A következő fázis: Lépjünk át a vizes-szobába
A vizes-szoba az a hely, ahol az igazi hűtőfázis kezdődhet, amely a test hőmérsékletét újra normális szintre csökkenti. Itt is ugyanaz a szabály érvényes, mint a szaunában: inkább gyorsan és erőteljesen, mint lassan és langyosan. Többféle lehetőség áll ehhez a rendelkezésére.
Figyelem!Soha ne ugorjon rögtön a hideg vizes medencébe! Ha eleinte tart a hideg víztől, kezdjen hozzá óvatosabban.
Csak fokozatosan!
A legjobb, ha kezdetben egy öntözőcsővel először a karjait és a lábait hűti le, majd a kezektől és a lábaktól indulva a testet. Ezután már az egész testet érheti a vízsugár Lehet, hogy eleinte a hidegsokk elkerülése végett a testére kissé melegebb vizet szeretne locsolni, ám később hozzá fog szokni az alacsonyabb hőmérséklethez, és a teljes folyamat során hideg vizet használ.
Akkor kezdjük!
Ha már gyakorlott a lehűtés folyamatában és elég bátornak érzi magát, akkor nincs több akadály a hideg vizes fürdő használata előtt. Ha magas a vérnyomása, akkor a hideg vizes fürdő használata kerülendő, mert káros hatásai lehetnek. Lassan ereszkedjen a hideg vizes medencébe. Legjobb, ha benedvesíti a karjait, nyakát és arcát, majd ezután merül csak a medencébe, de 15 másodpercnél többet semmiképp sem maradjon a víz alatt. Ha ez a módszer mégis túl hidegnek bizonyul, akkor ne alkalmazza, keressen inkább más alternatív megoldást. A meleg lábfürdő segíti a hűtési fázist és segít helyreállítani a megfelelő testhőmérsékletet. Minden hideg vizes módszer után érdemes meleg lábfürdőt venni.
Vízijátékok
- Kneipp-tömlő: A Kneipp-tömlő külsőre egy kerti locsolócsőnek néz ki, és alapjában véve az is. A víz a csőből nyomás nélkül távozik, így egyenletesen eloszlik a testfelületen, lehűtve azt. A Kneipp-tömlővel az egyes testrészek célzottan is hűthetőek.
- Sarokzuhany: Több zuhanyfej található a sarokzuhany oldalán, eltérő magasságban, amelyek két oldalról, lágy sugarakkal hűtik a testet. Ez talán a hidegvizes hűtés legkellemesebb formája.
- Zuhatag: A zuhatag meglehetősen erőteljes hidegingert idéz elő. Fentről, egy hosszú kifolyón keresztül egy széles vízsugár tör elő, amely meglehetősen nehezen irányítható az egyes testterületekre.
- Dézsazuhany: A zuhanykabin falára, fej feletti magasságban egy dézsa van rögzítve. Egy lánc segítségével a dézsa billenöállásba dönthető, aminek eredményeképp az ember testére egy nagyobb víztömeg zúdul. Hatása nagyjából megegyezik a zuhatagéval.
A meleg lábfürdőéhez hasonló hatás érhető el a száraz kefével végzett masszázs segítségével. Kefe helyett használhat luffaszivacsból készült kesztyűt is.
- Szauna és gőzfürdő hogy lehet egészséges?
- Wellness – az új szabadidős tevékenység
- A szaunázás és rokontevékenységei
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Elérkeztünk a pihenőszobába
A vízijátékok és a megfelelő lehűlés után kényelembe helyezheti magát a pihenőszobában. Meleg fürdőköpenybe burkolózva, egy jó könyvvel a kezében igazán jót lazíthat, mielőtt újra a szaunába lépne. Ha Ön aktívabb típus, akkor rögtön a hűtőfázis után csatlakozhat a következő turnushoz. Csak emlékeztetőként: háromnál több szaunaturnus nem fog további pozitív hatást kiváltani.
A szaunázás után inkább várjon néhány napot a szoláriummal és a napozással.
Áttekintés: a szaunázás röviden
Előkészületek
- Vetkőzés és mellékhelyiség használata.
- Alapos tisztítózuhany, majd szárítkozás.
Az izzadási fázis
- Lépjen gyorsan a kabinba és foglaljon helyet a szaunalepedőn.
- A legelőnyösebb a középső pad használata, lehetőleg fekve.
- 8-12 percig tartó izzadás, ami később 15 percre is nyújtható.
- Üljön fel 2-3 perccel a benntartózkodás vége előtt.
Hűtőfázis
- Ajánlatos legalább addig tartania, mint az izzadási fázis, de lehetőleg tovább.
- Először menjen friss levegőre.
- Inkább legyen rövid és intenzív, mint lassú és gyenge.
- Kiegészítésként használhat lábfürdőt.
Pihenés
- Lehűlés után 15-30 perces pihenő.
- Igény szerint masszázs.
Szaunázás után
- Megfelelő mennyiségű folyadék visszapótlása.
- Felöltözés.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.