A test és a lélek savak okozta bántalmai – betegségek
Ha a folyamatos savbevitel miatt a test puffer-rendszereinek állandóan gőzerővel kell dolgozniuk, az egyes szervek már nem tudnak kifogástalanul eleget tenni fő funkciójuknak. A szervezetünkben túlzott mennyiségben jelen lévő savak elősegítik a fehérjék leépülését. Krónikus túlsavasodás esetén tehát az immunrendszernek már nem áll rendelkezésére elegendő antitest a betegségek leküzdésére.
A jó közérzet az egyensúlyból fakad, tehát törekedjünk rá!
Egy agresszív ember lobbanékony és kiszámíthatatlan, igazságtalan és folyton feszült. Nem csak embertársai szenvednek ettől, de saját maga is. Az agresszivitást és a higgadtságot a vegetatív idegrendszer befolyásolja: a szimpatikus idegrendszer és a paraszimpatikus idegrendszer hatásukat tekintve kiegyenlítik egymást.
Mivel azonban a savas testközeg folyamatosan ingerli a szimpatikus idegrendszert, a túlsavasodás nagy szerepet játszik az állandó feszült idegállapotban és agresszivitásban. A feszült idegállapot viszont rosszkedvet eredményez, ami még tovább savasítja a szervezetet – igazi ördögi kör!
Tegyünk ellene!
Még nem sikerült kellő alapossággal kivizsgálni, hogy mennyiben fokozza a krónikus túlsavasodás az allergiakészséget. De feltételezik, hogy a sav-bázis egyensúly harmonizálásával – amit kiegyensúlyozott táplálkozással, sok lazítással és a friss levegőn végzett mozgással érhetünk el – megfoszthatjuk „savas táptalajától” az allergia számos fajtáját.
Az érelmeszesedés idős korban fokozódik, és a magas vérnyomás, a hajlam, a gyulladásos folyamatok például a reuma és az allergia, a mérgező élvezeti szerek, mint a nikotin és a koffein, a megnövekedett vérzsírtartalom, valamint a stressz és az alváshiány még inkább gerjesztik a folyamatot. Az érelmeszesedés az iparosodott országokban az egyik leggyakoribb halálok!
- Köhögés és köpettel járó köhögés okai
- Rekedtség okai
- A járás zavara: sántítás és ataxia
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
- Cellulitisz: A comb és a fenék bőrén megjelenő, narancsbőrnek is nevezett bemélyedések nem betegségre utalnak, hanem elsősorban kozmetikai problémát jelentenek. A cellulitisz a test túlsavasodását jelzi.
- Depresszió: A nyomott, szomorkás hangulat, az önmagunkkal és a világgal szembeni kínzó elégedetlenség pokollá teheti az életet. A helytelen táplálkozás kibillenti egyensúlyából a sav-bázis háztartást, és a túlsavasodás még rosszabb hangulatot eredményez.
- Diabetes mellitus: A cukorbetegség a „korai” l-es típusban és a „késői” 2-es típusban latens vagy akut diabetes mellitusként lép fel. Az l-es típusban az inzulintermelés, a 2-es típusban az inzulinfeldolgozás zavart. Úgy tűnik, a túlsavasodás fontos szerepet játszik a diabetes kialakulásában.
- Kimerültségi állapotok:A tartós túlsavasodás testünk különböző szabályozó köreit befolyásolja. Ennek következményeként kimerültség, izommerevség és krónikus fájdalmak lépnek fel.
Az epe-hólyag és az elsavasodás
A krónikusan elsavasodott szervezetben gyakran képződik kő az epe-hólyagban és a vese, a húgyvezeték és a húgyhólyag vizeletelvezető rendszerében. Az epehólyagban emésztőnedvekből, zsiradékokból és kalciumból képződnek kövek. Krónikus túlsavasodás okozta zavart húgysavanyagcsere esetén gyakrabban alakulnak ki húgysavsó-kövek. A túlsavasodást ellensúlyozó bázisképző táplálkozás mellett elsősorban sokat kell inni, hogy átöblítsük a húgyutakat.
- Köszvény: A köszvény az ízületek gyulladásos elváltozása. Fokozott mennyiségben A köszvénydiéta tiltja a savképző élelmiszerek, például a hús, felvágott, sajt, paraj, kávé, tea, kakaó és a hüvelyesek fogyasztását. Csak az megengedett, ami bázisképző: gyümölcs, zöldség, burgonya, nagy bikarbonát-tartalmú szénsavmentes ásványvíz, valamint a zöld matetea.
