Gyógynövények és táplálékkiegészítők és az asztma
Az utóbbi években szinte robbanásszerűen nőtt a gyógynövényekből készült termékek és a táplálékkiegészítők választéka. Ma már majdnem minden gyógyszertárban és bio-boltban kaphatók olyan tabletták és porok, amelyekkel állítólag bármit jobbá tehetünk, az emlékezettől egészen a nemi életig. Ezek után egyáltalán nem meglepő, hogy jó néhányról állítják: hatékony lehet az asztma és az allergia ellen.
Mielőtt azonban ész nélkül költekezni kezdene, nem árt ldcsit részletesebben megismerkednie a gyógynövények és táplálékkiegészítők világával.
Mielőtt megismerkedne magukkal a termékekkel, felsorolunk néhány gyakorlati tudnivalót, amit érdemes figyelembe vennie, ha gyógynövénykészítmények, illetve táplálékkiegészítők használatán gondolkozik.
- Beszéljen az orvosával! Feltétlenül mondja el az orvosának, milyen táplálékkiegészítőket szeretne szedni – még akkor is, ha csak egy hétköznapi vitaminról van szó.
- Beszélgessen el a gyógyszerésszel is! A gyógyszerészek gyakran többet tudnak a gyógyszerek lehetséges kölcsönhatásairól mint az orvosok, s manapság egyre több gyógyszertárban van hozzáférésük a potenciális kölcsönhatásokra figyelmeztető hivatalos adatbázisokhoz.
- Keressen a gyógynövényekhez valóban értő szakembert! Ha módja van, keressen fel természetgyógyászt, de legalábbis szerezzen be egy könyvet a millió különféle gyógynövényről és azok hatásáról.
- Ne feledje: a táplálékkiegészítők is gyógyszerek! Attól, hogy a címkéjükön szerepel a „természetes” szó, e termékek még nem lesznek automatikusan biztonságosabbak a gyógyszergyári készítményeiméi. Ezekben is lehetnek kemikáliák, és a növényi eredetű anyagok is komoly hatást gyakorolnak a szervezetre. Soha ne használja őket a csomagoláson, illetve a kísérő leírásban meghatározottnál nagyobb mennyiségben vagy az ajánlottnál hosszabb ideig!
- Kételkedjen! Ha hall valamit egy táplálékkiegészítőről, ami túl szépnek (vagy túl szörnyűnek) tűnik ahhoz, hogy igaz legyen, akkor valószínűleg nem is az.
- Mindennek járjon utána! Ha táplálékkiegészítőket szed, kísérje állandóan figyelemmel a hatásukra vonatkozó kutatási eredményeket. Szinte naponta jelennek meg újabb cikkek és tanulmányok.
- Legyen óvatos! Ami használ a szomszédjának vagy egy barátjának, nem biztos, hogy önnek is jó lesz. Legyen tisztában azzal, hogy mit és miért szed; ne hagyatkozzon pusztán egy ajánlásra! Ha terhes vagy szoptat, kerülje a gyógynövényből készült termékeket, kivéve, ha az orvosa kifejezetten javasolja azokat.
Ha érdeklik a gyógynövények, forduljon képzett és a szakmai nyilvántartásban szereplő szakemberhez, aki minden bizonnyal megfelelő képzést kapott a gyógynövényes kezelésekről (különös tekintettel a kínai készítményekre), de először beszélje meg a dolgot a saját kezelőorvosával!
Kerülendő szerek
Az asztmásoknak célszerű elkerülniük néhány táplálékkiegészítőt, ami ronthat az állapotukon. A glükózamint és a chondroitint az ízületi gyulladással vagy ízületeik elöregedésével küszködők használják fájdalomcsillapításra, valamint a csontjaik és ízületeik erősítésére. Ma már az orvosok is gyakran ajánlják e két vegyületet tartalmazó szereket. Egy 2002 végén megjelent tanulmány ismerteti egy nő esetét, akinek addig jól kontrollált asztmája váratlanul nagymértékben súlyosbodott, miután ízületi gyulladás okozta fájdalmai ellen glükózamint és chondroitin-szulfátot tartalmazó szert kezdett szedni. Amikor abbahagyta a szer szedését, az asztmája 24 órán belül javulni kezdett.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az orvosok arra gyanakszanak, hogy a reakció valamilyen, a tengeri ételekkel szembeni allergia következménye lehetett, mivel a chondlroitint cápaporcból állítják elő. Aki tehát asztmás és a tengeri eredetű ételekre is allergiás, annak különösen óvatosnak kell lennie.
A melatonin kapcsán a Journal ofAllergy ancl C/lnical Immunology 2003. szeptemberi számában jelent meg egy tanulmány, amely szerint azoknál, akiknek éjszaka rosszabbra fordul az asztmája, magasabb a melatonin nevű alvásihormon-szintje, s talán ez váltja ki a gyulladás-keltő vegyületek felszabadulását, ami azután az asztmás tünetek rosszabbodását okozza.
Noha a melatonint tartalmazó táplálékkiegészítők nem túl elterjedtek, az emberek néha szednek ilyeneket, hogy jobban aludjanak, vagy hogy ellensúlyozzák a hosszú repülőút okozta időeltolódás hatásait. Ha asztmás, ne szedjen ilyen szereket, mert ronthatnak az állapotán!
A méhpempő súlyos reakciót válthat ki az allergiás vagy asztmás személyekben, ezért ezt kerülniük kell. Ne szedjenek propoliszt vagy méhszurokot sem.
