Az ízületi megbetegedések okai és típusai
Sok ízületi gyulladásban szenvedő beteg a fájdalom, a depresszió és a stressz okozta ördögi kör áldozata, amelyből azonban sikerülhet kitörni, ha aktívan részt veszünk a fájdalom kezelésében, és igyekszünk leküzdeni félelmeinket. Megnyugtat, ha tudjuk, mi is zajlik a testünkben, mivel így tiszta fejjel tudunk megfontolt döntéseket hozni.
Minél többet tudunk ízületi betegségünk típusáról, annál nagyobb eséllyel küldhetjük le a fájdalmat ás a mozgáskorlátozottságot.
Bárkit érinthet
Az ízületi megbetegedések közé körülbelül 127 különböző kórkép sorolható. Jogos tehát a kérdés, hogy az adott esetben melyik rendellenesség okozza ezeket. A betegség számos formája bármelyik korosztályt és mindkét nemet érintheti. Bizonyos típusai, így a reumás ízületi gyulladás, a fibromyalgia és a lupus gyakoribbak a nők körében, míg a köszvény és a Bechterew-kór jellemzően inkább férfiaknál fordul elő.
Az ízületi megbetegedéseknek sok arca van!
Érinthetnek egyetlen ízületet vagy egyszerre többet. Van, aki csak enyhe fájdalmat érez, míg másokat kínzó fájdalom és szörnyű kimerültség gyötör. Előfordul, hogy míg egyeseknél a panaszokat nyugalmi időszakok váltják fel, addig másoknál éveken keresztül állandóan jelen vannak. A betegségek némelyikét anyagcsere rendellenességek okozzák, másokat az ízület veleszületett hibái, megint mások hátterében környezeti tényezők állhatnak, pl. hogy mit eszünk, vagy éppen mi hiányzik az étrendünkből.
Az ízületi megbetegedések alapjai
Ez a cikk megismertet bennünket az ízületi megbetegedések leggyakoribb típusaival. Bemutatja az egyes kórképeket, a kiváltó okokat és a tünetek alakulását, hogy hogyan lehet az egyes típusokat felismerni, és hogy mit kell tennünk, miután esetünkben kimutatták az adott betegséget. Megtudjuk, melyek a legmegfelelőbb kezelések, amelyekről azután a későbbi fejezetekben részletesebben is olvashatunk. Kezdjük tehát az ízületek anatómiájának megismerésével, hiszen ez az ízületi megbetegedések minden típusával kapcsolatban hasznunkra válhat!
- Láz és ízületi panaszok
- Köszvény – megelőzése, ízületi károsodás
- Időnként fáj az egyik ízületem. Ízületi gyulladásom van?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az izületi gyulladás női oldala
Általában több nő, mint férfi fordul családorvosához ízületi gyulladással vagy valamilyen ezzel összefüggő panasszal Ennek az lehet az egyik oka, hogy a nők porca és inai gyengébbek, illetve hogy a betegség összefüggésben áll a női nemi hormonnal, az ösztrogénnel. Néhány példa a brit és hazai statisztikákból.
Artrózis
Artrózis a kézfejben kb. 3 millió nőt érint Angliában (az összes eset 7 százaléka); a térd artrózis 440 000 nőt (az összes eset 80 százaléka); a csípőartrózis pedig 105 000 nőt (az összes eset 50 százaléka). Magyarországon az artrózis előfordulási gyakorisága 10-15%-os, és nők esetében a betegség előfordulásának valószínűsége a férfiakénak kétszerese.
A reumás izületi gyulladás
Angliában 282 400 nőt érint, ami az összes eset 73%-a. Magyarországon a lakosság 1 százaléka érintett, és a betegség háromszor gyakoribb a nők körében.
A szisztémás lupus erythematosus
Az (SLE) Angliában 9000-9500 nőt érint, ami az összes eset 90%-a, Magyarországon 10 000 emberből évente egyet érint, és a betegek 90%-a nálunk is nő.
A fibromyalgia
A becslések szerint mintegy 1,0 millió brit embert érint, és tíz betegből kilenc nő, Magyarországén az előfordulási gyakoriság 1-4 százalék; és szintén zömmel nőket érint.
Csontok és ízületek
A csontok ízületekkel kapcsolódnak egymáshoz. Az általuk lehetővé tett mozgás terjedelme szerint az ízületek a következő három osztályba sorolhatók: merev, kötött és szabadon mozgó ízületek.
Merev ízületek
Az ilyen ízületek semmiféle mozgást nem tesznek lehetővé. Példaként említhetjük a medence csontjait összekötő ízületeket, amelyek csak szüléskor lazulnak fel, hogy megkönnyítsék a csecsemő szülőcsatornában való haladását.
