Szabaduljon meg a kínzó köhögéstől!
Van kaparós, száraz köhögés; van nedves, felszakadó köhögés, amelytől hirtelen hely támad az ember körül a buszon; és van tüdőrepesztő változat is, amely annyira erős, hogy az már fáj. Akár hiszi, akár nem, a legjobb megoldás ilyenkor az, ha messze elkerüli a patikát (nemrég két – egy brit és egy amerikai -, kiváló köhögésszakértőkből álló bizottság is arra a megállapításra jutott, hogy egyetlen köhögés elleni szer hatásosságára vonatkozóan sincsenek meggyőző bizonyítékok), és jobban jár, ha inkább főz magának egy csésze forró, mézes-citromos teát.
Méz
Immár végre tudományos bizonyítékok is igazolják az ősrégi népi orvosság hatékonyságát. A Pennsylvaniai Állami Egyetemen 105 köhögő gyermeket vizsgáltak meg, akiket vagy tönkölymézzel, vagy dextrometorfánt (számos köhögéscsillapító szirup hatóanyagát) tartalmazó, mézízű készítménnyel kezeltek, vagy semmilyen kezelést nem kaptak. A szülők a mézzel kezelt gyermekek esetében tapasztalták a legnagyobb mértékű javulást a köhögés hevessége és gyakorisága terén. Egyévesnél fiatalabb gyermekeknek azonban ne adjon mézet, számukra ugyanis nem biztonságos.
Köhögés vagy allergia elleni szerek „első generációs” antihisztaminnal és dekongesztánssal
Ez a kombináció „kiváló” minősítést kapott a Mellkasgyógyászok Amerikai Kollégiuma (ACCP) köhögésszakértőkből álló bizottságában. A Massa-chusettsi Egyetem egyik vizsgálatában a brómfeniramin (egy antihisztamin) és a fokozatosan felszabaduló pszeudo-efedrin (egy dekongesztáns) három nap alatt 20-30 százalékkal csökkentette a nátha okozta köhögést. A Harvard Egyetem szakemberei azt javasolják, hogy meghűlés vagy allergia miatti köhögés esetén érdemes kipróbálni olyan allergiagyógyszert, amely brómfeniramin, difenhidramin vagy klórfeniramin antihisztamint és valamilyen dekongesztánst tartalmaz.
Legyen azonban óvatos: ezek az első generációs antihisztaminok álmosító hatásúak lehetnek. Brit köhögésszakértők pedig arra hívják fel a figyelmet, hogy dekongesztánsokkal való kombinálásuk szájszárazságot, szédülést, fejfájást vagy álmatlanságot okozhat, s ezek mind kellemetlenebbek a köhögésnél.
Köhögés elleni cseppek
A száraz, kaparós köhögés átmeneti enyhítésére javasolt és jól bevált cseppeket tudományosan talán azért nem nagyon vizsgálták még, mert annyira egyszerűek és megszokottak. Próbáljon ki olyan készítményeket, amelyek citromot, mézet vagy vörös szilt tartalmaznak.
- Köhögés és köpettel járó köhögés okai
- Hörghuruttal kapcsolatos kérdések, állandó köhögés
- Köhögés és meghűlés elleni szerek – GYIK
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ipratropium
Súlyos és makacs, meghűlés vagy hörghurut okozta köhögés esetén a szakemberek vényköteles ipratropium inhalálását javasolják.
Dextrometorfánt tartalmazó, köhögés elleni gyógyszerek
Az ACCP bizottsága megállapította, hogy e köhögéscsillapítók használata szinte semmilyen előnnyel nem jár. Négy, összesen 710, nátha miatt köhögő személy bevonásával készült vizsgálat adatainak elemzése azt mutatta ki, hogy e szerek mindössze 14 százalékkal csökkentik a köhögés hevességét és gyakoriságát.
Gyermekeknek szánt köhögéscsillapítók
15 év alatti gyermekeknek inkább ne adjon ilyeneket. „Egyetlen, az Egyesült Államokban kapható gyógyszerről sem bizonyosodott be, hogy hatékonyan kezelné a gyermekek köhögését”, állapították meg a Pittsburghi Egyetem Egészségügyi Központjának orvosai 38, köhögés és meghűlés elleni szereket tesztelő vizsgálat adatainak értékelése alapján. A Pennsylvaniai Állami Egyetem egyik felmérésében 100, 2 és 18 év közötti, felső légúti fertőzésben szenvedő gyermeket vizsgálva azt találták, hogy a dextrometorfán és a difenhidramin semmivel sem enyhíti jobban az éjszakai köhögést, mint egy placebo.
Nem nyugtató hatású antihisztaminok, például loratadin
Egy szakértői bizottság megállapította, hogy az újabb, álmosságot nem okozó antihisztaminok nem segítenek.
Nyálkahígító guaifenezin
E köptető hatású szerrel vegyes eredményeket kaptak. Egy 239, meghűléses beteg bevonásával végzett vizsgálat szerint ritkábbá és enyhébbé tette a köhögést, egy másik vizsgálat viszont semmilyen előnyt nem mutatott ki. Soha ne szedjen olyan készítményt, amely mind guaifenezint (köptetőt), mind dextrometorfánt (köhögéscsillapító szert) tartalmaz. Ezek egymással ellentétes hatásúak, így kombinálásuk teljesen értelmetlen.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.