Allergia és asztma

Immunterápia: a tartós hatású allergiakezelés?

Valószínűleg nem találja túl vonzónak a gondolatot, hogy hat hónapon át hetente egy-két injekciót kapjon. De mi lenne, ha ezen az áron nyugodtan élvezhetné a ta­vasz szépségeit, s nem kellene allergiás rohamoktól tartania? így már nem is tűnik olyan rémes lehetőségnek az az injekcióimra, igaz?

Bemutatkozik az immunterápia.
Bemutatkozik az immunterápia.
Érdekesség: az allergia injekciókkal való kezelését, azaz az immunterápiát a londoni St Mary’s Kórházban kezdték alkalmazni 1911-ben. Ez az egyetlen ma ismert kezelés, amely nemcsak néhány órára, hanem tartósan enyhíti a tüneteket.

Az immunterápia a védőoltásokhoz hasonlóan működik

Csak éppen hosszú idő alatt sokszor kell az oltást beadni. Az egymást követő injekciók mindegyike kicsivel többet tartalmaz az allergénből, a szervezet így idővel érzéketlenné válik vele szem­ben, s azáltal csökkenti az arra adott IgE-reakciót, hogy blokkolja az IgE-antiteste-ket, s minimálisra csökkenti a hatékonyságukat. így amikor a beteg a jövőben talál­kozik az allergénnel, egészen csekély reakciót fog adni rá, és kevesebb tünete lesz.

Az immunterápiának a hatása majdnem olyan mint a védőoltásé.
Az immunterápiának a hatása majdnem olyan mint a védőoltásé.

A módszer hatékonyságát bizonyí­tékok igazolják.

Szakértők 24, össze­sen több mint 900 asztmában és azzal együtt allergiában is szenvedő sze­mélyre vonatkozó adatot tartalmazó tanulmányt elemeztek, s megállapítot­ták, hogy az allergia elleni injekciók a 71 százalékuknál hatásosnak bizo­nyultak az allergiás asztma kezelésére: a vizsgált személyek kevesebb tünetet tapasztaltak, a tüdejükben visszahúzó­dott a gyulladás, és kevesebb gyógy­szerre volt szükségük.

Az USA-ban és Európa egyes országaiban széles körben alkalmazzák az immun­terápiát az allergiás nátha és az asztma ellen. Nagy-Britanniában azonban 1980 után lényegében abbahagyták az immunterápia asztma elleni alkalmazását, miután a Bri­tish MedicalJournalközzétette a Gyógyszerbiztonsági Bizottság jelentését, miszerint a módszer 30 év alatt 26 anafilaxiás halálesetet okozott. A halálozások oka többnyire az volt, hogy az immunterápiát – igen helytelenül – kezeletlen asztmás betegeiméi alkalmazták.

Tényleg jó működik az immunterápia?
Tényleg jó működik az immunterápia?

Allergiások kérdezték – Honnan tudhatom, hogy az immunterápia jó-e nekem?

Az allergia elleni injekciókat általában olyan sze­mélyeknek javasolják, akiknek állandó vagy szezo­nális allergiájuk van szálló allergénekre, például virágporra, állati hámsejtekre, poratkákra vagy penészspórákra, illetve rovarcsípésekkel szemben; akiknek tünetei nem kezelhetők jól gyógyszerek­kel; akik nem kívánnak tartósan gyógyszert szed­ni; és akik hajlandók vállalni a hosszú ideig tartó kezeléssorozatot.

A szakemberek az alábbi általános irányelveket határozták meg az immun­terápiával kapcsolatosan:

  • Csak allergológusnak, immunológusnak vagy más, a módszerben képzett szakembernek szabad felírnia.
  • Csak olyan létesítményben adható, amely rendelkezik az anafilaxiás sokk ellátásához szük­séges eszközökkel.
  • Önnek minden injekció beadásakor egészséges­nek kell lennie. Ha beteg – különösen, ha asztmá­ja vagy légzési nehézségei vannak -, nem része­sülhet immunterápiában, amíg az állapota helyre nem áll.
  • Beszéljen orvosának az ön által szedett összes gyógyszerről! A béta-blokkolók például gátolják az adrenalin hatását – pedig az adrenalinra szükség lehet, ha a szervezete hevesen reagál egy allergia elleni injekcióra.
  • Az injekció után legalább egy óráig az allergológiai központban kell maradnia – vagy még tovább, ha az ön esetében a reakció súlyos következményekkel járhat.

Önnél valószínűleg nem alkalmazható immunterá­pia, ha:

  • a bőrtesztek során szélsőségesen hevesen reagál (ez azt jelezheti, hogy az injekciók veszélyes allergiás reakciót válthatnak ki);
  • kezeletlen vagy súlyos asztmában, illetve tüdő­betegségben szenved;
  • bizonyosfajta gyógyszereket, például béta-blok­kolókat szed.
Figyelem! Ha már 12-18 hónapja részesül immunterápiában, de nem tapasztal javulást, valószínűleg jobb, ha abbahagyja a kezelést.

Az immunterápia sem felel meg azonban mindenkinek!

Először is, sokan irtóz­nak az injekcióktól. Ráadásul a kezelés meglehetősen időigényes, és sokkal tovább tart, mint bevenni egy tablettát. Az átlagos immunterápiás kúra során az első 8-12 hétben heti egy injekciót kap a beteg, majd 4-6 hetenként továbbiakat, összesen mintegy három éven át, az allergén jellegétől függően.

Jelenleg Magyarországon a kezelés elsősorban pollen és poratka okozta szénanát­ha és asztma, valamint méh- vagy darázscsípéssel szembeni allergia esetén javasolt, ha a beteg panaszait bizonyítottan az allergén okozza, és a panaszok kiváltásáért egy, maximum két, egymással nem rokon allergén a felelős (kettőnél több allergénre való érzékenység esetén nem javasolt az immunterápia).

Nem javasolt az immunterápia terhesség idején.
Nem javasolt az immunterápia terhesség idején.

A kezelést kizárólag szakorvos (tüdőgyógyász vagy allergológus-immunológus) végezheti, intenzív terápiás osztá­lyos háttérrel.

Nem javasolt az immunterápia terhesség idején, illetve a súlyos, ne­hezen kezelhető asztmában szenvedők számára. Az esetleges káros mellékhatások megfelelő kezelése érdekében a pácienseknek az injekció beadása után általában leg­alább 60 percig kell a klinikán maradniuk. A kúra befejezése után a tünetek éveken át jelentősen enyhébbek lesznek. Ha ezt követően visszatérnek, újabb kúrára lehet szükség.

Az immunterápia követ­keztében kétféle nem kívánt mellékha­tás léphet fel.

Helyi reakciók

Az injekció helyén duzzanat alakulhat ki. Ez esetben kenje be helyi hatású antihisztaminnal, és tegyen rá jeges borogatást. Tudassa orvosával, mi történt, hogy legköze­lebb ennek megfelelően állíthassa be az adagot.

Altalános reakciók

Ez a fajta reak­ció jóval ritkább. Lehet enyhe, amikor csak tüsszögés, orrdugulás vagy csalán­kiütés lép fel. Az ilyen esetekben a tü­netek gyógyszeres kezelés, például antihisztaminok hatására gyorsan megszűnnek. Néha azonban súlyosabb általános reakció, anafilaxiás sokk is felléphet. A reakció általában az aller-géninjekció beadását követő 20-60 percen belül jelentkezik, ezért is kell legalább egy órát bent tölteni a klini­kán. Ritkán azonban későbbi reakciók is előfordulhatnak, ezért figyeljen oda minden lehetséges tünetre.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.