Kötött ízületek
Ezek csak korlátozott mértékű mozgást tesznek lehetővé. Ilyenek a gerincoszlopot alkotó csigolyák közötti ízületek, amelyekben rugalmas porckorongok találhatók. A csigolyák közti ízületek szorosan összekapcsolják a csontokat, ugyanakkor lehetővé teszik a hajlítást és a nyújtást.
Szabadon mozgó ízületek
Ilyen sokféle mozgást megengedő ízületek a csípő, a térd, a könyök, az ujjak és a (valamennyi közül a legmozgékonyabb) váll ízületei. Ez utóbbi gömbcsuklós szerkezete lehetővé teszi, hogy karunkat teljesen körbeforgathassuk. Az ízületi gyulladásról szólván legelőször ezek az ízületek jutnak az eszünkbe.
Az ízületek működése
A szabadon mozgó ízületek a fő célpontjai az ízületi megbetegedések számos fajtájának, köztük a két leggyakoribbnak, az Ménéi Legalább artrózisnak (ízületi kopásnak) és a reumás ízületi gyulladásnak. ízületben táléin Nagy a valószínűsége annak, hogy a gyulladás egy vagy több artrózisra utaló szabadon mozgó ízületünket érinti, ezért érdemes megismernünk és megértenünk a működésüket.
Csontok
A szabadon mozgó ízületeken belül jellemzően csontvégek találhatók. Amikor valamelyik testrészünket hajlítjuk, csavarjuk vagy elfordítjuk, az ízületek biztosítják a rugalmasságot ahhoz, hogy a csontok a megfelelő helyzetbe kerüljenek. Mindennapi tevékenységeink többségéhez – a járáshoz, a leüléshez – a csontoknak az ízületeken belüli akadálytalan mozgására van szükség.
Ízületi porc
Kocsonyás,rugalmas kötőszövet, amely az ízületben összekapcsolódó csontok végét borítja. A porc sima felületet biztosít, így a csontok súrlódás nélkül elmozdulhatnak egymáson, amit az ízületek „kenőanyaga”, az ízületi folyadék is elősegít. Az ízületi porcnak lengéscsillapító szerepe is van.
Amikor futunk, testtömegünk 4-8-szorosával terheljük meg térdünket és csípőnket. Még az egyszerű gyaloglás is minden lépéskor megkétszerezheti az ezekre az ízületekre nehezedő nyomást. Testedzéssel serkenthetjük az ízületi folyadék egészséges ki- és beáramlását a porcba. Amikor egy ízületet nem ér terhelés, ízületi folyadék áramlik a porcba, és a szövet megerősítéséhez és egészségének megőrzéséhez szükséges tápanyagokkal látja el. Amikor nyomás nehezedik az ízületre, a folyadék kiáramlik a porcból, elnyelve és eloszlatva a nyomást. A rajta rendszeresen keresztüláramló ízületi folyadék nélkül a porc lassanként kiszáradna.
Bursitis: veszélyben a védőpárnák
Bizonyos ízületek, például a könyök és a térd környékén kis nyáktömlők, úgynevezett bursák helyezkednek el. Ezek az ízületi folyadékot tartalmazó tömlők védőpárnájaként működnek, csökkentve a csontokra nehezedő nyomást, illetve enyhítve az inak vagy izmok surlódását a csonton az ízület mozgásakor.
- Bursitis- egy vagy több ízületi tömlő gyulladása- általában fokozott ízületi megterheléskor alakul ki. Szőnyeglerakással foglalkozó mesteremberek esetében, mivel sokat kell térdelniük, bursitis alakulhat ki a térdben, vagy ismert az úgynevezett diákkönyök olyanoknál, akik sokat könyökölnek (mint a diákok tanulás közben).
- Bursitis vagy arthritis?
Az előbbi ,,helyi” rendellenességet ( amely csak az ízületi tömlőket érinti) gyakran összetévesztik az ízületi gyulladással. A gyulladás fájdalmat, nyomásérzékenységet és néha duzzanatot okoz; az ízület mozgatása gyakran még rontja az állapotot. A gyulladáscsökkentő gyógyszerek, például az aszpirin vagy az ibuprofén időnként segítenek, csakúgy, mint a jégtömlő alkalmazása. Gyakran azonban elegendő, ha pihentetjük az érintett ízületet, hogy az ízületi tömlőben keletkezett többletfolyadék felszívódjon.
Ízületi belhártya
Az ízületi tok belső felszínét finom szövetréteg, az ízületi hártya borítja, amely olyan sejteket tartalmaz, amelyek ízületi folyadékot termelnek. Ez a 95 %-ban vízből álló átlátszó, sárga, ragacsos, a tojásfehérjéhez hasonló állagú folyadék táplálja és keni a porcot és a csontokat az ízületi tokban. Az egészséges ízületekben a porccal borított csontvégek az ízületi folyadéknak köszönhetően simán elcsúsznak egymáson.
