Mit tegyünk hányinger esetén?
Akár utazási betegség vagy terhesség okozza, akár kemoterápia vagy érzéstelenítés, a hányinger a fájdalomnál is rosszabb lehet. Élvezetesnek pedig sohasem nevezhető, mint ahogy az azt követő, a tünetet megszüntető hányás sem. Kezelése pedig nem is mindig egyszerű, bár itt felsorolunk néhány hasznos stratégiát.
Akupuntúra/akupresszúra
A jelek szerint ezek a módszerek minden esetben hatásosak, az utazási betegséggel járó émelygéstől egészen a kemoterápia okozta hányásig. Tizenegy, az akupunktúra, az akupresszúra és az elektromos stimuláció hatására vonatkozó klinikai vizsgálatot elemezve a szakemberek azt találták, hogy az akupresszúra 18 százalékkal csökkentette a hányás gyakoriságát, az akupunktúra és az elektromos stimuláció (amikor gyenge áramot vezetnek át az akupunktúrás tűk között) pedig 26 százalékkal. Az akupresszúra a hányinger erősségére is kedvezően hatott.
Az akupresszúra működési elvén alapulnak a csuklópántok: ezeket úgy alakítják ki, hogy egy műanyag gomb folyamatosan nyomja a csukló belső oldalán lévő P6 akupresszúrás pontot. Az eszköz a kutatások szerint csökkenti a műtét utáni rosszulléteket, az utazási betegséget pedig meg is előzheti.
B6-Vitamin
Ha hányingere terhességhez kapcsolódik, érdemes lehet naponta háromszor 10-25 milligrammot bevennie ebből a vitaminból. A reggeli rosszullétek kezelési lehetőségeire vonatkozó 28 vizsgálat eredményeinek áttekintése alapján megállapították, hogy enyhíti a hányingert.
Gyömbér
A gyömbérkivonat a jelek szerint jól beválik terhességi és műtét utáni rosszullétek esetén, az utazási betegséget viszont kevésbé enyhíti. Öt klinikai vizsgálatban legalább 1 gramm gyömbér hatását vetették össze placebóéval, és azt találták, hogy a gyömbér 31 százalékkal csökkenti a műtét utáni rosszullétek és hányás gyakoriságát. Más elemzések szerint is hatásosabb a placebónál, s ugyanolyan jól előzi meg a terhességi hányingert, mint a B6-vitamin vagy a dimenhidrinát.
Vény nélkül kapható, utazási betegség elleni szerek
A dimenhidrinát és a ciklizin egyformán jól enyhíti az utazási betegséggel járó rosszullétet és hányást. A kettőt összehasonlító vizsgálat azonban azt találta, hogy a dimenhidrinátot szedő személyek álmosabbak lesznek, és nagyobb valószínűséggel jelentkeznek náluk emésztőrendszeri mellékhatások, mint a ciklizint használók körében. A lényeg, hogy a gyógyszert már jóval a hajó fedélzetére szállás vagy a kanyargósnak ígérkező autózás megkezdése előtt be kell venni.
Vényköteles, hányinger elleni gyógyszerek
Egy több mint 700 klinikai vizsgálatot összefoglaló áttekintő elemzés szerint bár a műtét utáni rosszullét és hányás 10 beteg közül nyolcat érint, közülük csak minden harmadiknak a tünetei enyhíthetők e gyógyszerekkel – amelyeknek ráadásul többnyire olyan mellékhatásaik is vannak, mint a fejfájás. Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.
Szerző: Griffel Tibor