Győzze le a depressziót!
A depresszió korántsem csak néhány napi levertséget jelent, annál jóval súlyosabb állapot. Jelentősen növeli a szívbetegség és a szívroham kockázatát, emellett gyakran jár együtt olyan idült egészségi problémákkal, mint az asztma, a cukorbetegség, a fájdalom, az arthrosis vagy az elhízás. Szerencsére ez az egyik legjobban kezelhető mentálhigiénés állapot. Csak türelmesnek kell lennie, amíg orvosával közösen megtalálják az Önnek legjobban megfelelő kezelést vagy kezeléskombinációt. Ne próbálja meg egyedül leküzdeni depresszióját, mivel az veszélyes lehet, és nem is lesz sikeres.
Antidepresszánsok
Nem minden antidepresszáns hat egyformán mindenkire, mivel azonban ma már közel 40 különböző fajta kapható, elég nagy a valószínűsége, hogy valamelyik az Ön esetében is hat, ha szükség lenne rá. A fő gyógyszercsoportok közül kettő – a triciklikus antidepresz-szánsok, mint az amitriptilin és az imipramin, illetve a szelektív szerotoninvisszavétel-gátlók (SSRI-k), például a fluoxetin és a paroxetin – sokszor egyformán hatékony. Az SSRI-knek azonban általában kevesebb olyan mellékhatásuk van, mint a hízás vagy a szájszárazság, és a vizsgálatok alapján a betegek nagyobb eséllyel tartanak ki a szedésük mellett. A legújabb adatok szerint két SSRI kombinálva adva együttesen sok esetben lényegesen hatásosabb, mintha külön alkalmaznák őket.
A legújabb antidepresszánsok közé tartozik a venlafaxin: ez – az SSRI-kkel ellentétben, amelyek csak a hangulatot befolyásoló, szerotonin nevű vegyület koncentrációját emelik az agyban – a szerotonin és a noradrenalin szintjét is növeli. Nyolc gondosan megtervezett, a venlafaxin és az SSRI-k, illetve egy placebo hatását összevető vizsgálat adatait elemezve a kutatók megállapították, hogy a venlafaxint szedő betegek körében háromféle depressziós skálán is nagyobb mértékű javulás volt kimutatható, mint az SSRI-ket vagy a placebót szedők esetében.
A MEGFELELŐ ANTIDEPRESSZÁNS KIVÁLASZTÁSA
Hipnoterápia és kognitív viselkedésterápia (KVT)
A depresszió hátterében gyakran a túl sok aggódás és a gondokon való túlzott rágódás áll, s e két terápia ezen szokások leküzdésében segíthet. Amikor kutatók 84, igazoltan depressziós beteget 16 héten át hipnoterápiával, illetve kognitív viselkedésterápiával (KVT: a pszichoterápia egyik formája, melynek célja a depresszióhoz hozzájáruló gondolkozás és viselkedés megváltoztatása) kezeltek, mindkét csoport tagjain jelentős javulást észleltek a kontrollcsoporthoz képest.
SAMe
Ezt a táplálékkiegészítőt csak egyetlen nagyobb vizsgálat elemezte, és a kutatók azt találták, hogy a SAMe a placebóhoz képest 27-38 százalékkal hatékonyabban enyhítette a depresz-sziós tüneteket. Azt is megállapították, hogy a SAMe hatékonysága azonos a triciklikus antidepresszánsokéval.
- Depresszió és terápia, kérdések
- Nincs kedvem semmihez – depresszió
- Depresszió és öngyilkosság kamaszkorban
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Orbáncfű (Hypericum perforatum)
E gyógynövényről a vizsgálatok kimutatták, hogy a placebóknál akár 71 százalékkal hatékonyabb enyhe vagy mérsékelt depresszió ellen. Az orbáncfüvet az antidepresszánsokkal összehasonlító vizsgálatok szerint a hatás a két esetben nagyjából egyforma, bár a gyógynövényt kapó betegek kisebb valószínűséggel hagyták abba idő előtt a vizsgálatot, mivel ritkábban volt mellékhatása.
Elektrokonvulzív terápia (EKT, elektrosokk)
A módszerről a Száll a kakukk fészkére című film juthat az eszünkbe, ám az EKT, amelynek során rövid elektromos impulzusokat küldenek az agyba, hogy ezzel „újraindítsák” az idegsejteket, nem csupán biztonságos, hanem igen hatásos is azon betegek kezelésére, akiken az antidepresszánsok nem segítenek.
KEZELÉS A HALHÁLÓBÓL?
Pszichoterápia
A módszer gyógyszerekkel kombinálva a leghatásosabb, és nagyon jó a visszaesés megakadályozására is. Olyan terapeutát keressen, aki kognitív viselkedésterápiát alkalmaz: ez a módszer megtanítja, hogyan lehet képes jobban megbirkózni a stresszel, miként fejlesztheti másokkal való kapcsolatait, és milyen módon kezelheti a depresszió hatásait.
Testmozgás
A futás után feldobódottságot előidéző endorfinok természetes módon enyhíthetik a depressziót és segíthetnek elkerülni a visszaesést. Egy vizsgálat a fürge séta vagy kocogás hatását hasonlította össze a szertralinéval, illetve a gyógyszer és a testmozgás kombinációjáéval. Tizenhat hét után mindhárom csoportban nagyjából azonos mértékű javulást észleltek, hat hónap után azonban a testmozgást kitartóan folytató személyek körében volt a legritkább a visszaesés. Már heti 50 perc testmozgás is 50 százalékkal csökkentette a visszaesés kockázatát.
Csikung
Az egyik, különösen 60 év fölöttiek esetében kipróbálásra érdemes mozgásforma a csikung, mely a lassú, egyenletes mozgásokat speciális légzési technikákkal ötvözi. Egy hongkongi vizsgálat szerint azon depressziós betegek esetében, akik 16 hetes csikung programban vettek részt, már nyolc hét elteltével minden téren javulás jelentkezett a kontrollcsoporthoz képest.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.