Az elhízás gyógyszeres, műtéti kezelése
Számtalan csodaszert reklámoznak az elhízás kezelésére, amelyek diéta nélkül is fogyasztanak. Ezek egy része üzleti trükk (pl. fogyasztó karperec, fogyasztó pizsama stb.). Egy része zsírégetést ígér, ami orvosilag nem bizonyítható, de ha a páciensek jelentős pénzt adnak érte, akkor a diétájukra jobban figyelnek, így fogyhatnak is.
Egy részük jelentős mennyiségű rostot tartalmaz, amely készítmények vitaminokkal és ásványi anyagokkal is kiegészítettek. Ezek hasznosak lehetnek, mert a rostok eredeti térfogatuk 5-6-szorosára megszívják magukat vízzel, teltségérzést okoznak, ami csökkenti az étvágyat. A vitaminok, ásványi anyagok pedig a fogyókúrában esetleg bekövetkező hiányállapotok kivédésére alkalmasak.
Gyógyszerek
Az elhízás gyógyszeres kezelésében fél évszázadon át különböző efedrin- és amfetaminszármazékokat használtak, amelyek doppingszerű állapotot hozva létre csökkenthették az étvágyat, de hozzászokást, mellékhatásokat okoztak. Ezek nagy része már nem kapható, jelenleg két gyógyszer van forgalomban.
Az egyik, az orlistat hatóanyagú, a bélben a zsírok felszívódását gátolja, az elfogasztott zsír mintegy 30%-a a bélben marad, majd a széklettel kiürül. Diéta mellett használható, de zsíros étkezésnél a zsírok távozása mellékhatásokat, panaszokat (hasmenés, bélgázosság) okozhat.
A másik a sibutramin hatóanyagú szer, amely a telítettség-, jóllakottságérzést fokozza, csökkenti az étvágyat Vizsgálatok és tapasztalataink szerint jelentősen segíti a testsúlycsökkenést, különösen azoknál, akik fokozott étvágyúak. Ismertek olyan vizsgálatok, amelyekben hosszú távon, I -2 éves időszakban is jelentős testsúlycsökkenést sikerült elérni és fenntartani, ami meghaladta a diétával elért eredményeket. Mellékhatásként egyes érzékeny egyénekben enyhe izgalmi állapot jelentkezik.
Gyomorszűkítő műtétek
Súlyos elhízásban, ahol a testtömegindex (BMI) 40 kg/m2 felett van, Magyarországon gyomorszűkítő műtétre is van lehetőség. Eddig mintegy 200 ilyen műtétet végeztek. A jelentősen szűkített gyomor miatt csökken a táplálékfelvétel, és tartós 20-30 kilogrammos fogyások is elérhetők. Általános reális célkitűzésünk azonban a 10%-os, kb. 10 kilogrammos testsúlycsökkenés és annak hosszú távú fenntartása, ami jelentősen csökkenti a szíves érrendszeri rizikót.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.