- Szívinfarktus: A koszorúerek elmeszesedése és beszűkülése miatt a szívizom nem kap elég oxigént, és gyakran fellép a rettegett infarktus. Az okok többnyire a „savas” tartományban keresendők. A stresszel fűszerezett helytelen életvezetés, a savakban bővelkedő helytelen táplálkozás, valamint a friss levegőn végzett mozgás és sporttevékenység hiánya, melyek hozzájárulnak a szervezet túlsavasodásához vezetnek vezetnek.
A túlsavasodásnak szerepe van egyes betegségek kialakulásában
A krónikusan túlsavasodott test nem tudja megadni a szellemnek azt, amire a jó és tartós koncentrációhoz szüksége van. Gyakran lép fel remegés és izomgörcs, ami még inkább zavarja az összpontosítást.
Daganatok és Mérgek:
A rákkutatás újabb és újabb részletekkel szolgál erről a súlyos betegségről. Létrejöttében fontos szerepet játszanak az örökletes tényezők, a mérgek, példáid a környezeti mérgek vagy a nikotin, a szervezet öregedési folyamata, valamint a legyengült immunrendszer. A táplálék egyes alkotóelemei, mint a vitaminok, a nyomelemek és az ásványi anyagok ellenben vélhetőleg segítenek meggátolni a rákos sejtek halálos növekedését.
Falósejtek szerepe
Az úgynevezett falósejtek az immunrendszer részei, melyek arra szakosodtak, hogy felkutassák és megsemmisítsék a betegesen elváltozott sejteket. Tudományos vizsgálatokkal sikerült igazolni, hogy a falósejtek működése savas közegben gátolt, ráadásul az enzimek sem képesek szétroncsolni a daganatos sejteket.
Biztosan nem a krónikus túlsavasodás a rák egyetlen oka, de nagymértékben hozzájárul annak kialakulásához. A gyomor-bél fekély esetében, amely a krónikusan gyulladt gyomornyálkahártya miatt alakult ki és hosszú távon rákká fajult, nyilvánvaló a krónikus túlsavasodás és a betegség közti összefüggés. Ha már rák lépett fel, a sav-bázis egyensúly támogatja a műtét, a kemoterápia vagy a sugárkezelés utáni lábadozást. Nagyobb hangsúlyt kellene helyezni a gyógyszerekkel szétroncsolt immunrendszer és a bélflóra regenerálására.
Gyomor-bél fekély
Krónikus túlsavasodás esetén azonban gyakran túl sok gyomorsav termelődik. A szervezet ezen kívül gyakran már nem tudja megfelelően semlegesíteni a táplálékmasszát, miután áthaladt a gyomron. A nyálkahártya túlsavasodás okozta krónikus, gyulladásos irritációja fekélyhez vezethet.
Migrén kialakulása
Akár a vázizomzat megfeszülése vagy az érfal izomzatának görcse vezetett a fájdalmakhoz, akár a krónikusan túlsavasodott test érzékelte fokozottan a fájdalmat: a sav-bázis egyensúly helyreállításával enyhíthető a migrén.
Miogelozis – Mozogjunk többet!
Az izmok tapintható keményedése, melyet izomgöbnek is neveznek, nemcsak az izomzat túl enyhe vagy egyoldalú igénybevételére vezethető vissza, hanem a túlsavasodásra is. Az izomszövet nem tudja optimálisan betölteni a feladatát, elveszti rugalmasságát és fájdalmasan megkeményedik. Aki sokat ül az íróasztalnál, vélhetőleg érzett már ilyet a nyak és a váll között húzódó izomkötegekben.
Túlsavasodás által okozott csontritkulás
A csontok anyagának ritkulása azt jelenti, hogy porózussá válnak a csontok, így fokozódik a csonttörés iránti hajlam, ami már enyhe külső behatásra is bekövetkezhet. A csontok stabilitásának csökkenését okozhatja a mozgáshiány, a hosszas kortizonkezelés, a hiányos táplálkozás vagy a krónikus túlsavasodás.
Alvási panaszok megjelenése
Ha az ember nem tud elaludni vagy éjszakánként többször felébred, annak számos oka lehet, az eredmény azonban mindig ugyanaz: az érintett fáradt, levert, nem tud összpontosítani és kevésbé terhelhető. Krónikus alváshiány esetén a testi panaszok mellett szellemi és lelki problémák lépnek fel, amelyek megint csak alvászavarokat okoznak.
Krónikus fájdalmak
A krónikus túlsavasodás fokozhatja az egyéni fájdalomérzékelést. A fájdalom oly módon állandósul, hogy a reflexen alapuló reakcióknak és a savlerakódásnak köszönhetően megkeményedik az érintett testtáj izomzata. Ezen kívül a krónikus fájdalmak közt élő ember számára erős stresszt jelent a fájdalom, mely tovább fokozza az érzékenységet, és még inkább savasítja a testet. A sav-bázis háztartás harmonizálása más kezelések mellett segít megszakítani ezt az ördögi kört.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.