Ezek az erős, rostos szövetkötegek stabilizálják az ízületet a benne elhelyezkedő csontok összekapcsolása révén. Az ízületi szalagok rugalmasak és hajlékonyak, de többségük nem bírja a túlzott megnyúlást. Néhányuk lehetővé teszi az általuk összekötött csontvégek kismértékű szétválását. Az inak segítik a szalagok munkáját, szilárdítják és támasztják az ízületet. Ezek a rostos szövetből álló erős, fehér szalagok arra szolgálnak, hogy az izmokat a csontokkal összekössék.
Az izmok mozgatják a csontokat az ízü letekben, összetartják a csatlakoztatott csontvégeket, és visszaállítják őket mozgás után eredeti helyzetükbe. Még a legegyszerűbb mozdulathoz is legalább két izom egyenlő mértékű és ellentétes irányú működése szükséges; az egyik izom összehúzódva meghúzza a hozzá kapcsolódó int, amely pedig meghúzza és megmozdítja az egyik csontot. Az ellentétes izom ezzel egy időben elernyedve lehetővé teszi a mozdulatot.
Artrózis: a porc kopásnak indul
Az artrózis az ízületi megbetegedések messze leggyakoribb formája, amely különösen a kézfejet, a térdet és a csípőt érinti. Ez a tudományos nevén oszteoartrózisnak (OA) is nevezett kopásos betegség hazánkban 1–1,5 millió embert érint. Annak ellenére, hogy többnyire a kor előrehaladtával kialakuló degeneratív (elfajulásos) betegség, fiatalabbaknál is előfordulhat. Az életkorunktól függetlenül az artrózist alaposan kidolgozott stratégiával kell megközelíteni.
Mi az artrózis?
A rendellenesség főként az ízületen belüli csontvégeket borító porcot érinti, annak kopása miatt alakul ki.
Működésképtelen porc
Artrózisban a porc képtelen a rendeltetésszerű működésre, és lassan lebomlik. A lebomlást számos lehetséges ok, például a porc sérülése, genetikai mutáció vagy az öregedéssel összefüggő tényezők is kiválthatják. A végeredmény az, hogy a porc lassanként elkopik, ezért az artrózist időnként „kopásos” vagy „degeneratív” ízületi gyulladásnak is nevezik. A porc pusztulásával az ízületekben a csontvégek egymáson való akadálytalan, sima elcsúszása megszűnik, és (néha hallható) csikorgó elmozdulás váltja fel.
A legtöbb esetben a porclebomlás oka ismeretlen, néha azonban egy-egy meghatározott okkal hozható összefüggésbe, pl. az ízület sérülésével vagy szabálytalan szögben álló csontokkal.
Az ízületi gyulladás néhány más típusától, például a reumás ízületi gyulladástól eltérően artrózisban az elváltozások az ízületre korlátozódnak, és semmilyen más testrész nem érintett. Artrózis – nem meglepő módon – a legnagyobb valószínűséggel a legjobban megterhelt ízületekben alakul ki, így a térdben és a csípőben.
Porc: belső információk
- Víz. Az ízületi porc legnagyobb része – egész pontosan 80 százaléka – víz. Magas víztartalmának köszönhetően hatékonyan védi a csontokat a sérülésektől. A porc a víztartalmát az ízületi folyadékból nyeri, amely a csontvégeket az ízületen belül áztatja és keni.
- Kollagén. Ez a fehérje hosszúkás rostok formájában van jelen a porcban. A kollagén a bőr, az inak, a csontok és más kötőszövetek fő alkotóeleme. A porcot kulcsfontosságú összetevőjeként erősíti és segíti abban, hogy ellen tudjon állni a nyomás vagy sérülés okozta károsodásnak.
- Proteoglikán. A porc magas víztartalma a proteoglikánnak köszönhető. E molekulák egyedülálló képességgel szívják fel és tartják magukban a folyadékot a porcban, lehetővé téve annak ki- és beáramlását az ízületre nehezedő nyomás csökkenésével, illetve növekedésével arányosan. A proteoglikánszálak a kollagénnel együtt folyadékkal telt rostos hálózatot alkotnak, ez adja a porc szivacshoz hasonló rugalmasságát, lökéscsillapító képességét és felületének síkosságát. Az artrózis e proteoglikánból és kollagénből álló hálózat lebomlásával kezdődik.
- Porcsejt (kondrocita) Ezek a porcban elszórtan elhelyezkedő sejtek termelik a porc „vázát” alkotó kollagén- és proteoglikánmolekulákat.
Az artrózishoz vezető út
Ha a porc lebomlik, többé nem képes megakadályozni, hogy a csontvégek egymáshoz súrlódjanak. Ezenkívül a csontok szélén az őket ért nyomás hatására csontkinövések („csőrök”) képződhetnek. Ezek az elváltozások fájdalom, merevség és mozgáskorlátozottság kialakulásához vezetnek.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.