Hogyan kerüljük el megfelelő étkezéssel az akné kialakulását?
Minden kamasz rémálma a pattanás, de újabban egyre többen küszködnek ezzel a húszas, sőt, nem ritkán a harmincas éveikben is. A legtöbbünknél előfordul néha egy-egy hívatlan vendég, de hamarosan el is tűnik – az akné azonban hosszan tartó, meglehetősen sok kellemetlenséget okozó állapot, ráadásul igen frusztráló, mivel alááshatja önbizalmunkat is.
Az akné bőrünk szőrtüszőkkel és aktív, zsírokat termelő fagy-gyúmirigyekkel borított részeit érinti, vagyis főként az arcot, a hátat, illetve a mellkast. A felszínen azt látjuk, hogy a szőrtüsző teteje fekete lesz, majd a gyulladás következtében a pattanás közepe fehér, a begyulladt bőr vörös lesz. A leggyakoribb gyulladásfajta az ún. acne vulgáris, amely nem más, mint a bőr felszínén kialakuló begyulladt, gennyet tartalmazó pattanás. Súlyosabb gyulladás az ún. acne conglobata: ilyenkor a fertőzés nem töri át a bőrfelszínt, hanem alatta képez fájdalmas cisztát.
Mi okozza az aknét?
Az akné számos dologban különbözik a közönséges pattanástól. Kialakulásának okát jól megvilágítja a tény, hogy több fiú szenved tőle, mint amennyi lány, és hogy azok az emberek, akiknek nincsenek férfi nemi hormonjaik (vagyis az eunuchok), nem ismerik ezt a problémát. Szervezetünkben a férfi nemi hormon, vagyis a tesztoszteron mennyisége pubertáskorban megnő (ez a lányok esetében is igaz, azonban a fiúk tesztoszteron-szintje jóval magasabbra szökik).
A hormonális változás hatására beindul a faggyú- és a keratintermelés. Emlékezzünk vissza: a hámréteg legfontosabb összetevője a keratin. Ha túl sok termelődik belőle, elzáródhatnak a pórusok, csakúgy, mint túlzott mennyiségű faggyútermelés esetén.
- Pattanások – Mit tehetünk ellenük?
- Epekövek – kérdések és válaszok
- Emlőérzékenység és enyhítése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A növekvő mennyiségű keratin elzárja a szőrtüszőt, amelyben így felhalmozódik a faggyú. Ilyenkor kívülről azt láthatjuk, hogy a szőrtüsző közepe fekete lesz. Az eltömődött pórus ideális táptalajt képez a proprionibacterium acnes nevű kórokozó számára. Ez a baktérium egyébként ártalmatlanul tengeti életét bőrünk felszínén, csak akkor jön igazán lendületbe, amikor kevés körülötte a levegő, viszont sok a faggyú, amit elfogyaszthat.
Ilyenkor érzi magát igazán elemében: jól elszaporodik, megfertőzve a bőrt, és fájdalmas gyulladást keltve a szőrtüszőkben. Ha a gyulladás fokozódik, a kórokozó az alsóbb szövetrétegekig is áthatolhat, ha pedig nem tud áttörni a felszínre, cisztát képez a bőrfelszín alatt.
A hormonok bőrre gyakorolt hatását természetesen nem tudjuk befolyásolni. Mégis vannak olyan tényezők, amelyeket némileg irányíthatunk. A nehézség abban rejlik, hogy számos tényezőt kell egyszerre figyelembe vennünk. Az étrend és az akné közötti összefüggés például nem igazolható egyértelműen – sokan esküsznek rá például, hogy ha nem esznek csokoládét, panaszmentesek, másokon azonban ez a diéta nem segít.
A legjobb tanács, amivel szolgálhatunk az, hogy étkezzünk egészségesen: fogyasszunk sok friss zöldséget és gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonát, fehérjét (hal, sovány hús, szója, babfélék, illetve lencse formájában), és minél kevesebb cukrot, zsíros, illetve tartósított élelmiszert. Mindazonáltal van néhány fontos dolog, amellyel érdemes külön is foglalkoznunk. Ezek egyike a cukor.
Az akné és a cukor
Sokan állítják, hogy panaszaik azután sem múltak el, hogy felhagytak a csokoládéfogyasztással. Mégis mindannyian tapasztalhatjuk, hogy ha étrendünkből kiiktatjuk a cukrozott ételeket és italokat, javul a közérzetünk. Mindez azokra is igaz, akiknél sosem alakult ki akné.
