Hátfájás – tények és tévhitek
Mivel a hátfájás az ötödik leggyakoribb ok, amely miatt az emberek orvoshoz fordulnak, azt gondolhatná, hogy már évtizedekkel ezelőtt kigondolták, mi is ilyenkor pontosan a teendő. Ám a régi stratégiák, mint a jeges borogatás és az ágynyugalom, hatástalannak bizonyultak. Sőt éppen ezekkel ellentétes módszerek – meleg és testmozgás – lehetnek az enyhülés kiváltói. Persze attól függetlenül, hogy mit tesznek, a legtöbben egy hónapon belül rendbe jönnek. A fájós hátúak egyharmadánál azonban idült hátfájás alakulhat ki, amely egy évnél is tovább tarthat. Megmutatjuk, mi segíthet – és mivel nem is érdemes próbálkozni.
Gyógynövények
Viszonylag meggyőző bizonyítékok vannak két gyógynövény -az ördögcsáklya (Harpagophytum procumbens) és a fehér fűz (Salix alba) – hatékonyságára. Tíz vizsgálat összesített elemzéséből az derült ki, hogy az ördögcsáklyából előállított, 50-100 milligramm harpagozid hatóanyagot tartalmazó, illetve a fehérfűz-kéregből származó, 120-240 milligramm hatóanyagot tartalmazó készítmények adagolása jobban enyhítette a hátfájást, mint a rofekoxib nevű vényköteles fájdalomcsillapító (ezt azóta bevonták, mivel kételyek merültek fel a biztonságosságát illetően).
Masszázs
Most nem a relaxációt segítő svédmasszázsról van szó, hanem arról a fajta mélymasszázsról, amelynek célja a letapadásokként is ismert görcsös izomcsomók fellazítása. A kutatások szerint ha a módszert testmozgással és a hátfájás megelőzésére vonatkozó felvilágosítással kombinálják, akkor az sokat segíthet az idült hátfájás csökkentésében. Számítson azonban arra, hogy az intenzív masszírozás során adódhatnak kellemetlen pillanatok is. Más kutatások szerint az akupresszúra is hatékonyan enyhíti a hátfájást.
Meleg borogatásos terápia
Igen, jól olvasta: használjon meleget! Egy a hátfájás hőkezeléses enyhítésével foglalkozó vizsgálatokat elemző áttekintés szerint a módszer segít, legalábbis valamennyire. Használjon melegítőpárnát, meleg törülközőt, meleg vizes palackot vagy a patikákban kapható önmelegítő tapaszt. Ne feledje: a nedves meleg hatásosabb a száraznál.
Kapszaicinkrém
A kapszaicin, az erőspaprika hatóanyaga a fájdalmat is enyhítheti. A vegyületet tartalmazó krémek alkalmazásának eredményeként a kezelt területről „elfogy” a fájdalomjelzéseket továbbító anyagok egyike. A krémet legalább egy héten át kell használni, mielőtt jelentősebb fájdalomcsillapító hatás lépne föl. Eleinte égető érzést okozhat, amely idővel elmúlik.
- Izom eredetű háti fájdalom
- Hátfájás a gerinc betegségeiben, fájdalmak okai
- A mediastinum betegségei
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Akupunktúra
Idült hátfájás esetén mindenképpen érdemes megpróbálkozni ezzel az ősi kínai gyógymóddal. Kutatók 39 klinikai vizsgálatot elemezve megállapították,
hogy lényegesen hatékonyabban csillapítja a fájdalmat és javítja a mozgásképességet, mint a placebokezelés, vagy mintha semmit sem tettek volna. Ezen túl a fájdalomcsillapító hatást is fokozta, ha más kezelések, például ibuprofen-, mozgás- vagy viselkedésterápia mellett alkalmazták. A heveny (azaz csak nemrég kezdődött) fájdalom elleni hatékonyságára egyelőre túl kevés adat áll rendelkezésre.
Testmozgás
Ésszerűtlennek tetszhet a több testmozgásra vonatkozó tanács, amikor annyira fáj a háta, hogy a heverőről való fölkelés is komoly erőpróbának tűnik. De ha idült hátfájásban szenved, a testmozgás ugyanolyan hatékonyan enyhítheti a fájdalmat és javíthatja a mozgásképességet, mint a leggyakrabban használt fájdalomcsillapítók. Azok a gyakorlatok tűnnek a legjobbnak, amelyek nyújtják, erősítik vagy stabilizálják a törzsizmokat – nagyjából azokat, amelyeket a derekára húzott úszógumi körülvenne. Ennek megfelelően jó választás lehet a pilates, de például az aerobik is segít. Bármilyen fajta testmozgásról van szó azonban, az akkor lesz a leghatékonyabb, ha képzett edző vagy fizikoterapeuta szabja testre az Ön számára.
Hátsuli
A bizonyítékok egyelőre nem elsöprő erejűek, de elég megbízhatók ahhoz, hogy javasolni merjük ezt a módszert, amelyben megtanulja az ülésnek, az állásnak, az emelésnek és a hátfájás kezelésének a megfelelő módjait. A vizsgálatok alapján úgy tűnik, hogy a hát „tanítása” javíthatja az általános mozgásképességet, és segítségével gyorsabban visszatérhet a munkába, mintha semmit sem tenne vagy csak orvosa régimódi tanácsait követné. Kérjen beutalót olyan fizikoterápiás központba, ahol „hátsuli” is működik.
