A vese szerepe az anyagcsere folyamán
E vértisztító, bomlástermék-kiválasztó szerv nélkül elképzelhetetlen az élet. Ha felmondja a szolgálatot, a szervezet életképtelenné válik. A vese végzi a méreganyagok kiürítését, gondoskodik a folyadék- és az ásványianyagháztartás egyensúlyáról, és ezen túlmenően hormonokat is termel.
A két vese a gerincoszlop két oldalán helyezkedik el, az alsó bordaívvel körülbelül egy magasságban. Ez azt jelenti, hogy a jobb vese valamivel lejjebb van, mint a bal. Mivel nincs szorosan rögzítve, álló helyzetben néhány centiméterrel lesüllyedhet, sőt a nagyon soványaknál előrecsúszhat – úgy, hogy a hasfalon keresztül kitapintható. Ez a vándorvese.
A vese kövér babszemhez hasonlít
Egy külső kéregből és egy belső velőből épül fel, kívülről zsíros tok védi a durva behatások ellen. A tetején ül a mellékvese, amely feladatait tekintve teljesen önálló szerv, neve egyszerűen csupán az elhelyezkedésére utal.
A vese mindenki által leginkább ismert funkciója, a vizeletképzés a vesevelőben zajlik. Innen a vizelet a vesemedencén és a húgyvezetéken keresztül a hólyagba kerül, amelynek tárolókapacitása körülbelül 300-500 milliliter. A sokféle feladat alapján, melyet ellát, a vese a májhoz hasonlítható szerv. Alapvető szerepe van a folyadék- és ásványianyag-háztartás, valamint a vérnyomás és a sav-bázis egyensúly szabályozásában. Kiüríti a méreganyagokat, valamint az anyagcsere végtermékeit, beindítja a vörösvérsejt-termelést, és olyan anyagokat állít elő, melyek a kalcium-anyagcserét irányítják.
Szűrés
Ez a szerv 500 ezer-egymillió vesetestecskéből áll, amelyeket rengeteg apró ér hálóz be. A vér folyamatosan át- meg átáramlik rajtuk – minden egyes cseppje körülbelül négypercenként. Egy adott pillanatban a szervezet teljes vérmennyiségének negyede, azaz mintegy másfél liter található a vesében. A vesetestecskékben a vérből víz, méreg- és ásványi anyagok távoznak, amelyek átpréselődnek az érfal pórusain, és a vesecsatornácskákban gyűlnek össze. Ebből az elsődleges vizeletből naponta mintegy 180 liter termelődik. A pórusok akkorák, hogy a méreganyagokat és az anyagcsere végtermékeit átengedik, de a nagyobb méretű fehérjéket és vérsejteket nem. Ha a vizelet ennek dacára tartalmaz fehérjét vagy vörösvértesteket, vesebetegségre kell gyanakodni.
Az elsődleges vizelet mennyisége az orvos számára fontos adat a vesefunkció megítéléséhez. Normális esetben a vese az öregedéssel párhuzamosan egyre kevesebb vizeletet választ ki. Ha a csökkenés meghalad egy bizonyos mértéket, ki kell vizsgálni az okát. Az ún. kreatinin-clearance vizsgálat eredménye jól tükrözi a vesefunkció változását.
Az eritropoetín, mint doppingszer
Sűrítés
Képtelenség lenne naponta tíz liter vizeletet kiürítem, ezért az elsődleges vizeletet körülbelül egy százalékra kell összesűríteni. Ez a vizeletképződés második lépcsőfoka. A folyamat a vesecsatornácskákban zajlik, amelyek hossza kiterítve több mint egy kilométer. A folyadék fennmaradó 99 százaléka egy sor ásványi anyaggal együtt újból bekerül a vérkeringésbe, és hasznosul. Ami az úgynevezett húgyanyagokat, többek között a húgysavat és a kreatinint illeti, ezek a vizeletben maradnak, és távoznak a szervezetből.
Egyes vesebetegségek esetében a fenti anyagok nem vagy nem teljesen ürülnek ki. A vérbe jutnak, ahol ki lehet őket mutatni. Különösen fontos a kreatininszint, melynek normálértéke nőknél 0,66-1,17 mg/dl, férfiaknál pedig 0,84-1,36 mg/dl.
Az elsődleges vizeletből kivont víz mennyiségét az agyalapi mirigy hátsó lebenyében termelődő ún. antidiuretikus hormon (ADH) szabályozza. Minél több ez a vizeletképzést csökkentő hormon, annál több víz szívódik vissza a szervezetbe. Amennyiben valaki sokáig nem iszik, a vére sűrűbb lesz. Ezt a vese észleli, és jelzi az agynak, amely gondoskodik arról, hogy ADH szabaduljon fel. Következésképp több víz kerül vissza az elsődleges vizeletből a vérbe, amely ettől ismét hígabb lesz.
Vérnyomás-szabályozás
A vese nem csupán a vér megtisztításáról gondoskodik, hanem a vérnyomás szabályozásáról is. A vese által előállított renin nevű enzim hatására az ér-falak több lépésben összehúzódnak, ami megemeli a vérnyomást. Ha a vese apró nyomásérzékelői azt jelzik, hogy túl alacsony a vérnyomás, fokozódik a renintermelés, ha a vérnyomás túl magas, visszafogottabbá válik. Ha ez a rendszer nem működik kielégítően, megfelelő vérnyomás esetén is folytatódik a renin felszabadulása. Amennyiben ez huzamos ideig fennáll, a vérnyomás állandóan magas lesz, és szükségessé válik a gyógyszeres kezelés. E gyógyszerek hatóanyagai végső soron a renin termelését és hatását akadályozzák. Két leggyakrabban felírt csoportjuk az ún. ACE-gátlók és az angiotenzin II-receptor-blokkolók.
Csonterősítés
Kevesen tudják, de a vese az erős és ellenálló csontozat felépítésében és fenntartásában is szerepet játszik. Ebben a szervben alakul át ugyanis a D-vitamin egyik előanyaga D:vitaminná (kalcitriollá). Ez gondoskodik arról, hogy a csontok elegendő kalciumot tudjanak felvenni. Súlyos vesebetegség esetén ez a. funkció is sérül, és csontritkulás alakul ki.
Vesekő, vesegörcs
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.