Tudatos lazítás és relaxáció az egészségért
A stressz ma már világszerte komolyan veendő, akár betegséget is okozó tényezőnek számít – bár inkább hátfájással, átmeneti, fülzúgással kísért halláscsökkenéssel vagy szíves érrendszeri betegségekkel kapcsolatban. Az természetesen normális esetben nem teszi tönkre azonnal a jó közérzetét, ha időnként egy kis nyomás nehezedik önre, mert a főnöknek sürgősen szüksége van néhány dokumentációra, vagy az összes gyerek egyszerre sír, vagy pár perccel a bolt zárása előtt veszi észre, hogy hiányzik még egy hozzávaló a vacsorából. Épp ellenkezőleg:
Egy kis mindennapos stressz akár jót is tesz
Ám komoly egészségügyi problémákhoz vezethet, ha a stressz állandóan jelen van, és nem állnak rendelkezésre olyan eszközök, amelyekkel ellensúlyozhatjuk hatását. Ez különösen igaz a kapcsolati problémáknál, mert az emberek közötti feszültségekből fakadó stressz egy bizonyos stresszhormon (a CDH, azaz corti-cotropin-releasing hormon) aktiválódásához vezet, majd ebből kifolyólag magasabb korti-zol-, azaz stresszhormontermeléshez.
A kortizol a mellékvesében képződik, és többek közt azért felelős, hogy reggelente igazán éberekké váljunk. Ha viszont tartósan magas marad a szintje, gátolhatja az immunrendszer működését. Az efféle tartós „immungyengeség” következményei ugyan rendszerint lappangóak, nem tesznek feltűnően beteggé, de ahogy az „alvó” herpes simplex vírus példája is bizonyítja, stressz hatására gyorsan aktiválódik a szervezetben szunnyadó vírus.
Éppen a tartós, partnerrel, gyerekekkel, barátokkal vagy kollégákkal összefüggő, tartós „szociális” stressz az, amely miatt nem csupán számos immunológiai hírvivő anyag működését gátolja a kortizol, hanem egyes ölősejtek (NK-sejtek, T-sejtek) számát is csökkenti, amelyek feladatai közé tartozna a daganatos sejtek elleni védekezés.
A stressz a szervezet ősi ösztöne
Habár őseink még élvezhették a valódi, érintetlen természetet – mégpedig zaj, mesterséges fény, környezetszennyezés vagy finomszemcséjű porszennyeződés nélkül -, életük azért korántsem nevezhető idillinek, amely csak egy kis vadászatból, gyűjtögetésből és szaporodásból állt.
- Fitten egy életen át – gyakorlatsorok
- Fitt mindennapok, motiváció a testmozgáshoz
- A rugalmasság növelése edzéssel
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Épp ellenkezőleg:
A kőkorszak emberének élete meglehetősen stresszes volt, és folyamatos, a létezésért vívott küzdelem jellemezte a kiszámíthatatlan természeti erőkkel folytatott harcban, éhezés, szomjúság, dermesztő hideg, extrém hőség közepette, vagy éppen veszélyes ragadozók támadásának kitéve. A stressz tehát semmiképp sem nevezhető civilizációs jelenségnek, hanem ősidők óta összekapcsolódik az emberi nem fennmaradásával.
Szabályos hormondömping, többek között adrenalin- és kortizolkibocsátás hozza intenzív működésbe a szervezetet. Szívünk gyorsabban ver, nő a vérnyomás és a vércukorszint, az izmok megfeszülnek, izzadni kezdünk, a légzés fokozódik. Mindezek előfeltételei voltak annak, hogy kőkorszaki őseink, ha kellett, azonnal menekülni vagy harcolni tudjanak, amint veszélybe kerülnek.
Halálos veszélybe pedig bármikor, váratlanul is keveredhettek. Mára azonban igencsak megfogyatkozott azoknak a száma, akik vadászva és gyűjtögetve járják a vadont, és az életveszélyes kihívások is inkább kivételnek számítanak. Ám ennek ellenére valamennyien magunkban hordozzuk az ősi magatartásprogramot. És nem egészen haszontalanul, hiszen olyasmi is stresszreakciót válthat ki, ami testi értelemben nem fenyegeti közvetlenül az életünket.
