Immunterápia: a tartós hatású allergiakezelés?
Valószínűleg nem találja túl vonzónak a gondolatot, hogy hat hónapon át hetente egy-két injekciót kapjon. De mi lenne, ha ezen az áron nyugodtan élvezhetné a tavasz szépségeit, s nem kellene allergiás rohamoktól tartania? így már nem is tűnik olyan rémes lehetőségnek az az injekcióimra, igaz?
Az immunterápia a védőoltásokhoz hasonlóan működik
Csak éppen hosszú idő alatt sokszor kell az oltást beadni. Az egymást követő injekciók mindegyike kicsivel többet tartalmaz az allergénből, a szervezet így idővel érzéketlenné válik vele szemben, s azáltal csökkenti az arra adott IgE-reakciót, hogy blokkolja az IgE-antiteste-ket, s minimálisra csökkenti a hatékonyságukat. így amikor a beteg a jövőben találkozik az allergénnel, egészen csekély reakciót fog adni rá, és kevesebb tünete lesz.
A módszer hatékonyságát bizonyítékok igazolják.
Szakértők 24, összesen több mint 900 asztmában és azzal együtt allergiában is szenvedő személyre vonatkozó adatot tartalmazó tanulmányt elemeztek, s megállapították, hogy az allergia elleni injekciók a 71 százalékuknál hatásosnak bizonyultak az allergiás asztma kezelésére: a vizsgált személyek kevesebb tünetet tapasztaltak, a tüdejükben visszahúzódott a gyulladás, és kevesebb gyógyszerre volt szükségük.
Az USA-ban és Európa egyes országaiban széles körben alkalmazzák az immunterápiát az allergiás nátha és az asztma ellen. Nagy-Britanniában azonban 1980 után lényegében abbahagyták az immunterápia asztma elleni alkalmazását, miután a British MedicalJournalközzétette a Gyógyszerbiztonsági Bizottság jelentését, miszerint a módszer 30 év alatt 26 anafilaxiás halálesetet okozott. A halálozások oka többnyire az volt, hogy az immunterápiát – igen helytelenül – kezeletlen asztmás betegeiméi alkalmazták.
Allergiások kérdezték – Honnan tudhatom, hogy az immunterápia jó-e nekem?
Az allergia elleni injekciókat általában olyan személyeknek javasolják, akiknek állandó vagy szezonális allergiájuk van szálló allergénekre, például virágporra, állati hámsejtekre, poratkákra vagy penészspórákra, illetve rovarcsípésekkel szemben; akiknek tünetei nem kezelhetők jól gyógyszerekkel; akik nem kívánnak tartósan gyógyszert szedni; és akik hajlandók vállalni a hosszú ideig tartó kezeléssorozatot.
A szakemberek az alábbi általános irányelveket határozták meg az immunterápiával kapcsolatosan:
- Csak allergológusnak, immunológusnak vagy más, a módszerben képzett szakembernek szabad felírnia.
- Csak olyan létesítményben adható, amely rendelkezik az anafilaxiás sokk ellátásához szükséges eszközökkel.
- Önnek minden injekció beadásakor egészségesnek kell lennie. Ha beteg – különösen, ha asztmája vagy légzési nehézségei vannak -, nem részesülhet immunterápiában, amíg az állapota helyre nem áll.
- Beszéljen orvosának az ön által szedett összes gyógyszerről! A béta-blokkolók például gátolják az adrenalin hatását – pedig az adrenalinra szükség lehet, ha a szervezete hevesen reagál egy allergia elleni injekcióra.
- Az injekció után legalább egy óráig az allergológiai központban kell maradnia – vagy még tovább, ha az ön esetében a reakció súlyos következményekkel járhat.
Önnél valószínűleg nem alkalmazható immunterápia, ha:
- a bőrtesztek során szélsőségesen hevesen reagál (ez azt jelezheti, hogy az injekciók veszélyes allergiás reakciót válthatnak ki);
- kezeletlen vagy súlyos asztmában, illetve tüdőbetegségben szenved;
- bizonyosfajta gyógyszereket, például béta-blokkolókat szed.
Az immunterápia sem felel meg azonban mindenkinek!
Először is, sokan irtóznak az injekcióktól. Ráadásul a kezelés meglehetősen időigényes, és sokkal tovább tart, mint bevenni egy tablettát. Az átlagos immunterápiás kúra során az első 8-12 hétben heti egy injekciót kap a beteg, majd 4-6 hetenként továbbiakat, összesen mintegy három éven át, az allergén jellegétől függően.
Jelenleg Magyarországon a kezelés elsősorban pollen és poratka okozta szénanátha és asztma, valamint méh- vagy darázscsípéssel szembeni allergia esetén javasolt, ha a beteg panaszait bizonyítottan az allergén okozza, és a panaszok kiváltásáért egy, maximum két, egymással nem rokon allergén a felelős (kettőnél több allergénre való érzékenység esetén nem javasolt az immunterápia).
A kezelést kizárólag szakorvos (tüdőgyógyász vagy allergológus-immunológus) végezheti, intenzív terápiás osztályos háttérrel.
Az immunterápia következtében kétféle nem kívánt mellékhatás léphet fel.
Helyi reakciók
Az injekció helyén duzzanat alakulhat ki. Ez esetben kenje be helyi hatású antihisztaminnal, és tegyen rá jeges borogatást. Tudassa orvosával, mi történt, hogy legközelebb ennek megfelelően állíthassa be az adagot.
Altalános reakciók
Ez a fajta reakció jóval ritkább. Lehet enyhe, amikor csak tüsszögés, orrdugulás vagy csalánkiütés lép fel. Az ilyen esetekben a tünetek gyógyszeres kezelés, például antihisztaminok hatására gyorsan megszűnnek. Néha azonban súlyosabb általános reakció, anafilaxiás sokk is felléphet. A reakció általában az aller-géninjekció beadását követő 20-60 percen belül jelentkezik, ezért is kell legalább egy órát bent tölteni a klinikán. Ritkán azonban későbbi reakciók is előfordulhatnak, ezért figyeljen oda minden lehetséges tünetre.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.