Teendők sokkhatás esetén, a sokk lehetséges okai
Az orvosi értelemben vett sokk nem azonos az érzelmi megrázkódtatás nyomán fellépő lelki sokkal. Előbbi életveszélyes állapot, mert a keringési rendszer nem tud megfelelő mennyiségű oxigéndús vért juttatni a szívhez és az agyhoz. Előidézheti nagyarányú vérveszteség, súlyos égési sérülés, hányás vagy hasmenés miatti folyadékvesztés, allergiás roham és szívelégtelenség is.
Tünetek
- A beteg szomjúságot érez.
- A keringés összeomlása, illetve a nagymértékű vérveszteség hatására a bőr szürkéskék lesz. Nyomjuk meg a bőrt, majd engedjük el. Árulkodó jel, ha az egészséges bőrszín csak lassan vagy egyáltalán nem tér vissza.
- A beteg elerőtlenedik és szédül, esetleg émelygés, hányinger tör rá, hány.
- A légzés szapora, de felületes.
- Ha az összes vér fele (felnőtteknél mintegy három liter) távozik, a csuklónál nem tapintható ki a pulzus
- Az érverés gyors, és egyre gyengül.
- A beteg erősen verítékezik, bőre hideg, nyirkos.
- Nyugtalanság, erőszakosság, melynek oka, hogy az agy nem kap elegendő oxigént. Önkéntelen ásítozás, levegő után kapkodás (a szervezet igyekszik oxigénhez jutni). Ha a test minden tartaléka kimerül, ájulás következik be, s végül megáll a szív.
Belső vérzés
Súlyos belső vérzés alakulhat ki, ha a testet erőhatás éri, ám a bőr nem szakad föl. Ugyanakkor külső hatás nélkül is felléphet, amikor például egy elhanyagolt gyomorfekély vérezni kezd. Íme az intő jelek.
- Látható sérülés nincs, mégis a fenti tüneteket tapasztaljuk.
- Bevérzés jelenik meg a bőrön, ahol a ruha anyaga belenyomódott. A duzzanat növekedésével egyre csúnyább és kiterjedtebb lesz.
- A beteg úgy érzi, mintha a felgyülemlett folyadék szétfeszítené a hasát vagy a mellkasát.
- Vér szivárog a testnyílásokból.
- A sérülés után bizonyos idővel a beteg összeesik, eszméletét veszti.
A vérzés jellege és lehetséges okai
Fül, orr
A fülből szivárgó élénkvörös, friss vér a külső fül vagy a dobhártya sérülését jelezheti. Az orrból csorgó élénkvörös, friss vér forrása megrepedt ér lehet. Ha a fülből vagy az orrból híg, sárgás, savós vér jön, komoly fejsérülésre kell gyanakodnunk (a folyadék az agyburokból, a vér a fül vagy az orr belsejéből származik).
Száj
Amennyiben a felköhögött vér élénkvörös, habos, tüdővérzéssel kell számolni. Ezzel szemben a kávézacchoz hasonló, sötétvörös vér a tápcsatornából származik.
Végbélnyílás
Az élénkvörös, friss vér a belek alsóbb szakaszából (a vastagbélből, végbélből) jöhet, míg a sötét, véres, szurokszerű széklet a tápcsatorna felsőbb részéből (a gyomorból) származhat.
- Ginszeng és a stresszoldás
- Szorongáscsökkentők
- A stressz csökkentésének „egyszerűen” elsajátítható módja
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Húgycső nyílás
A vese, a húgyvezeték, a hólyag vagy a húgycső bevérzésére utalhat a vöröses vizelet, mely esetleg vérrögöket is tartalmaz.
Hüvelybemenet
A friss vagy sötétvörös vér általában a menstruáció jele, ugyanakkor fertőzés, vetélés, szülés, erőszakos közösülés nyomán is felléphet ilyen vérzés.
Teendők:
- Lássuk el! Nézzük meg, mi váltotta ki a sokkos állapotot. Ha erősen vérző sebet látunk, tegyünk rá nyomókötést. Az égési sérülést hűtsük le. A károsodott testrészt emeljük föl, és tartsuk a szívnél magasabban.
- Fektessük le! Nyugtassuk meg a sérültet, és kérjük meg, hogy ne mocorogjon. Fektessük szőnyegre vagy plédre, paplanra. A feje maradjon alacsonyan, ne tegyünk alá semmit, a lábát viszont polcoljuk alá (pl. székkel), hogy magasabban legyen a szívnél.
- Lazítsuk meg a ruházatot! A szűk ruha elszorítja az ereket. Ilyenkor lazítsuk meg a ruhadarabokat a nyaknál, a mellen és a derékon.
- Tartsuk melegen! Takarjuk be a sérültet pokróccal vagy kábátokkal. Fontos, hogy ne melegvizes palackkal vagy fűtőpárnával melegítsük!
- Hívjunk segítséget! Riasszuk a mentőket. Tájékoztassuk a mentésirányítót, hogy sokk gyanúja áll fenn. Számoljunk be minél részletesebben a feltételezett okról.
- Figyeljük meg! A mentők kiérkezéséig rendszeresen ellenőrizzük, hogy eszméleténél van-e a sérült, többször vizsgáljuk meg a légzését és pulzusát, vegyük tekintetbe az esetleges változásokat. Ha szomjas, nedvesítsük be az ajkát tiszta, vizes ruhával.
Vigyázz!
- A sérültet nem szabad közvetlen (sugárzó) hő hatásának kitenni! A melegítés célja épp az, hogy biztosítsuk a létfontosságú szervek vérellátását, ám ha meleg vizes palackot vagy elektromos fűtőpárnát teszünk a bőrére, a vér a testfelszínre áramlik, ahelyett, hogy a test belsejében maradna.
- Ne adjunk a sérültnek sem ételt, sem italt, mert lehet, hogy a kórházi kezelés alatt altatni fogják.
- Ha a sérült eszméletét veszti, tegyük szabaddá a légutat, és ellenőrizzük, hogy van-e légzése. Készüljünk fel az újraélesztés megkezdésére.
Mi a különbség sokk és sokk között?
Az orvosi értelemben vett sokkot a keringés súlyos elégtelensége vagy összeomlása váltja ki. A pszichés sokk ettől gyökeresen különbözik. Általában valamilyen trauma (pl. haláleset) nyomán következik be. A kínzó feszültségnek számtalan tünete lehet: például alvászavar, nyugtalanság, koncentrációs zavar. A lelki sokk testi tünetekben is megnyilvánulhat, például hasmenés, izzadékonyság vagy akár hányás formájában.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.