Alapvetően nem is baj, ha a testünk készenléti állapotba kerül
A stressz bizonyos szintje ugyanis megkönnyíti a munkát és gyorsítja a kreatív problémamegoldást. Ha innen nézzük, akkor az alkalmi stressz szárnyakat adhat testnek és léleknek egyaránt. eustressznek, azaz jótékony hatású stressznek nevezik a kutatók a feszültségnek azt a formáját, amelyet ugyan megterhelésként érzékelünk, ám mégis pozitív érzéseket hagy maga után, sőt hozzájárul az egészség fenntartásához és az erős immunrendszerhez.
Eustressz hatásnak minősülnek azok a testi aktivitások, amelyeket kezdetben megterhelőnek érzünk, ilyen például az állóképességet fejlesztő sportok. A megerőltetés miatt ilyenkor átmenetileg csökken az immunrendszer teljesítménye, fokozódik a szabad gyökök képződése (agresszív oxigénmolekulák), és a limfociták (a fehérvérsejtek azon típusa, amelyek az idegen testek felismeréséért és leküzdéséért felelősek) száma csökken. Csakhogy ugyanolyan mértékben, ahogy a testünk alkalmazkodni próbál (adaptációs reakció) a stresszt kiváltó helyzethez, védőrendszereket is képez (antioxidativ kapacitás), amelyek azután a következő stresszreakció hatásától védenek.
Ha viszont túl sok van belőle, az hosszú, de rövid távon is megbosszulja magát, és befolyásolja egészségünket, jó közérzetünket. Ráadásul nem mindenki reagál ugyanúgy a stresszre. Ami az egyiknek éltető izgalmat jelent, az a másikat szabályszerűen megbetegítheti. Ez legtöbbször olyankor következik be, amikor a feszültség és a lazítás közötti egyensúly elvész, ezért folyamatosan „bevetésen” van a szív- és érrendszer, és az immunrendszer is gyengül.
Ha az érintett nem veszi észre a figyelmeztető jeleket, amelyeket a szervezete küld, például a kimerültséget, kedvetlenséget, ingerültséget, belső nyugtalanságot, hajszoltságot, álmatlanságot, akár ilyen következményekre is számítani lehet:
- betegség (például magas vérnyomás, porckorongsérv, fülzúgás)
- agresszív vagy depressziós viselkedés
- menekülés a kábulatok világába, hogy jobban érezzük magunkat (például dohányzás, alkohol).
És mivel a pszichés és szociális terhek végső soron az immunrendszernek is ártanak, nem utolsósorban a védekezőképesség is károsodik, amelyre az olyan komoly betegségek esetében, mint a rák, nagy szükség lenne.
Másként éljük meg a stresszt
Amikor a neolitikus forradalom idején, nagyjából tízezer évvel ezelőtt a letelepedett életmóddal egy csapásra megváltozott az emberek élete, az nem csupán a testi állapotára volt hatással, hanem máig ható szociális és pszichés következményekkel is járt. Míg a kőkorszak embere még lándzsát ragadott, vagy nyaka közé kapta a lábát, hogy kikeveredjen egy stresszes helyzetből, manapság egészen másként bánunk a stresszel és a nyomással. Pedig közben már rég nincs szó arról, hogy az, amit fenyegetőnek érzünk, valóban az is volna.
Nem ritka, hogy közben a teljes kontroll-vesztés érzése is felszínre tör: a munka a fejünkre nő, azt sem tudjuk már, hol a fönt és hol a lent, vagy egyszerűen bénultan állunk szemben a számtalan befolyással. Testünk minden befolyásolhatatlannak tűnő helyzetre feszültséggel reagál. Ez elsőként az izomzatban, ezen belül is a tarkóizomzatban érhető tetten.
A stressz akkor tesz beteggé, ha a feszültséget nem követi mozgásból vagy a probléma megoldásából fakadó lazítás. A tartós stressz következtében a testnek egyre inkább nehezére esik a lazítás – vagyis ördögi körbe kerülünk. A tartósan fennálló, túlzott igénybevételből végül különféle betegségek eredhetnek.
Tartson egyensúlyt!
Ahhoz, hogy megakadályozhassa a stresszes helyzetek rátelepedését mindennapjaira, pozitív kiegyenlítésre kell törekednie a terhes hétköznapok ellenében az életminőség javára -olyan dolgok megvalósításával, amelyek örömet szereznek, energiát adnak.
