Fertőző betegség a rák?
Erre a kérdésre a válasz egyértelmű nem. Teljesen alaptalan az a félelem, hogy a rákot valakitől el lehet kapni. Az Európában leggyakoribb rákfajták, a bél-, a prosztata-, az emlő- és a tüdőrák keletkezésében jelenlegi tudásunk szerint egyáltalán nem játszanak szerepet kórokozók.
Ám azok a rákfajták sem jelentenek veszélyt másokra, amelyek kialakulásában szerepet játszik valamilyen baktérium vagy vírus. A rák nem fertőző betegség, így nem adható át másnak, mint például a vírusos influenza vagy az AIDS. A rákbetegek nem fertőznek meg senkit, legalábbis rákkal nem. Mindezek ellenére makacsul tartja magát a hiedelem, hogy a rákot el lehet kapni másoktól.
Csak a baktériumok és vírusok terjednek emberről emberre
A rák nem fertőző
A rákbetegek családtagjait, munkatársait és barátait nem fenyegeti a veszély, hogy elkapják a kórt. Megfertőződhetnek viszont azokkal a kórokozókkal, amelyekről gyanítják, hogy hozzájárulnak a rák kialakulásához. Ezek a kórokozók emberről emberre terjednek, például cseppfertőzéssel (köhögés) vagy testnedvekkel (vér, nyál). Hangsúlyozni kell azonban, hogy bár a kórokozók átterjedhetnek egyik emberről a másikra, sok más tényező jelenléte szükséges ahhoz, hogy a másik ember szervezetében olyan genetikai elváltozások menjenek végbe, amelyek következtében rosszindulatú daganatsejtek jönnek létre. Minden ember átesik élete folyamán egy sor baktérium- és vírusfertőzésen, mégsem lesz rákos, holott másokban ugyanezek a kórokozók esetleg részt vesznek a rák keletkezésében.
Nincsenek veszélyben a rákbetegeket ápolók
A daganatról leváló sejtek, ha kiürülnek is a szervezetből, nem életképesek. Nem áll fenn tehát semmiféle veszély a betegek ágyneműjével, törülközőjével vagy ruhadarabjaival való érintkezéskor. A szakemberek véleménye szerint a rákkockázat szempontjából ugyanígy veszélytelen a közvetlen testi érintkezés a betegek testnedveivel, például nyílt sebek vagy injekciós tűk révén, közös vécé használatakor vagy nemi érintkezés alkalmával.
- Petefészekrák vizsgálat (tumormarker)
- Vastagbélrák megelőzése, műtéti kezelése
- Tüdőrák és okai, emfizéma, megelőző táplálkozás
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Rákkeltő baktériumok és vírusok
Mindehhez hozzájön még az immunrendszer nyújtotta védelem: az egészséges ember immunrendszere, amely már érintkezésbe került ráksejtekkel, fölismeri és elpusztítja őket. Az immunrendszer még akkor is elegendő védelmet nyújt, ha vérátömlesztés útján netán daganatsejtek kerülnének a szervezetbe.
Segítség és támogatás
Csak ritkán beszélünk őszintén arról a lappangó félelemről, amely a rákbetegekkel való érintkezéssel kapcsolatban érzékelhető. Ellenkezőleg: gyakran észrevétlenül egyre nő a szakadék a betegek, valamint rokonaik és barátaik között.
Az érintettek számára nagyon megterhelő lehet, amikor észreveszik, hogy eltávolodnak tőlük családtagjaik, rokonaik és barátaik, vagy hogy betegségük miatt kerülik, netán kiközösítik őket az ismerősök és a munkatársak. Ilyen esetekben hasznos tanácsokat adnak az onkológiai betegekre szakosodott pszichiáterek és pszichológusok. Ha a munkahelyen támadnak nehézségek, mert a munkatársak attól tartanak, hogy elkapják a betegséget, a legjobb az üzemorvoshoz fordulni, de kérhetjük kezelőorvosunk segítségét és tanácsát is. Nincs ok aggodalomra: a rákot nem lehet elkapni a rákbetegek ápolásakor.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.