Savkötők mennyire károsak? Mit szedjünk gyomorégés ellen?
Sokan kipróbáltuk már a savkötőket a gyomorégés megszüntetésére, ill. hogy enyhítsük az állandó keserű ízt a szánkban vagy reggelente az égető érzést a torkunkban. Egyesek számára ez mindennapos megpróbáltatás. Bár a savkötők általában hatékonyak és alkalmi használatuk biztonságos, vannak olyan mellékhatásaik, amelyekről jobb, ha tudunk.
Egy csepp megelőzés
- Kerüljük a szűk ruhákat, a szoros öveket, és fogyjunk le.
- Mondjunk le a cigarettáról, a zsíros és fűszeres ételekről.
- Mértékkel igyunk, és utána két órán át ne feküdjünk le.
- Emeljük meg az ágy fejrészét 15 cm-ral (még egy párna nem megoldás).
Hogyan hatnak?
Sokféle savkötő kapható recept nélkül: rágótabletták, folyadék vagy tabletták formájában. Valamennyi a nyelőcsőreflux következtében kialakuló gyomorégést hivatott semlegesíteni, amely azért alakul ki, mert a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe, és égő érzést okoz a mellkasban.
Alkalmanként, vagy csak rövid időszakokra használva a savkötők általában nem jelentenek veszélyt, de néha több bajt csinálnak, mint amennyi hasznuk van. Mivel különféle hatóanyagokat tartalmaznak, az egyes szerek különbözőképpen hathatnak. Ha pl. a hatás csak időleges, és a gyomorégés egy óra múlva még hevesebben visszatér, akkor nyilvánvaló, hogy a savkötő éppen a szándékolttal ellenkező hatást váltott ki. Ez akkor fordul elő, ha a savkötő nagy mennyiségű kalcium-karbonátot vagy szódabikarbónát tartalmaz. Ilyenkor jobb, ha másik savkötőre váltunk.
Szerek gyomorégés ellen
A hagyományos savkötők mellett léteznek a savtermelést gátló szerek, a hisztamin H2-receptorblokkolók (ranitidin, famotidin), amelyek a gyomorban gátolják a savtermelő sejtek működését serkentő hisztamin hatását.
Bár a hisztamin H2-blokkolók a legtöbb esetben enyhítik a gyomorégést, nem árt tudni, melyik étel okozza a bajt, mert akkor a gyógyszert az adott étel elfogyasztása előtt legalább egy órával be lehet venni. Ez azt jelenti, hogy nem elég előre tudni, hogy fűszeres ételt fogunk enni, hanem azt is, hogy arra vélhetően hogyan reagál majd a gyomrunk, hogy időben bevehessük a gyógyszert.
- Gyomorégés és savlekötők
- Vényköteles gyomorégés elleni gyógyszerek – GYIK
- Gyomorégés, éles fájdalom a hasban
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A hisztamin H2-blokkolókat általában biztonságosnak tartják, de hosszas alkalmazásuk esetén kellemetlen mellékhatások jelentkezhetnek, pl. fejfájás, fáradtságérzés, szédülés, enyhe hasmenés, csökkent nemi vágy, sőt átmeneti impotencia. Egyes hisztamin H2-blokkolók használatát vese- vagy májbetegek számára nem ajánlják.
Magyarországon a gyomorsavtermelés csökkentésére nagyon elterjedtek az ún. protonpumpagátlók. Ezek közvetlenül gátolják a savtermelő enzimet a gyomorban. Rendkívül hatékonyak és biztonságosak, a gyomorfekélyt is általában 4-8 órán belül elmulasztják. Ilyen pl. az Omeprazol és a lanzoprezol.
A hagyományos savkötők és más gyógyszerek együttes használata gyakran csökkenti az utóbbiak hatékonyságát. Ha a savkötő mellett más gyógyszert is szedünk, iktassunk be kb. három órát a bevételük közé.
Gyomorégés vagy szívinfarktus?