Ezért a nehéz időkben különösen tartsa szem előtt:
Sokat tehet azért, hogy javuljon a közérzete! ízlése és igényei szerint ápolhatja kapcsolatait és barátságait, és távolságot tarthat azoktól, akik észrevehetően nem tesznek jót önnek. Családján és barátain kívül azonban saját lelki jó közérzetét se hagyja figyelmen kívül. Egy egészséges adag önzés semmiképp sem nevezhető szégyenletesnek vagy károsnak. Váljon szokásává, hogy rendszeres időközönként tesz magával valami jót. Ha eddig hajlamos volt saját szükségleteit párjáé, gyerekeié, barátaié vagy rokonaié mögé helyezni, meg kell tanulnia tudatosan lélekápoló egységeket beiktatnia saját maga számára.
Ez lehet hobbi, sport, utazás, sőt még olyan apróságok is csodálatossá tehetnek egy középszerű napot, mint egy virágcsokor szedése és összeállítása, beszélgetés a szomszédasszonnyal egy kávé mellett, valami izgalmas olvasmány vagy séta a lemenő nap fényében. Pontosan az ilyen pillanatok fontosak a lelki egyensúly szempontjából. Miután minden embernek más-más kedvencei és hajlamai vannak, érdemes egy nyugodt órát szánni arra, hogy rájöjjön, mi az, ami önnek személy szerint boldog pillanatokat okozhatna a hétköznapokban.
Tegye fel magának az őszinte kérdést: mennyire van jó dolgom?
Jegyezze fel gondolatait, köztük azokat is, amelyek zavaróak vagy ártalmasak, és fontolja meg, hogyan változtathatna ezeken. Ez még nem azt jelenti, hogy holnaptól kezdve gyökerestől fel kellene forgatnia az életét. Ám feljegyzései segíthetnek abban, hogy ismét több figyelmet szenteljen magának, legyen pihenőideje, és így fontos lépést tegyen a gyógyulás és a jobb életminőség felé.
Pihenés az egészség érdekében
A pihenés iránti mélyen gyökerező igény a génjeinkben is kódolva van. Csúcsteljesítményekre ugyanis csak megfelelő lazítás és pihenőidők beiktatása esetén van lehetőség. A szervezetnek egyszerűen szüksége van a megfelelő egyensúlyra: az egyhangúság közepette egy kis változatosságra, stressz esetén nyugalomra. Már a kőkorszak embere sem csupán vadászattal töltötte az idejét. Az „alkotói” szünetekben kerülhetett sor az első szerszámok és olyan fontos kulturális technikák feltalálására, amelyek révén továbbfejlődhettek és túlélési előnyt szerezhettek.
Ugyanígy, a legtöbb állat is sort kerít természetes pihenőidőkre:
Az oroszlánok például naponta körülbelül húsz órát töltenek alvással. A delfinek akár egész álló nap képesek pihenni, náluk ugyanis a két agyfélteke egyike mindig „ki van kapcsolva”. Ehhez hasonlóan az ember bioritmusa is a természet ritmusához alkalmazkodik, mindegy, hogy melyik napszakban vagy évszakban is járunk. Csakhogy még a vadászat és a gyűjtögetés szinte automatikusan a természeti adottságokhoz igazodott, a munka modern világa egyre kevésbé veszi figyelembe a belső ritmust.
Az igazi gond: a stressz folyamatos, szünet nélküli hatása
Ehelyett több műszakhoz, túlórákhoz, időeltolódáshoz vagy extrém korai felkeléshez kell alkalmazkodni és mindezt kibírni – rákbetegség esetén pedig mindezt a vele járó félelmekkel, problémákkal, valamint a kemoterápia és a sugárkezelés okozta testi megterheléssel kiegészítve kell elviselni. Pedig a gond nem is mindig a mindennapos terhekben rejlik, hanem a megfelelő hosszúságú szünetek hiányában. Az örökös időhiány tehet arról, hogy úgy érezzük magunkat, mintha örökké mamutvadászaton lennénk. Hiányzik a pihenéshez szükséges idő és tér.
Pihenés és pihenés között is van különbség
A szabadság például adott esetben kimondottan megerőltető elfoglaltsággá is válhat. Inkább stresszforrás, mint pihenés, ha olyan ismerősökkel találkozunk, akikhez ellentmondásos viszony fűz bennünket. Legegyszerűbben úgy biztosíthat magának pihenést, ha ellenprogramot iktat be olyan elfoglaltságok esetében, amelyek feszültséget keltenek.
