Miről ismerhető fel a téli depresszió?
A depressziónak ez a formája egy ciklikus, évről évre visszatérő állapot. Elsősorban azokban az országokban küszködnek vele sokan, ahol télen nagyon rövidek a nappalok, és alig süt a nap. Nálunk is előfordul azonban, főleg enyhébb formában, amit az ősztől tavaszig tartó rosszabb hangulat jellemez. A szezonális hangulatingadozásnak – vagy ahogy a köznyelv nevezi: téli depressziónak – a fő tünetei a nyomott kedély, a szorongás, a csökkent energiaszint, a lassú reagálás, a fokozott alvásigény, a letargia és a szénhidrátéhség. Ezek a szindrómák gyakran már szeptembertől mutatkoznak egészen április végéig, a legsúlyosabb mértékben a téli hónapok folyamán. Általában fiatal felnőttkorban kezdődik, és a nőknél gyakoribb.
A depresszió e válfajának kiváltó oka, hogy nagy különbség van a nyári és a téli nappalok hossza között. A napfény hiánya felborítja a szervezet biológiai óráját és a fényviszonyoktól befolyásolt hormonális egyensúlyt. Az agyban lévő tobozmirigy által termelt „alváshormon”, a melatonin elválasztása az éjszaka közepén a legintenzívebb, a hajnali fény hatására pedig leáll. A szezonális hangulatingadozásban szenvedők vérében télen magas a melatoninszint, következésképp felborul az alvás és az ébrenlét természetes ciklusa, ugyanakkor kevés a hangulatjavító szerotonin, mely napfény hatására termelődik. A végeredmény az akár depressziót is kiváltó hormonális egyensúly tartós zavara.
AZ ÉLTETŐ FÉNY
Alapvetően tudomásul kell venni, hogy a szervezet a környezetével összhangban, ciklusosán működik. Késő ősztől kora tavaszig a természet, az élővilág takaréklángon működik, csak az ember várja el magától, hogy ilyenkor is csúcsformában legyen.
Ha teheti, utazzon el napsütéses vidékre, síelni a magas hegyekbe vagy pihenni egy tengerpartra. De itthon is töltse a lehető legtöbb időt a szabadban, sok mozgással. Egyébként is próbáljon többet törődni magával, felmelegíteni testét és lelkét, szaunába, illóolajos masszázsra járni, jó illatú teákat inni, meleg szobában nagyokat beszélgetni, játszani, zenélni.
Ha mindez nem elég, tegyen egy kísérletet a fényterápiával. Ehhez legalább 10 ezer lux erősségű teljes spektrumú fényt kibocsátó lámpára van szükség. A fényterápia a szemen keresztül fejti ki hatását – sem a szolárium, sem a bőrön keresztül ható polarizált fényű lámpák nem ilyen eredményesek. Figyelem! Semmiképpen nem szabad UV fényt kibocsátó kvarclámpát használni. Ha a fényterápia sem segít, valószínűleg gyógyszeres antidepresszáns kezeléshez kell folyamodni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.