval hasonlították össze, ez a szer volt a legerősebb hatású. Egy másik kísérletben azok az önkéntesek, akik három hónapon át naponta kétszer 100 milligramm csüdfűkivonatot szedtek, feleolyan gyakran lettek náthásak, mint a placebót szedő kontrollcsoport tagjai.
Ginktartalmú orrgélek
A Clevelandi Klinika 78 náthás önkéntes bevonásával végzett vizsgálatában azok körében, akik cinkes gélt használtak, 6 napról 4,3 napra csökkent a meghűléses tünetek időtartama. A résztvevők a náthás tünetek jelentkezése után 24-48 órán belül kezdték el használni a szert, s 4-6 óránként alkalmazták.
Ám ne vigye túlzásba a cinkes orrgélek használatát, mert az emberek egy kis részében átmenetileg – vagy akár tartósan – károsíthatják a szaglást. Ha égető érzés lép fel, vagy azt veszi észre, hogy megváltozott a szaglása, azonnal hagyja abba a készítmény alkalmazását.
Kasvirág
Megelőzésre, de nem kezelésre! Nemrégiben 14 olyan vizsgálatot elemeztek, amely e roppant népszerű gyógynövénnyel (Echinacea) foglalkozott, s megállapították, hogy az segíthet megelőzni a náthát (bár más elemzések szerint nem alkalmas erre). Ha már náthás, akkor késő. A kas virág e tekintetben több nemrégiben végzett, gondosan megtervezett vizsgálat során is kudarcot vallott.
A tévhitekkel ellentétben a következő módszerek nem segítenek!
- C-vitamin: A Nobeldíjas tudós, Linus Pauling meg volt győződve arról, hogy C-vitaminnal elkerülhető a nátha, ám a tudomány megcáfolta – legalábbis nagyrészt. Noha akad néhány olyan vizsgálat, amely szerint a meghűlés kezdetén nagy adagban bevett C-vitamin mintegy 8 százalékkal lerövidítheti a tünetek időtartamát (ez az átlagosan három-hét napig tartó nátha esetén kevesebb mint egy napot jelent), 29 gondosan megtervezett, összesen több mint 11 700 fő bevonásával végzett vizsgálat eredményének áttekintő elemzése kimutatta, hogy a C-vitaminos táplálékkiegészítők nem képesek megelőzni a náthát. Az a legjobb megoldás, ha sok zöldséget és gyümölcsöt fogyaszt, s így juttat nagyobb mennyiséget e vitaminból a szervezetébe.
- Ginktartalmú cukorkák: Az e cukorkákat hatásosnak mondó minden egyes vizsgálatra jut olyan is, amely szerint nem segítenek. Az eddigi két legszínvonalasabb kutatás is arra jutott, hogy ezek nem sokat érnek a náthában szenvedők számára.
- Fenilefrintartalmú, meghűlés elleni szerek: A pszeudoefedrint tartalmazó termékek mellett egymás után jelennek meg a fenilefrin tartalmú dekongesztánsok. Sajnos azonban ez az új seprű nem seper jól: nyolc vizsgálat alapján megállapították, hogy az USA-ban engedélyezett napi adagja – 10 milligramm – semmit sem ér orr dugulás ellen.
- Antibiotikumok: A náthát vírusok okozzák, nem baktériumok, így nem győzzük hangsúlyozni: az antibiotikumok nem gyógyítják a meghűlést!
- Meghűlés elleni szerek gyerekeknek: Az Egyesült Államok gyógyszer-felügyeleti hatósága (FDA) azt javasolja, hogy tiltsák be a meghűlés elleni szerek 6 év alatti gyermekek esetében való alkalmazását, mivel azok nem használnak, és szedésük súlyos mellékhatásokkal járhat – akár máj károsodással, ha túl sok acetaminofent visznek be a fiatal szervezetbe. Az amerikai tüdőgyógyászok szakmai szervezete továbbmegy: szerintük 15 éves kor alatt nem volna szabad köhögés és meghűlés elleni szereket használni. Sokkal jobban teszi, ha náthás gyermekét sokat itatja, gyermekeknek szánt lázcsillapítót ad be neki (de soha ne használjon aszpirint).
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.