Szőrtelenítés mennyire egészségtelen? Mire figyeljünk szőrtelenítés közben?
A nem kívánt helyeken megjelenő szőrszálak sok bosszúságot okoznak. Ekkor jön a kérdés, hogyan szabaduljunk meg tőlük. Mindegy, hogy borotváljuk, kitépkedjük vagy kioldva távolítjuk el, minden szőr-telenítési módszernek vannak előnyei és hátrányai. Ráadásul az a termék, amelyik használ a barátnőnknek, nálunk esetleg csődöt mond, vagy csak a test egyes területein hatásos.
Borotvaélen
A szőrtelenítés legelterjedtebb módja mind a férfiaknál, mind pedig a nőknél a borotválkozás. Gyors, könnyű és olcsó, ezenkívül a közhiedelemmel ellentétben nem nő tőle gyorsabban a szőr, és sötétebb, erősebb sem lesz. De a nagyon erős borotválástól előfordulhat, hogy egyes szőrszálak befelé nőnek. Ráadásul az eredmény átmeneti – a szőr általában egy-két nap elteltével újra megjelenik. Ha nem vigyázunk, a borotva felsértheti a bőrt. Az alábbi egyszerű ötletek betartásával megelőzhetjük a borotválkozás kellemetlenségeit.
- A húzódás és az irritáció csökkentése érdekében nedvesítsük be a bőrt, és használjunk borotválkozókrémet vagy -habot.
- Mindig éles, tiszta pengével dolgozzunk. Csak a saját borotvánkat használjuk.
- A borotválkozás során ejtett vérző seb révén átvihető bármely fertőzés.
- Az irritáció és a befelé növő szőrszálak elkerülése érdekében a szőr növekedési irányával azonos irányban borotválkozzunk.
- Ne borotválkozzunk közvetlenül felkelés után (a bőr ilyenkor petyhüdtebb). Várjunk legalább 20 percet, hogy a bőr kissé feszesebbé váljon, így kisebb annak a veszélye, hogy megvágjuk magunkat.
- A borotválkozás utáni bőrkiszáradás csillapítására használjunk enyhe hidratálót, de gondosan válasszunk: egyes krémek (és napvédők is) tartalmazhatnak olyan vegyületeket, amelyek irritálják a frissen borotvált bőrt.
Szőrtelenítők
Az általában krém, hab vagy gél formájában kapható kémiai szőrtelenítok feloldják a szőr kreatinszerke-zetét, lehetővé téve, hogy letöröljük, mint a krétát a tábláról. Az eredmény tartósabb, mint a borotválkozás, körülbelül 3-5 napig tart. Viszont a bőr és a szőr hasonló összetétele miatt a bőr is károsodhat. Az eredmény enyhébb vagy súlyos bőrirritáció lehet. Bőrünk védelme érdekében kövessük az alábbi óvintézkedéseket.
- Teszteljük bőrünk érzékenységét. Alkalmazzunk egy keveset a célterületen vagy annak közelében, várjunk néhány percet, és ellenőrizzük, hogy nem jelent-e meg bőrpír.
- Csak olyan bőrfelületen használjuk a terméket, ahova szánták. A lábszőrtelenítőt pl. soha ne használjuk az arcon.
- Ne hagyjuk a szőrtelenítőt túl sokáig a bőrön (általában 4-15 perc van megadva), nehogy fájdalmas hólyagokat, égést okozzon.
És a gyantázás? – Juj!
Ügy tűnik, kevés kellemetlenebb dolog van a világon, mint a gyantacsíkok használata, főleg letépése – a szőrrel együtt. Mivel azonban a gyanta az egész szőrszálat kihúzza a szőrtüszőből, a hatása is tartós: 4-6 hét.
A meleg, folyékony gyanta kenődik és irritációt is okozhat. Inkább válasszuk a hideg gyantával bevont textil- vagy papírcsíkokat. A gyanta lehúzása így is fájdalmas. Ha még mindig bátrak vagyunk, próbáljuk ki az alábbiakat, hogy megkönnyítsük a gyantázást.
- Az izzadás okai
- A magas vérnyomás kezelése életmódváltással
- Fitten egy életen át – gyakorlatsorok
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
- Teszteljük a bőr érzékenységét egy kis gyantával úgy, hogy csak néhány szőrszálat távolítunk el.
- Gyantázás előtt fertőtlenítőszerrel tisztítsuk meg a bőrt. Csak a 6 mm-nél hosszabb szőrt gyantázzuk.
- Ha szépségszalonba járunk, ragaszkodjunk hozzá, hogy szakképzett kozmetikus végezze a gyantázást, és győződjünk meg róla, hogy friss gyantát használ-e.
- Ha szőke vagy vörös a szőrünk, akkor ne feledjük, hogy a gyantázás után bőrünk különösen érzékeny lehet a napfényre.
- A gyantázás utáni bőrpír csökkentésére néhány percig finoman dörzsöljük a bőrt jéggel, vagy használjunk nyugtató, antiszeptikus krémet (pl. teacserjeolajat).
