A légzési nehézség lehetséges okai és teendők légzési nehézség esetében
A légzési nehézség valamennyi fajtája azonnali beavatkozást igényel. Amennyiben a szervezet valamiért nem jut elegendő oxigénhez, a véroxigénszint csökken (hipoxia alakul ki), ami rövid úton halálhoz vezet. Az agysejtek elhalása már három perc után megkezdődik! Ha az oxigénhiányt nem szüntetjük meg időben, leállhat a légzés, majd a szívműködés.
Tünetek
- A légutak elzáródása akadályozza a köhögést és a hangadást.
- Ha a nyakat valami elszorítja, az arc és a nyak erei kidagadnak.
- A sérült émelyeg, hányingere van, esetleg hány.
- A sérült eszméletét veszti.
- A bőr szürkéskék árnyalatot ölt, ami kiváltképp a fülkagylón, az ajkakon, a szájüregben és az ujjbegyen figyelhető meg jól.
- Figyelem-összpontosítási nehézség, tudatzavar lép fel.
- A beteg gyorsan, kapkodva lélegzik, köhög, légszomj gyötri, beszéde akadozik.
A légzési nehézség lehetséges okai és annak magyarázatai
Elzáródtak a légutak
A test oxigénellátását gátolja, ha valami a szájra tapad, esetleg a légutakba kerül, vagy elszorítja a légcsövet. Füst belégzése vagy allergiás roham után a légutak nyálkahártyája megduzzad, ami szintén korlátozza a levegő bejutását a tüdőbe.
Valami akadályozza a mellkas mozgását
Ha a sérült felsőteste összepréselődik (pl. föld temeti maga alá, autóbaleset során beszorul a roncsokba stb., a mellkas nem tud rendesen tágulni és szűkülni, így a légzés nehezítetté válik. Ugyanez a helyzet mellkasi sérülés esetén.
A levegőben kevés az oxigén (pl. füst van)
Sűrű füstben a szervezetbe kevesebb oxigén jut.
Betegség
A légzőszervrendszer tartósan fennálló megbetegedései (pl. asztma, allergia, tüdőgyulladás, krupp, hörgőgyulladás) rontják a légzés hatékonyságát.
Fejsérülés
A tüdőt és a légzőizmokat irányító agyterület vagy idegek sérülése hatással van a légzésre.
Teendők:
- Szüntessük meg a fulladás okát! Ha valami a sérült szájára vagy orrára tapadt, azon nyomban távolítsuk el. Amennyiben beszorult valahová, és biztosan tudjuk, hogy a baleset nemrég történt, tegyünk kísérletet rá, hogy megszüntessük a mellkasára nehezedő nyomást. Fulladás esetén szakszerű ellátást kell nyújtanunk.
- Hívjunk segítséget! Akkor is telefonaljunk a mentőknek, ha a sérült légzése látszólag rendbejött.
- Figyeljük meg! A mentők kiérkezéséig többször ellenőrizzük, hogy nem vesztette-e el az eszméletét, légzése és pulzusa rendben van-e.
Akasztott ember
- Vágjuk el a kötelet! Késlekedés nélkül távolítsuk el a nyakat összeszorító kötelet (zsineget, sálat stb.): vágjuk el ollóval, minél közelebb a csomóhoz. Közben ügyeljünk rá, hogy ne szúrjuk vagy vágjuk meg a nyakat. Kést csak akkor ragadjunk (és csakis éleset!), ha nincs kéznél olló.
- Támasszuk alá a testet! A kötél levágása során próbáljuk meg a testet alátámasztani. Ha mód van rá, kérjünk segítséget, mert egy felnőtt – különösen eszméletlen állapotban – nagyon nehéz.
- Hívjunk segítséget! Riasszuk a mentőket (ha van segítségünk, bízzuk meg a telefonálással). Megérkezésükig folyamatosan ellenőrizzük, hogy a sérült eszméleténél van-e, légzése, pulzusa normális-e. Fordítsunk figyelmet állapota változásaira.
Hogyan tovább?
Egyéb veszély:
- A nejlonzacskókat, szemeteszsákot, PVC-fóliát stb. Tartsuk olyan helyen, ahol gyermek nem férhet hozzá.
- A függöny vagy a redőny húzózsinórját rögzítsük úgy, hogy a gyerek ne tudja a nyaka köré tekerni.
- Ha a gyerek nyakkendőt, kendőt vagy sálat szeretne hordani, lássuk el előre megkötött gyorscsomóval.
- A kapucni húzózsinórját távolítsuk el.
- Kisgyereknek ne adjunk apró darabokra szétszedhető játékot.
Gondoskodjunk róla, hogy a plüssjáték minden része erősen legyen rögzítve. - Ne hagyjuk magára a gyermeket evés közben. Szóljunk rá, hogy ne futkározzon, ha étel, ital van a szájában.
- Ruháról, plüssjátékról szedjük le a masnikat.
- A gyermekjátékokra írt figyelmeztetéseket mindig tartsuk szem előtt!
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.