Májgyulladás – hepatitisz típusainak tünetei
Tünetek
Prevenció első körben
A védettség megszerzése. A hepatitisz A, B és D megelőzésének legbiztosabb módja a védőoltás. A hepatitisz C és E ellen sajnos még nem létezik vakcina, de a kutatók már dolgoznak a kifejlesztésén.
Hepatitisz A elleni vakcina. A fertőző májgyulladás elleni védőoltást egy- és kétéves kor között kaphatják meg a gyerekek; védőoltást kapnak azok is, akik olyan országba utaznak, ahol fennáll a hepatitiszfertőzés veszélye. Beoltják továbbá a homoszexuálisokat, a kábítószerfüggőket, a krónikus májbetegségben, illetve vérképzőszervi zavarban (például vérzékenységben) szenvedőket, akiknél gyakori vérátömlesztésre van szükség; az intravénásán gyógyszerelt pácienseket; továbbá mindenkit, aki laboratóriumi körülmények között a vírussal dolgozik.
A vakcinát két adagban adják be, gyerekeknél fél-egy év, felnőtteknél fél-másfél év különbséggel. Az eddigi adatok szerint legalább húsz évre nyújt védettséget.
Hepatitisz B elleni vakcina. Az ún. szérumhepatitisz elleni oltás ma már kötelező védőoltás: a 14 éves korosztályt oltják, illetve azokat az újszülötteket, akiknek édesanyja HBsAg-hordozó. Az egészségügyi dolgozók oltása is javasolt. Erősen ajánlott a védőoltás nemi betegek, promiszkuitásban élők, homoszexuálisok és drogfüggők esetében is, továbbá járványveszélyes országba látogatóknak. Fél év leforgása alatt három adagban kapják az érintettek; az újabb kutatási eredmények szerint azonban a három dózis rövidebb időszakon belül is beadható, sőt ebben a formában talán még hatékonyabb.
A vakcina legalább tizenöt évre, de valószínűbb, hogy egész életre védettséget ad, ám a negyven év felettiek körében, továbbá elhízott egyének, veseelégtelenségben szenvedők, dializált (művesekezelt) betegek és legyengült immunrendszerűek esetében a jelek szerint nem elég hatékony. A vakcina, úgy tűnik, hogy a hepatitisz D ellen is véd.
- Máj eredetű fájdalom
- A májmegbetegedések természetes gyógymódja
- A leggyakoribb javallatok májátültetésnél
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Kombinált vakcina. A hepatitisz A és B ellen együttesen védő, kombinált vakcináknak három típusuk létezik: kettő csecsemők és kisgyermekek, egy pedig felnőttek számára. Három dózisban adják be, az első három adagot fél éven belül, sürgős esetben (például utazásnál) egy hónapon belül. Utóbbi esetben egy évvel később emlékeztető oltás ajánlott.
Prevenció második körben
Kézmosás! Vécéhasználat után nem mindenki mos kezet. Aki ilyen emberrel parolázik, vagy hozzáér egy kilincshez, amit az megfogott, majd a szájához, szeméhez, orrához nyúl, könnyen megkaphatja a hepatitisz A vírust. Olyan országban vagy térségben, ahol a fertőző májgyulladás járványszerű, különösen fontos a gyakori és alapos (meleg vízzel és szappannal történő) kézmosás, illetve vízvételi lehetőség hiányában a kéz fertőtlenítése antibakteriális törlőkendővel. A mosdóhasználatot követően és főzés előtt mindig mossunk kezet; ugyanez a teendő kisgyermek pelenkázása után is.
Óvszer! A hepatitisz B vírusát könnyen el lehet kapni nemi úton. Ez csak úgy védhető ki, ha óvszert használunk.
Összefoglalás
Hepatitisz B, D: fertőzött személlyel történő nemi érintkezés óvszer nélkül; kábítószer-fogyasztóknál közös tűhasználat; fertőzött injekciós tű vagy fecskendő alkalmazásakor vagy vérátömlesztés során; véletlen szúrás fertőzött tűvel; fertőzött személlyel közös fogkefe- vagy borotvahasználat. A vírus a fertőzött anya magzatának a szervezetébe is átkerülhet.
Hepatitisz C: fertőzött vérkészítmény használata; kábítószerfogyasztóknál közös tűhasználat; fertőzött személlyel történő nemi érintkezés. A vírus a fertőzött anya magzatának a szervezetébe is átkerülhet.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.