Ha viszont telis-tele van a naptára időpontokkal és határidőkkel, vagy a hétköznapok során sokféle kötelességet kell teljesítenie, valóságos megváltást jelenthet egy félórás esti meditáció vagy jóga. Ha egész héten nem jut ideje a szeretteire, mert a munkája miatt sokat kell utaznia, vagy hosszas kórházi ápolásra van szüksége, tervezzen be esténként vagy hétvégén olyan időszakokat, amikor a barátainak és a barátságnak, a párkapcsolatának vagy a családjának szenteli az idejét.
Emellett próbáljon valamiféle érzéket kifejleszteni magában, hogy észrevegye, mikor van szüksége egy kis szünetre, és vegye figyelembe testi, szellemi teljesítőképessége határait. A testi fáradtság többek között az izmok fáradtságában is megnyilvánul. Szellemi fáradtság esetén lanyhul a figyelem: ilyenkor például újra és újra el kell olvasnia egy szöveget, vagy nem fogja fel az összefüggéseket. Az időben közbeiktatott rövid kis szünetek segítségével viszont felkészülhet a soron következő feladatra.
Módszeres lazítás
Rendszeresen ismétlődő stressz esetén ajánlatos relaxációs technikát elsajátítani, hogy mindig kéznél legyen valamilyen hatásos fegyver minden olyan esetre, amikor úgy érzi, túlterhelte magát. Az aktív lazítás segít abban, hogy ismét érzékelje a testét és jól érezze magát a bőrében. Ez hihetetlen mértékben javítja az életminőséget.
Közben az élet egyik területe hat a másikra: a testi ellazulás harmonizálóan hat a lélekre. A leghatékonyabbnak azok a lazítási technikák bizonyulnak, amelyeket részletes bevezetés után saját maga is kedve szerint alkalmazni tud. Ennek köszönhetően önállóan is boldogul majd a terhes mindennapos helyzetek feszültségmentesítésével, és ismét megtalálhatja az egyensúlyt. Ehhez nem muszáj tanfolyamra járni. Számos könyv, CD és DVD kapható, amelyek segítségével megtanulhatja ezeket a technikákat.
Szabadság vagy szabadidős stressz?
Évről évre feltesszük a várakozásteljes kérdést: hova menjünk nyaralni? Maradjunk otthon vagy utazzunk el? A hegyekbe vagy a tengerpartra? Aktív kikapcsolódás legyen, vagy inkább szundikálás a napon? Mint ahogy az élet többi nagy kérdésére, ezekre sincs általános érvényű válasz.
Nyilván szükség van valamiféle vonzerőre, hogy pihentető legyen a nyaralás. A hosszú regenerációs időszak a rákterápia után is új erőt és életörömet adhat. Beszélje meg az orvosával, hogy elutazhat-e, és ha igen, milyen hosszú időre. De vigyázat! Aki még a szabadsága idején is csúcsteljesítményekre tör és rendkívüli kihívásokat keres, hamar túlterhelheti magát. A környezeti változás sem azt jelenti, hogy csakis távoli célpontokat tervezhet be.
Ellenkezőleg: ha például a szükséges orvosi vizitek miatt csak korlátozott idő áll rendelkezésére, jobb, ha a nyaralás helyszíne nem esik túl messze. Hiszen eltart néhány napig, amíg hozzászokik az ember az éghajlathoz, az időeltolódáshoz, szálláshoz és sok máshoz. Ez a folyamat még tovább tart akkor, ha még harminc perccel indulás előtt is e-maileket küldözget vagy fontos telefonokat intéz. Hasonló a helyzet hazaérkezéskor.
Mivel a lélek sokszor lassabban utazik, mint a test, és több időre van szüksége, míg hazaér, a pihenés hamar semmivé foszolhat. Ezért tervezzen be mindig az utazást követően néhány szabadnapot, ami alatt lélekben ismét rá tud hangolódni a hétköznapokra.
Térbeli távolság
Valójában a térbeli távolság a legjobb recept arra, hogy belülről is eltávolodjunk attól, ami napi rendszerességgel kifáraszt bennünket.
Otthon mindehhez nagyobb „pihenési fegyelem” szükséges, mert a telefonok, a mosógép, a bevásárlás és hasonlók megnehezítik, hogy valóban pihenjünk. Ebben az esetben próbálkozzon azzal, hogy valóban létrehoz valamiféle kontrasztot a munkában töltött időhöz és a megszokott hétköznapokhoz képest. A lakásfelújítás vagy a kerti munka például kifejezetten pihentető lehet. Ám ne vigye túlzásba! A szabadság végül is nem arra való, hogy reggeltől késő estig dolgozzon.
