A lézeres szemműtétek mennyire kockázatosak?
A lézeres szemműtéteknek köszönhetően sok olyan ember, aki még az ébresztőóra számlapját sem látja rendesen, besétálhat a szemorvos rendelőjébe, és 10 perccel később 20/20-as (Magyarországon használatos rendszer szerint l-es) látásélességgel jöhet ki. A fejlődő technikának köszönhetően pedig egyre több olyan esetben is elvégezhető a műtét, amikor korábban nem lett volna lehetséges.
Biztonságosan és hatékonyan korrigálható a látás a LASIK műtéttel?
IGEN Tudományos kutatások bizonyítják, hogy a LASIK 20/20-as (1-es) élességig vagy még jobban javíthatja a látást, és csekély kockázatokkal jár.
A LASIK egy angol betűszó, amely a rövid- és távollátás, valamint a szemtengelyferdülés (asztigmatizmus) korrigálását célzó beavatkozásra utal (laser-assisted in situ keratomileusis, azaz lézeres szaruhártya-kezelés). Érzéstelenítő szemcsepp beadása után a szemész bemetszést ejt a szaruhártya külső rétegén, majd lebenyt képez, amelyet hátrahajt. Lézersugár segítségével megváltoztatja a szaruhártya alakját, és visszahajtja a lebenyt. Felmérések szerint a betegek több mint 90 százaléka elégedett a műtét eredményével.
A beavatkozás biztonságosnak tűnik: az Egyesült Államokban 32 ezer katonán elvégzett lézeres műtét után 1250 közül csak egy esetben romlott a látásélesség az olvasótáblán egysornyival. Az Oregoni Egyetem szemklinikájának adatai szerint 18 ezer műtét kapcsán egyetlen esetben sem fordult elő kétsornyinál nagyobb látásromlás.
Egyesek mellékhatásokról számolnak be: sötétben fénypontokat, fénykoszorút észlelnek, vagy nem látnak jól félhomályban. A leggyakoribb panasz azonban a szemszárazság.
- Szemsérülések – idegen anyag a szemben
- Szemvizsgálatok – látásvizsgálat
- Szürkehályogom van, azonnal műtétre van szükségem?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Jobbak az egyénre szabott LASIK műtét eredményei?
IGEN Egyre finomodnak a LASIK műtét módszerei, ezért egyre jobbak az eredmények is. A hullámfronttechnika során, amelyet egyénre szabott LASIK-nak is neveznek, háromdimenziós mérésekkel elemzik a szaruhártya felszínét, hogy a lézer azt egyénre szabottan alakíthassa át. A térképen látható a szaruhártya minden apró egyenetlensége és hibája, és az újraformálás során ezek korrigálásra kerülnek.
Következésképpen az egyénre szabott kezelésnek kevesebb az olyan szövődménye, mint a fénykoszorú vagy a félhomályban való gyengébb látás, míg a látáskorrekció eredményesebb. A Stanford Egyetem szemklinikájának adatai szerint 84 közül 74 esetben eredményezett a műtét 20/20-as (l-es) vagy jobb látásélességet.
Biztonságosabb és hatékonyabb a szikementes módszer, mint a hagyományos LASIK?
IGEN Minden valószínűség szerint nagyobb mértékben javul a látásélesség, és kevesebb a szövődmény.
A hagyományos LASIK műtét során a szemorvos lebenyt készít a szaruhártya külső rétegéből. Ezt úgy kell elképzelni, mintha egy szőlőszem vékony héját lehámoznánk, hogy hozzáférjünk az alatta lévő gyümölcshúshoz. Miután a lézerrel átalakította a szaruhártyát, az orvos visszahelyezi a lebenyt. Ma már arra is van lehetőség, hogy a lebenyt is lézerrel készítsék szike helyett. Ez a „késmentes” módszer alkalmazható mind az egyénre szabott, mint a hagyományos lézeres műtétek során.
Dr. Joseph Dello Russo, a lézeres látáskorrekció úttörője szerint:
„Amellett, hogy kevesebb a szövődmény, lézerrel gyakrabban érhető el 20/20-as (l-es) vagy még jobb látásélesség, mint szikével.”
A lézeres lebenykészítés után a második lézerrel már simább felületen lehet dolgozni. A lebeny vastagsága egyenletesebb, és a lézer segítségével egyénre szabott lebenyt tud készíteni a sebész. Van még egy előnye: a szikével csinált lebeny megváltoztathatja a szem tulajdonságait és kedvezőtlenül befolyásolhatja a hullámfronttechnika eredményét, mivel a méréseket a lebenykészítés előtt végzik. A lézeres módszer nem változtatja meg a szem optikai tulajdonságait, így a műtéti eredmények jobbak.
Biztonságosabb a kontaktlencse, mint a lézeres műtét?
NEM Több széles körű vizsgálat szerint nagyobb a kontaktlencse okozta látásvesztés kockázata (fertőzés, szaruhártya-sérülés stb. miatt), mint a látásjavító lézeres műtétekkel kapcsolatos rizikó.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.