- A hidratálókrémek izgathatják a frissen gyantázott bőrt.
- Ha a gyantázás túl fájdalmas, próbáljuk ki a vékony, cukor, citromlé és víz keverékéből készült bevonattal ellátott muszlincsíkot. Ez a módszer, az ún. cukrozás ugyanolyan eredményes lehet, csak kevesebb fájdalommal és bőrproblémával jár.
Elektrolízis
Ezzel a módszerrel egyenként távolítják el a szőrszálakat egy finom tűn vagy csipeszen keresztül a szőrtüszőbe vezetett elektromos árammal. Nemcsak a szőrszál pusztul el, de a szőrtüsző is roncsolódik, tehát nehezebben nő ki újra a szőr. Egy sorozat hetente alkalmazott kezelés után az eredmény tartós lehet (bár ez nem garantálható). Az elektrolízises szőrtelenítés előtt azonban tudnunk kell néhány dolgot.
- Fájdalmas lehet. Minden egyes szőrszál eltávolítását érezzük. Helyi érzéstelenítéssel csökkenthető a fájdalom.
- Az elektrolízist csak kisebb területeken, pl. a felső ajkon javasolják.
- Ritkán ugyan, de előforduló szövődmények közé tartozik az áramütés, a hegképződés és a befertőződés. A betegségek, pl. a hepatitis és a HIV terjedésének megelőzése érdekében ellenőrizzük, hogy új, egyszer használatos tűt alkalmaznak-e.
- Az elektrolíziskezelés időigényes, akár hónapokig is tarthat.
- Az otthoni elektromos készülék, más néven epilátor hosszú távon talán olcsóbb, de nem biztos, hogy ugyanolyan hatásos, mint a kozmetikusok által alkalmazott elektrolízis.
Lássuk a lézert
A szőrtelenítés legújabb módszere a lézer alkalmazása a szőr és a szőrtüszők elpusztítására. Az egy év folyamán alkalmazott háromnégy kezeléssel tartós eredmény érhető el, bár erre sincs garancia. Kevésbé tartják fájdalmasnak, mint az elektrolízist, de azért érezhető egy-egy szúrás, különösen az érzékenyebb testrészeken.
A lézerkezelés amellett hogy drága, bőrpírt, duzzanatot, hegesedést okozhat, és esetenként a bőr világosodásával vagy sötétedésével járhat.
Fájdalomcsillapítás
- ínhüvelygyulladás vagy reumás ízületi gyulladás okozta ízületi fájdalom,
- súlyos íngyulladás, beleértve a tenisz- vagy golfkönyököt és a merev vállat,
- talpi ínhüvelygyulladás,
- csuklóalagút-szindróma.
Hatásos a lézeres szőrtelenítés?
IGEN Lézersugárral hatékonyan el lehet távolítani a szőrszálakat, de a tartós hatáshoz többszöri kezelésre van szükség; az eredmények változók, és a sötét bőrtípusok kezelése nehezebb.
A lézeres szőrtelenítés a melanint, a bőr és a haj színét adó festékanyagot célozza meg. A melanin elnyeli a lézersugár energiáját, hővé alakítja, és a hő leállítja a növekedési szakaszban lévő szőrtüszők működését. (A szőrtüszők 50-85 százaléka van egy adott időben ebben a fázisban.) Minél sötétebb a szőrszál, annál több fényt nyel el, és annál több szőrtüsző válik működésképtelenné. A kezelést 4-8 hetente ismétlik meg; azokat a szőrtüszőket célozva meg, amelyek korábban nem voltak aktívak.
A kezelés a világos bőrű, sötét szőrzetű egyéneken a leghatékonyabb
Esetükben egyetlen kezeléssel a szőrszálak akár 40 százaléka eltávolítható, három kezeléssel pedig a 70 százalékuk. Ismételt kezelésekkel ezek az emberek szőrszálaik 90 százalékától is megszabadulhatnak. Az eredmény kb. egy évig marad fenn, egyeseknél még tovább. A páciensek 70 százaléka elégedett az eredménnyel, jóval többen, mint az elektrolízises kezelés vagy a gyantázás eredményével.
Ma még nem létezik olyan lézeres szőrtelenítő módszer, amely egyformán alkalmazható minden bőrszín és szőrzet-szín esetén (beleértve a szőke, a szürke és a fehér szőrszálakat), bár a technológiai fejlődés ebbe az irányba halad. Hosszú pulzusidejű lézersugarak használatával és ismételt kezelésekkel a sötétebb bőrűek szőrtelenítése is megoldható, de esetükben nagyobb a mellékhatások – a bőr duzzanata és kivörösödése, barna foltok és hegek – kockázata.
Egy vizsgálatban 31, viszonylag sötét bőrű egyén vett részt, akiken a szőrszálak mennyisége hat hónap után a szőrtelenítés eredményeként 35 százalékkal csökkent.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.