A cukor (vagyis a glükózt) az inzulin nevű hormon segítségével kerül a vérből a sejtekhez, ahol azután energiává alakul át. A cukorbetegek szervezete vagy nem termel glükózt, vagy pedig nem reagál rá. A tudósok szerint pedig az akné nem más, mint a bőr cukorbetegsége. Más szóval azoknak a körében, akik hajlamosak az aknéra, gyakori, hogy a szervezet nem képes hatékonyan eljuttatni a cukrot a sejtekhez.
Ennek elkerülése végett fontos, hogy mindenféle cukrozott ételt és italt, illetve cukortartalmú édességet kiiktassunk étrendünkből: a csokoládét, a kekszeket, a süteményeket, mindenféle desszertet, sőt, a hozzáadott cukrot tartalmazó ételeket, illetve italokat is (pl. cukrot tartalmazó teák, müzlik). Szervezetünk glükózfeídolgozását úgy segíthetjük elő, hogy naponta kétszer 200 meg krómot szedünk.
Hogyan függ össze az akné és az emésztésünk?
Már láthattuk, hogy gyomor-bélrendszerünk milyen módon képes hatást gyakorolni testünk többi részére. Félő, hogy az akné sem kivétel ez alól. A múlt század elején a természetgyógyászok úgy hitték, hogy az akné oka a bélben felhalmozódó méreganyag. Egy újabb vizsgálatban méreganyagok szintjét vizsgálták súlyos aknéban szenvedő személyek, illetve egészséges bőrű személyek vérében.
Az előbbi személyek felénél nagyobb mennyiségű, bélrendszerből származó méreganyag volt kimutatható a vérben. Ez akkor szokott előfordulni, amikor a belek nem ürülnek ki rendszeresen, vagyis székrekedés, illetve enyhe bél működés esetén.
Az efféle problémák hátterében a rostban és tápanyagban szegény, illetve cukorban és zsírban gazdag étrend áll (pl. reggelire lekváros pirítós, ebédre sajtos szendvics, vacsorára pizza). Ha a széklet nem ürül ki legalább naponta egyszer, méreganyagok halmozódhatnak fel a belekben – még akkor is, ha az ember nem érzi, hogy székrekedése lenne. A salakanyagoktól meg kell szabadulnia a szervezetnek, különben visszaszívódnak a tápcsatornában. Gondoljuk csak meg, mi történne, ha házunk csatornarendszerének nem lenne kivezető nyílásai A szennyvíz mindent elárasztana és eltömne.
Hogyan hatnak bőrünk egészségére a gyógyszerek?
Az akné másik nagy csapdája az antibiotikum-kúra. A gyulladt pattanásokra az orvos sok esetben antibiotikumot ír fel, amely meg is teszi hatását: az ártalmas baktériumok nem szaporodnak tovább, a gyulladás megszűnik. Ugyanakkor az antibiotikumok kiirtják az emésztőrendszerben élő jótékony baktériumokat is, s ennek hatására a belekben elszaporodnak a különféle kórokozók. Ezek a kártékony baktériumok és más organizmusok azután méreganyagokat jutattnak a szervezetbe, és mindenféle galiba forrásaivá válhatnak, például bőrproblémákat okozhatnak.
Az akné okainak számbavételekor nem szabad figyelmen kívül hagyni a tejérzékenységet sem. Iktassunk ki étrendünkbői minden tejterméket legalább négy héten át, és figyeljük meg, hogy tapasztalunk-e változást.
A tej és az inzulin összefüggései
A megnövekedett faggyútermelés összefüggésben áll az inzulin jellegű növekedési hormon, az IGF-1 szintjének emelkedésével. A tejtermékek naponkénti fogyasztása növeli az IGF-1 szintet, akárcsak egy jelentős vércukorszint emelkedéssel járó étrend, mely nagy mennyiségben tartalmaz szénhidrátokat.
Az alacsonyabb vércukorszintet eredményező cukormentes és alacsonyabb szénhidráttartalmú étrend a tejtermékek mellőzésével vagy jelentős mértékű csökkentésével kedvező hatást eredményezhet.
Szerző: Langh Izabella
Gyakorló természetgyógyász vagyok. Táplálkozási és életmód specialista is vagyok, immár 12 éve próbálom az embereket egy egészségesebb életforma felé terelni, egyre több sikerrel.