Sokan mentőt hívnak, mert azt hiszik, szívinfarktusuk van, amikor csak egyszerű gyomorégésről van szó. Ugyanakkor vannak olyan esetek is, amikor valaki nem veszi tudomásul a szívinfarktus kezdeti tüneteit, mert azt hiszi, csak savkötőre van szüksége.
Bár mind a gyomorégés, mind a szívinfarktus mellkasi fájdalommal jár, a tünetek általában különböznek. Szívinfarktus esetén a mellkasi fájdalom inkább tompa nyomásszerű, míg a gyomorégés a szó szoros értelmében égető fájdalom. Szívinfarktusnál a fájdalom kisugározhat a nyakba és a karba, míg a gyomorégés okozta fájdalom csak a mellkast, néha a nyakat érinti. De kétség esetén jobb a biztonság: forduljunk orvoshoz!
Súlyos gyomorégés
A súlyos vagy idült gyomorégés veszélyes következményekkel járhat. Ha az alábbi tünetek bármelyikét észleljük, forduljunk orvoshoz.
- Heti két alkalomnál gyakoribb gyomorégés, gyakran ok nélkül.
- Csekély javulás a savkötők vagy a hisztamin H2-blokkolók hatására.
- Étel vagy folyadék visszaöklendezése.
- Nyelési nehézség vagy gombócérzés a torokban.
- Véres hányás és/vagy fekete, szurokszerű széklet.
A krónikus gyomorégést a nyelőcső alsó záróizmának elégtelen működése okozza. Ez az átjáró a nyelőcső és a gyomor között. Normális működés esetén a záróizom étkezés közben csak annyi időre ernyed el, amíg átengedi az ételt a gyomorba, azután ismét összehúzódik, megakadályozva a gyomorsav és más emésztőnedvek visszajutását a nyelőcsőbe. Ha a záróizom rosszkor ernyed el vagy elégtelenül zár, a gyomorsav időnként visszafolyik, és idült gyomorégést okoz.
Krónikus, ill. súlyos gyomorégés esetén ne kezdjünk a saját elképzelésünk szerint savkötőket vagy más gyógyszereket szedni. Lehet, hogy olyan bajról van szó, amivel orvoshoz kell fordulni és amit ki kell vizsgálni.
A legelterjedtebb savkötők mellékhatásai | ||
---|---|---|
Hatóanyag | Hatás | Problémák |
Szódabikarbóna | Gyors enyhülést biztosít, de használatát rövid időszakra korlátozni kell. | Túl gyakori szedés esetén ezek a savkötők vese- és szívelégtelenséget, húgyuti fertőzéseket, és a szervezet ásványianyag-felbomlását okozzák. Magas nátriumtartalmuk miatt a magas vérnyomásban szenvedőket és a sómentes diétán lévőket is veszélyeztetik. |
Alumínium-hidroxid | Hatékonyan csillapítják a gyomorégést, bár lassabban hatnak, mint más savkötők. | A gyakori használat székrekedést okozhat. Hosszú távon ásványianyag, különösen kalciumhiányt okozhatnak. A túlzott alumíniumbevitel esetleg növelheti az Alzheimer-kór kialakulásának veszélyét. |
Kalcium-karbonát | A magas kalciumtartalom miatt gyors enyhülést okoz. Naponta szedhető. | A napi használat egyeseknél súlyos székrekedést okozhat. Paradox módon gyomorsav-túltermelést is okozhatnak. Egyes adatok szerint a túlzott kalciumbevitel elősegíti a vesekőképződést és károsíthatja a veseműködést. |
Magnézium-hidroxid | Gyors enyhülést hoznak. Hashajtó hatásuk lehet. Kivéve, ha más hatóanyagokkal kombinálják. | A készítmények gyakran tartalmaznak alumíiumot vagy kalciumot a magnézium hashajtó hatásának ellensúlyozására, de ez utóbbiak gyakran ellenkező irányú hatást érnek el. A savkötők e csoportja vesebetegek számára nem ajánlott. Idősek, különösen idős cukorbetegek esetében magas vérnyomást és szívpanaszokat okozhatnak. |
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.