Opioid fájdalomcsillapítók
Ezek a – „narkotikumokként” is ismert -gyógyszerek fájdalomcsillapításra alkalmazott morfiumszerű anyagok, idetartozik például a kodein, a hidrokodon és az oxikodon. Orvosa akkor fontolhatja meg alkalmazásukat, ha az Ön háta nemrég sérült meg, ám az acetaminofen vagy a nemszteroid jellegű gyulladáscsökkentők – például az ibuprofen – nem hatnak. Semmiképpen sem szabad azonban tartósan szedni őket!
Izomlazítók
Ha előfordult már, hogy súlyos, heveny hátfájással kellett orvoshoz mennie, akkor elég valószínű, hogy írtak már fel Önnek izomlazító szert is. E gyógyszerek közül sokat- például a diazepámot vagy a ciklobenzaprint – más egészségi problémák (egyebek közt szorongás és magas vérnyomás) kezelésére engedélyeztek, ám izomgörcsök ellen is használják őket. Egy elemzésben 30 kísérlet eredményeit használták fel, és azt találták, hogy e szerek a placebónál jobban enyhítik a heveny hátfájást, ám vannak veszélyes mellékhatásaik, elsősorban az álmosság, a szédülés és a rosszullét.
Proloterápiás injekciók
E kezelés során különféle anyagokat injekcióznak a fájó területre, hogy ott ezzel steril gyulladást váltsanak ki. Ez a gyulladás azután arra készteti a kötőszöveti sejteket, hogy kollagént termeljenek – ez a fehérje egyebek közt az inak és a kötőszalagok alapanyaga is. Ha kollagént adnak a meglévő inakhoz és kötőszalagokhoz, azok feszesebbé és erősebbé válnak, és biztosabban tartják a hátgerincet.
TENS
A transzkután elektromos idegingerlés (angol rövidítéssel TENS) során a bőrön át elektromos impulzusokkal stimulálják a hátat a fájdalom enyhítése érdekében. a TENS hátfájás elleni hatásosságát eddig csak két megbízható klinikai vizsgálat értékelte: az egyikben egyértelmű enyhülést mutattak ki, a másikban viszont semmilyet, így egyelőre nehéz volna megállapítani, hatásos-e a módszer.
Műtét
Ha hátfájását a csigolyacsúszásnak nevezett degeneratív rendellenesség okozza (ilyenkor a csigolyák közti porckorongok lebomla-nak, s ennek hatására a csigolyák elcsúsznak egymáson), lehet, hogy a műtét a legjobb megoldás. a New England Journal of Medicine folyóiratban megjelent tanulmány ismertet egy kutatást, melyben 372 olyan beteget vizsgáltak meg, akiken a dekompresszív laminectomiának nevezett beavatkozás során eltávolították a csont- és a lágy szöveteket, hogy ezzel csökkentsék az idegekre ható nyomást.
A páciensek állapotát 235 olyan személyével vetették össze, akiket gyógytornával, szteroidinjekciókkal és fájdalomcsillapítókkal kezeltek. Két év elteltével a nem műtött személyek esetében mérsékelt javulás volt tapasztalható, az operált betegek körében viszont sokkal jelentősebb mértékben enyhült a fájdalom, és javult a mozgásképesség. Ráadásul a műtét után gyorsan, sok esetben már hat héten belül észlelhető volt az állapot javulása.
Az alábbi öt módszer a tévhitekkel ellentétben NEM segít!
- Ágynyugalom: Évtizedeken át ez volt a bevett módszer, ám amikor a kutatók vizsgálni kezdték, hogy valóban jót tesz-e az ágyban fekvés a hátfájásnak, az eredmény egyértelmű „nem” volt. a kutatók 11 vizsgálat – összesen 1963, heveny derékfájásra panaszkodó beteg – adatait elemezve megállapították, hogy azok, akiknek pihenést javasoltak, mintegy 30 százalékkal kisebb mértékben nyerték vissza mozgásképességüket.
- Hideg borogatás: Kerülje el a jeget! Semmi bizonyíték sincs arra, hogy a hideggel történő kezelés bármi módon enyhítené a hátfájást.
- Kiropraktika: Harminckilenc klinikai vizsgálat adatait elemezve a kutatók nem találtak bizonyítékot arra, hogy a gerincmanipulációs terápia hatékonyabban enyhítené a deréktáji fájdalmakat, mint a hagyományos ellátás.
- Hátfűzők: a költöztetők és raktári munkások a gyakran látott széles derékövek helyett női fűzőt is hordhatnának, az is pontosan annyit érne a hátfájás megelőzésére, illetve a meglévő fájdalom enyhítésére.
- Talpbetétek: A cipőbe csúsztatható párnázott betétekről azt állítják, hogy a gerinc pozíciójának megváltoztatása és a talpból a gerincbe tartó lökéshullámok csökkentése révén enyhítik a hátfájást. Sajnos azonban a témában végzett hat vizsgálat elemzése alapján úgy tűnik, hogy az égvilágon semmit sem érnek.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.