Ne feledkezzék el: a szabadság egyúttal és mindenekelőtt családi idő is!
Ajándékozza meg társát és gyerekeit sok együtt töltött idővel. Közben beszélgessenek a jövőbeli tervekről is. Összegezzék, milyen volt az elmúlt év, mit várnak a következőtől? Mi az, ami maradjon olyannak, amilyen most, és milyen téren van szükség változásra? Ámulni fog, milyen sok erőt lehet meríteni a bensőséges együttlét efféle pillanataiból!
Stresszcsökkentő mozgás
Összehasonlításképpen: a kísérleti egerek másik csoportja, akiket kicsi bokszokba zárva két órán keresztül kikerülhetetlen, zavaró zajoknak tettek ki, pontosan úgy reagáltak, ahogy hasonló esetben az emberek is tennék: stresszel és akut betegségtünetekkel -emelkedett vércukorértékekkel, anyagcsereproblémákkal és az immunrendszer komoly működési zavaraival. Ez azt bizonyítja, hogy az a stressz, amelynek hatása alól nem vagyunk képesek mozgás segítségével elmenekülni, nyilvánvalóan beteggé tesz.
A nemet mondás művészete
Számos kortársunknál nincs túl sok becsülete, ráadásul nem is olyan egyszerű megvalósítani, de a nemet mondás, és ezzel együtt a világos határok meghúzása hihetetlenül fontos. Aki mindig csak igent mond abban a reményben, hogy ezzel szimpátiát kelthet maga iránt és elismerést szerezhet, túl sokat vállal magára, és ezzel kimeríti hosszú vagy rövid távú energiatartalékait.
Az immunrendszer is károsodik és a lélek is szenved
Pontosan ez az, amit rákos betegeknek kerülniük kellene, hogy ne rontsák tovább a helyzetüket. Ne tartson attól, hogy egy határozott nemmel megvédje magát a túlterheléstől! Gondoljon arra, hogy az elhatárolódás a szíve joga! Vegyen egyszerűen csak mély levegőt, mosolyogjon rá embertársára, és mondja ezt: „Szívesen segítenék, de most inkább pihenni szeretnék egy kicsit. Ráér még, amit kért?” Senki sem fogja emiatt kevésbé szeretni!
Éppen ellenkezőleg: aki világosan megmutatja saját határait, az még nőni is fog mások szemében, és szemmagasságban lesz beszélgetőpartnerével. Aki egy ilyen válasz miatt elfordul öntől, azt nem érdekli, hogy ön hogy van, és éppen min megy keresztül. Ebben az esetben gondolkodjék el azon, egyáltalán fenn akarja-e tartani vele a kapcsolatot. Magánéleti stressz vagy hosszan tartó kommunikációs problémák esetén ezen kívül hihetetlenül jól jöhet a professzionális segítség egy tapasztalt pszichológus, család- vagy párterapeuta személyében.
Ő valamennyi résztvevő érdekeit szem előtt tartja, segít az egymás közötti kommunikációban, abban, hogy valóban egymás értésére tudják adni szándékaikat. Ingyenes tanácsadást szociális jóléti szolgálatok, például a Karitász is biztosít.
Mit nyújt a pszichoterápia?
Az is fontos szempont, rendelkezik-e a terapeuta sajátélmény-terápiás tapasztalattal, vagyis érezte-e már a maga bőrén, milyen is részt venni ilyesmiben, ebben az esetben ugyanis összehasonlíthatatlanul érzékenyebben és egyszersmind céltudatosabban lát munkához. A pszichoterápiás ülésekre mindig védett, zárt helyiségben kerül sor, ahol mindent elmondhat anélkül, hogy a terapeuta közben értékelné önt.
Beszélhet a kapcsolatairól, az érzésekhez fűződő nehézségeiről, félelmeiről, lelki kimerültségéről éppúgy, mint az életöröm elvesztéséről, partnerkapcsolati vagy családi nehézségekről, szexualitásról, lelki terhekről, amelyeket testi dolgok váltanak ki, vagy testi zavarokról, amelyek lelki következményekkel járnak. A pszichoterápia egyébként nem csupán a lelkiállapotra hat pozitívan, hanem, ahogy néhány kutatás kimutatta, az agyi struktúrákra is. Ha innen nézzük, olyan gyógymódról van szó, amely a lelken keresztül éri el a testet.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.