A lobélia egy homeopátiás készítményekben és gyógyszerekben használt növény, amely mérgező lehet, ha nem az előírt módon szedik.
Gyógynövénykeverékek leírása
Az alábbi lista egyáltalán nem teljes. Számos gyógynövénykeverék létezik, különösen a kínai, koreai, japán és indiai orvoslásban, amelyek állítólag segítenek az asztmásokon és az allergiásokon. Ha érdeklik a gyógynövények, forduljon képzett és a szakmai nyilvántartásban szereplő szakemberhez, aki minden bizonnyal megfelelő képzést kapott a gyógynövényes kezelésekről (különös tekintettel a kínai készítményekre), de először beszélje meg a dolgot a saját kezelőorvosával!
Bromelain
A bromelain egy enzim, amit az ananásznövény szárából vonnak ki. Csökkenti az orrdugulást, a nyálka és az egyéb váladékok mennyiségét.
Mit mutatnak a vizsgálatok? A kutatások szerint a bromelain mérsékli a duzzanatot és a nyáktermelést, ám egyszer sem sikerült kimutatni, hogy hasznos lenne az allergiások számára. Sőt, több beszámoló is említi a bromelainallergiát.
Vörös acsalapu
Lágy szárú növény, melynek a kivonatát asztma és allergiás nátha kezelésére használják.
Mit mutatnak a vizsgálatok? Egy 125 szezonális allergiás náthában szenvedő személyen végzett, a vörös acsalapu és a Cetirizin hatásosságát összevető kutatás szerint mindkét csoport jobb életminőségről számolt be. A cetirizint szedők 12 százaléka panaszkodott annak nyugtató jellegű mellékhatására, míg az acsalaput használóknál nem volt ilyen probléma.
Borostyánlevél száraz kivonata
Ezt a szert nem tudja magának elkészíteni a falra kapaszkodó borostyánból; ha szeretné kipróbálni, vegye meg a készítményt egy bioboltban, vagy kérje képzett gyógynövényszakértő segítségét!
Mit mutatnak a vizsgálatok? Egy kettős vak klinikai vizsgálatban 24 asztmás gyermek kapott három napon át napi mintegy 35 mg borostyánle-vél-kivonatot. Tüdőfunkciójukban nem volt tapasztalható nagymértékű javulás, de a légutak ellenállásajelentősen csökkent a placebóval kezelt csoportokéhoz képest. Figyelmeztetés: Nincs.
Összegzés: A hatékonyságára vonatkozó jelenlegi bizonyítékok nem egyértelműek; mielőtt kipróbálná, kérdezze meg az orvosát!
Kamillatea
A kamillatea közkedvelt gyulladáscsökkentő hatású ital, a növény egyik hatóanyaga, a kamazulén pedig leukotriéngátló.
Mit mutatnak a vizsgálatok? Német kutatások arra az eredményre jutottak, hogy a kamilla gátolja a hisztamin felszabadulását a hízósejtekből (legalábbis a patkányokban), és lassíthatja az allergiás reakciókat, mivel a mellékvesét a kortizon nevű, a tüdő gyulladását csökkentő és a légzést könnyítő hormon termelésére készteti.
Összegzés: Nincs rá klinikai bizonyíték, hogy enyhíti az asztmát vagy az allergiát, de a lefekvés előtt megivott kamillatea megkönnyítheti az ellazulást és az alvást.
Echinacea
Ezt a gyógynövénykészítményt gyakran használják felső légúti betegségek kezelésére.
Mit mutatnak a vizsgálatok? Bár legalább egy vizsgálatban sikerült már kimutatni az asztma kiváltó okai közé tartozó felső légúti fertőzések számának a csökkenését, más kutatások nem támasztották alá ezt.
Csattanó maszlag
A maszlagfélék családjába tartozó csattanó maszlag az utak mentén, szántóföldeken és legelőkön gyakori gyomnövény. A füstölt maszlaglevél hallucinogén hatású – ezért az USA-ban már 1968-ban betiltották az e növényt tartalmazó, vény nélkül kapható szereket.
Mit mutatnak a vizsgálatok? Nincs megbízható vonatkozó vizsgálat a témában.
Összegzés: Inkább ne próbálkozzon vele, túl kockázatos!
Borsmenta
A borsmentát régóta használják gyógyításra, többek között a nátha kezelésére. A borsmentaolajban lévő mentől igen hatásos vegyület, amely sok vény nélkül kapható és vényköteles gyógyszerben is megtalálható. Izomlazító hatása elsősorban az emésztőrendszerben érvényesül – innen ered az a szokás, hogy nagy lakomák után borsmentalevelet szoktak szopogatni -, de csökkentheti az orrjáratok gyulladását is, ezért népszerű ellenszere az orrdugulásnak. Azt is kimutatták, hogy allergiás patkányokban gátolta a hisztamin felszabadulását a hízósejtekből, így az állatok kevesebbet tüsszögtek, és ritkábban dörgölték az orrukat.
Mit mutatnak a vizsgálatok? Eddig nem jelent meg tanulmány a borsmenta allergiára és asztmára gyakorolt hatásáról.
Összegzés: Egy csésze finom és megnyugtató borsmentatea segíthet az orrclugulás mérséklésében, bár nincsenek olyan, embereken végzett vizsgálatok, amelyek alátámasztanák az allergia vagy az asztma elleni hatékonyságát.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.