Tippek és tanácsok a gyomorégés leküzdéséhez
Az az égő érzés a mellkasában és a torkában gyomorégés lehet, illetve ha gyakran fordul elő, akkor már reflux-betegségnek nevezik. A háttérben mindkét esetben az áll, hogy hibásan működik a nyelőcső végén lévő záró izomgyűrű, így a gyomorból sav juthat vissza a nyelőcsőbe. A kellemetlen érzés enyhítése érdekében először is változtasson életmódján, és próbálja ki az itt javasolt, vény nélkül kapható gyógyszereket. Ha nem hatnak, és orvosa szerint már a nyelőcsöve is károsodott, térjen át a szintén itt ismertetett hatékonyabb kezelési módszerekre.
Savlekötők
A savlekötők (antacidok) semlegesítik a gyomorsavat. A szakértők ezek alkalmazását – no meg az életmódbeli változtatásokat – javasolják elsőként az enyhe vagy mérsékelt gyomorégés enyhítésére. A maximális hatás érdekében olyan savlekötőt válasszon, amely alginátot (a címkén néha „alginsav” szerepel) tartalmaz: ez az összetevő bevonatot képez a gyomorban lévő ételeken. A Baylor Orvosi Egyetem szakértői 10 klinikai vizsgálatot elemezve megállapították, hogy az alginátot is tartalmazó savlekötők 60 százalékkal enyhítették az enyhe gyomorégést, míg a „sima” antacidok esetében mindössze 11 százalék volt ez az arány.
A savlekötőket étkezés után vegye be, ugyanis gyorsan hatni kezdenek. Ha a gyomorégés nem enyhül, forduljon orvoshoz! A magnéziumot tartalmazó antacidok túlzásba vitt használata hasmenést okozhat, az alumíniumtartalmú változatoké viszont székrekedéshez vezethet.
H2 (hisztamin-receptor) -blokkolók
Amennyiben néhány hét elteltével még mindig vannak fájdalmai, egészítse ki a kezelést egy vény nélkül kapható H2-blokkolóval – ilyen például a cimetidin, a famotidin vagy a ranitidin -, amely csökkenti a savtermelést. Ezek a szerek néhány hét alatt az emberek 70 százalékának enyhítik a tüneteit. A H2-blokkolókat étkezés előtt legalább 30 perccel kell bevenni.
Protonpumpagátlók (PPI-k)
Ezek a gyógyszerek gátolják a savtermelést, így elég időt adnak a nyelőcső károsodott szöveteinek regenerálódásához, emellett a fájdalmat is megszüntetik. Csak akkor szedjen ilyen gyógyszert, ha orvosa javasolja, és akkor is csak a lehető legrövidebb ideig használja, ugyanis akár teljesen leállíthatja az ételek emésztéséhez szükséges gyomorsavtermelést. A PPI-k közé tartozik például az ezomeprazol, a lanzoprazol és az omeprazol.
- Gyomorégés és savlekötők
- Vényköteles gyomorégés elleni gyógyszerek – GYIK
- Gyomorégés, éles fájdalom a hasban
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Egyre több szakértő javasolja, hogy súlyos refluxbetegség esetén rögtön PPI-kkel kezdjék a kezelést. Az orvos nyolc hét után a felére csökkentheti az adagot, és ellenőrizheti, javul-e a sérült nyelőcső állapota.
Lehetséges, hogy orvosa H2-blokkolót és PPI-t is felír; a kétféle gyógyszer más módon működik (és más rendszer szerint kell szedni is őket).
Akupunktúra
Ha a gyógyszerek nem hatnak, az orvosok általában csak megduplázzák az adagot. Az Arizónai Egyetem egyik vizsgálata azonban másfajta lehetőséget is fölvet: maradjon az adag, és mellette kezdjen a beteg aku-punktúrás kezeléssorozatba. Amikor 30, makacs gyomorégésben szenvedő beteg esetében négy héten át vagy dupla PPI-dózist, vagy a szokásos dózist plusz heti kétszeri akupunktúrát alkalmaztak, az utóbbi csoportban jelentősen csökkent a nappali és éjszakai refluxtünetek száma. A csak gyógyszerrel kezelt csoportban nem észleltek jelentős javulást.
Fogyás
Hízás hatására csökken a nyomás a nyelőcső és a gyomor találkozásánál, s ennek megfelelően erősödik a reflux. Egy vizsgálat során 12 kiló leadása 40 százalékkal csökkentette a refluxos epizódok számát.
ÉTREND ÉS GYOMORÉGÉS
- Fogyasszon több rostot és terményt, illetve kevesebb zsírt! Amikor a houstoni Veteránkórház kutatói 164 résztvevő nyelőcsövéről készítettek felvételeket, azt találták, hogy azok esetében, akik több zöldséget, gyümölcsöt, szemes gabonát és babfélét ettek, 20 százalékkal kisebb valószínűséggel lehetett megfigyelni a reflux okozta savmarásos károsodásokat a nyelőcsőben. Nagyobb kockázatnak voltak kitéve azok, akik több zsírt, fehérjét és kalóriát fogyasztottak.
- Igyon kevesebb üdítőt! Kutatók több mint 15 000 embert kérdeztek ki az életmódjukról és a refluxbetegség esetleges előfordulásáról, és megállapították, hogy azokban, akik naponta egynél többször isznak szénsavas vagy koffeines italt, 24 százalékkal nagyobb valószínűséggel alakul ki az alvást is megzavaró éjszakai reflux, mint az ennél kevesebb ilyen italt fogyasztókban.
- Hallgasson a hasára! Több mint száz, a refluxbetegség életmóddal történő kezelésére vonatkozó vizsgálatot elemezve a Stanford Egyetem kutatói egész sor régi hiedelmet oszlattak el arról, hogy mit nem szabad enni a refluxbetegségben szenvedőknek. Mint kiderült, a csokoládé, a menta, a fűszerek, a zsíros ételek és a késő esti nassolás elkerülése a legtöbb embernek semmit sem használ. Egyetlen ételről se mondjon le tehát addig, amíg személyesen nem ellenőrizte, hogy kihagyása valóban segít.
- Kerülje az alkoholt! Az alkohol közvetlenül is károsítja a nyelőcső falát, illetve elernyeszti a zárógyűrűt, hozzájárulva a gyomorsav refluxához.
Alvás megemelt fejjel
A fej 27-28 centiméterrel magasabbra emelése – akár ék alakú párnákkal, akár az ágy fejrészének megemelésével – igen jelentősen csökkentheti a refluxos epizódok gyakoriságát és időtartamát.
Bal oldalon fekvés
Egy a Journal of Clinical Gastroenterology című szaklapban megjelent vizsgálat szerint azoknak, akik a jobb oldalukra fekve aludtak, kétszer annyi refluxepizódjuk volt, mint a bal oldalon alvóknak. A gyomor elhelyezkedése miatt a sav könnyebben áramlik vissza, ha az ember a jobb oldalán fekszik.
Mondjon le a kávéról!
A vizsgálatok szerint nagy mennyiségű kávé fogyasztása még azokban is refluxot idézhet elő, akik egyébként nem is szenvednek ebben a kellemetlen betegségben.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.