Milyen az egészséges kenyér?
A kenyér az ember legalapvetőbb táplálékainak egyike, egyebek között az élet, a létfenntartás szimbóluma. Pompás íze van, különösen, ha megkenjük vajjal vagy mogyorókrémmel, vagy olívaolajba mártogatjuk. Egyes táplálkozási „szakértők” mégis azt akarják elhitetni velünk, hogy a kenyér semmivel sem értékesebb táplálék, mint a sütemények vagy a cukorkák. Vajon igazuk van? Vagy jobb, ha nem hallgatunk rájuk?
Hizlal a kenyér?
IGEN A fehér kenyér emeli a vércukorszintet és kevéssé csillapítja az éhséget. A helyesen megválasztott kenyér viszont jól beleilleszthető az egészséges étrendbe.
A népszerű fogyókúrás étrendek összeállítói a glikémiás index (GI) alapján döntik el, mit szabad enni, és mit nem. Az alacsony glikémiás indexű élelmiszerek azért nyomják el jobban az éhséget, mert sokáig tart, amíg az ember megemészti őket, és így nem éhezünk meg az étkezések között. Ezzel szemben a magas GI-jű élelmiszerek hamar felszívódnak, vércukorszint-kiugrást okozva, amelyet a szint hirtelen esése követ. Ennek következtében étkezés után nem sokkal ismét éhesnek érezzük magunkat.
Az alacsony szénhidráttartalmú diéták elsőnek a kenyeret iktatják ki, különösen kezdetben, mert a fehér kenyérnek és egy sor más, népszerű kenyérfajtának magas a Gl-je. A fehér kenyér finomított lisztből készül, amelyből a rostanyagot majdnem teljes egészében kivonták. Könnyű megemészteni, túlságosan is könnyű – így rendkívüli mértékben megemeli a vércukorszintet, amely hamarosan le is zuhan, és ott marad az ember korgó gyomorral.
Egyes kenyérfajtáknak alacsony vagy közepes a Gl-je!
Ezeknek a megemésztése hosszabb időt vesz igénybe. A másik lehetőség a kovászos kenyér. Bár ez is fehér kenyér, a kovász – erősen savas lévén – megakadályozza a vércukorszint kiugrását. Keresse a péknél a valódi kovászos kenyereket; egyes pékségek savanyú ízesítőket használnak savtermelő mikrobák helyett a kovász érlelésére.
- Az izzadás okai
- Fitten egy életen át – gyakorlatsorok
- A rugalmasság növelése edzéssel
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Minden félbarna vagy barna kenyér egészségesebb, mint a fehér kenyér?
NEM Ha a címkén az áll, hogy „félbarna” vagy „barna” kenyér, az valószínűleg színezett fehér kenyér. A „teljes kiőrlésű” kifejezést kell keresni.
A különböző fajta kenyerek egymás mellett találhatók az üzletek polcain. Az egyiken az áll, hogy fehér kenyér, a másikon az, hogy félbarna. Lehet, hogy az utóbbi egészségesebbnek tűnik, de egyáltalán nem biztos, hogy az is.
A kenyér akkor egészséges, ha tartalmaz korpát, azaz olyan lisztből sütötték, amelyből nem vonták ki a gabonamagvak héját és csírakezdeményét. A fehér kenyérből hiányoznak ezek az összetevők. A finomítás során a liszt elveszti a gabona rost-, vitamin- és ásványianyag-tartalmának zömét, bár időnként ezek egy részét a kenyérkészítés során visszapótolják.
Csak úgy lehet eldönteni, hogy a kenyér, amelyet vásárolunk, valóban teljes értékű gabonából készült-e, vagy csak megfestették, ha elolvassuk a címkéjét és megtaláljuk rajta a „teljes kiőrlésű” kifejezést. A tömör szerkezet is arra utal, hogy nem finomított lisztből sütötték a kenyeret, tehát kevésbé emeli a vércukorszintet.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.